Advert
Millet İttifakının Adayı Ali Dünya
Sedat Balta

Millet İttifakının Adayı Ali Dünya

MİLLET İTTİFAKININ ADAYI ALİ DÜNYA
Tek kutuplu Sakarya siyasetinde Ali Dünya isminin Büyükşehir Belediyesi adayı olma ihtimali İYİ Parti ve CHP parti yönetimlerinde heyecan yarattı. 
Yerel basınımızın gündeminde epeydir AKP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağıyla ilgili haberler vardı. Süpriz bir şekilde aday adayı olmadığı halde aday gösterilen Ekrem Yüce'ye şimdiden Büyükşehir Belediye Başkan adayı muamelesi yapılır oldu. 
Sakarya'da 2002 yılından bu yana AKP'nin tüm seçimleri ezici bir şekilde kazanması muhalefeti öğrenilmiş çaresizlik psikolojisine hapsetti. 
Önce Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Alişan ismi ortaya atıldı. Alişan'ın popüleritesinden umut oluşturulmaya çalışıldı. 
Şimdi Millet ittifakı Ali Dünya ile alternatif olma çabasında.
Bir hafta kadar önce Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Yeni Haber Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sezai Matur'un konuğu olarak  Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin dersine katıldım. 
Yerel basın konulu söyleşimizden sonra bir öğrenci soru sordu: "Sakarya'da partilerden belediye başkan aday adayı olan isimleri yeterli buluyor musunuz?"
Genel olarak aday adaylarını yeterli bulmadığını ifade ettikten sonra, siyasal parti örgütlerinin içlerinden yaşadıkları kenti yönetecek yetkinlikte isimleri yetiştiremediklerini belirttim. 
Siyasi partilerin ilçe ve il örgütleri kendi üyeleri arasından kabul görecek yetkinlikte, yeterlilikte adaylar çıkaramayınca geriye 'tranfer' yapmak kalıyor. 
Örneğin CHP'nin Serdivan için eski Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan'ı transfer etmesi başarılı bir hamle ancak her zaman aynı şans yakalanamıyor. 
Demokrat Parti'nin Genel İdare Kurulu Üyesi de olan Sakarya'nın yakından tanıdığı işadamı Ali Dünya ismi CHP, İYİ Parti ve DP kadrolarını şimdiden motive etmiş görünüyor. 
Bu bile başlı başına önemli ve değerli. Çünkü seçmeni, parti örgütlerini motive edecek, harekete geçirecek kadroların adayına inanmaması baştan kaybetmeyi getiriyordu. 
Ali Dünya, MHP'li AKP'li Cumhur İttifakı adayı Ekrem Yüce'nin karşısına ciddi bir alternatif olabilir. 

KORKUNUN SELE FAYDASI YOK
Korkunun ecele ve seli önlemeye faydası yok(!)
Kaynarca'da 3 ay önce Eylül ayında meydana gelen selden 108 işyeri, 38 ev zarar görmüş, çok sayıda araç selde sürüklenerek kullanılamaz hale gelmişti. 
Önceki gün başlayan yağışlar sonucunda ilçe merkezinden geçen Seyran Deresi'nin yükselmesi korkuya neden oldu. Ancak korkunun ecele faydası yok. 
Aklın yolu bir risk analizi yapıldığında görülecektir ki tek çözüm yolu derenin genişletilmesidir. 
Derenin kenarında oturanların evini boşaltması, araçlarını güvenli yere çekmeleri gibi günü birlik önlemler belki zararın miktarını azaltır ancak seli önleyemez. 
İşin tuhaf yanı iktidar partisi milletvekillerinden ve Devlet Su işleri'nden çözüm konusunda hiç bir açıklama yapılmamasıdır. 
Sel olduğunda Kaynarca'ya gelip duruma bakan ancak gerçek sorunu görmeyen siyasetçiler, "Metrekareye şu kadar yağış düştü bu bir afet" diyerek elden bir şey gelemeyeceğini söylediler ancak bir hafta sonra afet koşulları oluşmamış denilerek selden zarar gören Kaynarcalılara yardımı çok gördüler. 
Beceriksizliklerini afet mazeretine sığınarak gizliyorlar. Ancak afet bölgesi ilan etmeyerek yardımın önüne geçiyorlar. 
AFAD ve Kaynarca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın toplam yardımı topu topu 80 bin lira(!) Bozdur bozdur harca. 
Kaynarcalıların bu siyasetçileri başlarının üstlerinde tutmaları ayrı bir konu. Bu kadar kolay oy vermenin sonucu... Kıyakçılığın sonu ayakçılık mı oluyor dersiniz?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melen Botanik Vadisi'nde ilk hasat yapıldı
Melen Botanik Vadisi'nde ilk hasat yapıldı
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''