Vali soruna duyarsız kalmadı
Sedat Balta

Vali soruna duyarsız kalmadı

VALİ VE HALKIN HABER ALMA HAKKI
Sakarya'nın yeni Valisi Ahmet Hamdi Nayir tam bir devlet adamı profili çiziyor: Öyle ki en beğendiği gazete Resmi Gazete.
Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir beni bir hafta içinde makamında üçüncü kez görünce, "Birden fazla görevimiz var sanıyorum" diyerek karşıladı: Önce RADET yani Sakarya Radyo, Televizyon ve İnternet Yayıncıları Derneği üyesi olarak Başkanımız Remzi Adıyaman ve yönetimi ile ardından Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı olarak Başkan Sezai Matur ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımla son olarak da önceki gün Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Genel Yayın Müdürü kimliğimle Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Sarı ve arkadaşlarımızla ziyaret ettim yeni Vali'mizi...
Çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptıktan sonra Bilecik, Kütahya valilik görevlerinde bulunan Ahmet Hamdi Nayir üçüncü valiliğini Sakarya'da yapacak. 
Halkın haber alma hakkının önemini bilen bir vali olarak yaptığı şu açıklama biz gazeteciler içinçok değerli: "İl ve ilçe müdürleri kendi görev alanları ve uzmanlıklarıyla ilgili basına her türlü bilgiyi verebilirler."
Halkı bilgilendirme ve kamuoyu oluşturmakla görevli basın mensupları zaman zaman teknik konularda bile bilgiye ulaşma zorluğu çekebiliyorlar. Bu durum bazen sağlıklı bilgi akışını kesintiye uğratabiliyor. Sayın Vali Ahmet Hamdi Nayir'e bir kez de buradan teşekkür etmek isterim. 
ÖZEL GÜVENLİKÇİ GAZETECİ İLETİŞİMİ
DİSK'e bağlı Lastik İş Genel Başkanı'nın ve 2 sendikacının vurulmasından sonra Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde olayları takip etmekte olan Sakaryahalk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, gazeteci arkadaşımız Hüseyin Cumalı ile özel güvenlik görevlileri arasındaki iletişim sorunu da Vali ve basın meslek temsilcileri arasındaki görüşmelerde gündeme geldi. 
Bilindiği gibi gazetecilerin hastanelerde görüntü almaları ve fotoğraf çekmeleri kanunen yasak; ancak gazetecinin hastanede olaylar hakkında bilgi toplamak hakkı. Bu durum sanıyorum özel güvenlik görevlilerimiz ve hastane yönetimlerinin dikkatinden kaçıyor. Burada bir bilgi eksikliği olabilir. 
On yılı aşkın zamandır Sakarya'da iki özel güvenlik eğitim merkezi'nde etkili iletişim dersleri vermekteyim. Belki de derslerimize "Özel güvenlikçi, gazeteci iletişimi" konusunu ekleyebiliriz. 
Ya da hastanelerde görev yapan özel güvenlikçilerimize bu konuda bir sunum yapılabilir. 
VALİLİK DUYARSIZ KALMADI
Geçtiğimiz hafta Kaynarca'ya bağlı Müezzinler Mahallesi'nde bulunan Orhan Gazi İlköğretim Okulu'nun elektrik trafosuna bakan ve tehlike oluşturan duvarıyla ilgili haberimizi de duyarsız kalmayan Valilik gereğini yapmış. Bunu hem Vali Nayir hem de Basın Müdürü Hüseyin Bahar'dan duymak bizi memnun etti. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Eski okul binasının bulunduğu arsa üzerinde herhangi bir yapı bulunmamakta olup, çocuk oyun parkı olarak kullanılmaktadır. Eski okul alanı ve yeni okul alanı istinat duvarı ile birbirinden ayrılmıştır. Bahse konu istinat duvarı Kaynarca Belediye Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda yıktırılmıştır" denildi. Böylece Müezzinler Okul Aile Birliği'nin bir yıldır uğraşıp çözüm bulamadığını söylediği sorun çözülmüş oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederim. 
TOÇOĞLU CUMARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK MI?
AKP Cumartesi günü 40 ilde Belediye Başkan adaylarını açıklayacak. Açıklanan illerin arasında Sakarya Büyükşehir Belediyesi adayı bulunuyor mu henüz bilinmiyor. İstanbul, Ankara, İzmir adayları kesin açıklanacak.
'Aday Toto' oynayanlara göre Zeki Toçoğlu gidici. Son zamanlardaki düşünceli hali de bunun göstergesi olarak yorumlanıyor. Sosyal medya bir yönüyle zengin bir bilgi kaynağı; ama aynı zamanda da kirli bilgi dolu...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak