Başarısızlığa kılıf: Beka sorunu
Sedat Balta

Başarısızlığa kılıf: Beka sorunu

BAŞARISIZLIĞA KILIF: BEKA SORUNU
Önceki gün Uzunçarşı'nın arkasındaki balık pazarından geçiyorum gözüm balık tezgahına ilişti. Mezgit balığının üzerindeki etikette 50 TL yazıyor! Gözlerime inanamadım, satıcıya bir yanlışlık olup olmadığını sordum. Maalesef doğruydu. 
AKP - MHP'nin Cumhur ittifakı seçimi 'Beka Sorunu' üzerinden götürmeye kararlı. AKP'li belediye başkan adayları kazanamazsa beka sorunum varmış. Devlet Bahçeli, Muharrem İnce arasında yaşanan polemikte İnce'nin sözleri düşündürücü: "Yerel seçimlerde ittifakın başarısız olması durumunda beka sorunu olacağını söylemek ZEKA sorunudur."
Evet Türk halkının bir beka sorunu vardır haklılar. Mezgit balığının 50 lira, biberin 12 lira, domatesin 10 lira olması halkımız için en büyük beka sorunudur. Bu fiyatlarla küçük esnaf, asgari ücretli işçi, köylünün hayatını sürdürmesi mümkün değildir; beka sorunları vardır. Aç kalma sorunu vardır...
AKP iktidarı ekonomideki, yerel yönetimlerindeki başarısızlıklarına kılıf bulmak için "Beka" sorunu uydurmuş, her seçimde yaptığı gibi algı üzerinden oynayarak siyaset yapıyor.
Hal böyleyken MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, 16 ilçeden 15'inde aday gösteremeyişlerini beka sorununa bağlıyor;
AKP'li başkan adayları beka sorununa sığınıyorlar; yeniden aday gösterilen AKP'li belediye başkan adayları beceriksizliklerini, halka hizmet edememelerini unutturup, beka sorunu var bize mahkumsunuz diyorlar(!)
Sanırsınız ki, karşılarında aday olarak bu memleketin çocukları yok, Yunan gavuru(!), terorist, vatan hainleri var!
Bu üslup en basit tanımıyla saygısızlık, terbiyesizlik, bölücülük değil de nedir?
Yerel seçimlerde oyunu CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi. Demokrat Partisi adaylarına verecek vatandaşlarımız ülkenin beka sorununu tehdit mi ediyor? Vatan haini mi? Yani bu ülkenin yarısı vatan haini mi?
Bu tartışma ülkenin seçmenin yarı yarı ya bölündüğü ittifakların birbirini ihanetle suçlamasının yolunu açmaz mı?
Peki hangi ittifakın gerçekten vatan haini olduğuna kim karar verecek. 
Ekonomik çöküşü gizlemek, pazardaki astronomik artışları gözardı etmek için beka sorunu gibi algı operasyonlarına girmek büyük bir ucuzluk! Yakışmıyor.
Türkiye'nin yüzde 80'ini oluşturan dar gelirli vatandaşımızın oyunu, medya gücüyle, algı oyunlarıyla bir kez daha alabilirsiniz ancak bir gün mızrak çuvala sığmayacaktır.
MİLLET İTTİFAKININ SORUNU NE?
Cumhur ittifakı algı oyunlarıyla, beka sorunu gibi halkın zekasını küçümseyen söylemlerle, Türkiye'de ve Sakarya'da gazete, internet haber sitesi, televizyonların yüzde 80'inden fazlasına sahip olmanın, iktidar ve yerel iktidarın da gücüyle etkili olabilirken Millet ittifakı ne yapıyor?
Son seçimlerde Sakarya'da Cumhur ittifakının oyu yüzde 71, Millet ittifakının oyu yüzde 25. MHP ve AKP'lilerin lideri Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Oc ak tarihinde belediye başkan adaylarını açıkladı. Açıkladığı belediye başkan adayları sahada çalışmaya başladı. 
Millet ittifakı ise seçime 74 gün kaldığı halde sanki yüzde 71 oy cumhur ittifakına değil de kendilerine aitmiş gibi adaylarını açıklamakta zorlanıyorlar(!)
Dünyada yerel yönetimlerinin öneminin her geçen gün arttığı şu günlerde CHP'nin yerel yönetimleri toplumsal dinamiklerle bütünleşerek uyumlu biçimde, kentte yaşayanlarla birlikte seçim kazanmaya kenetlenmelidir. 
1 MİLYONLUK SAKARYA VE ARAKLILI ADAYLAR
Beka sorunu saçmalığını yıkıp, hizmet programlarını, hemşehrilerle ortaklaşa hazırlamalıdır. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un etkisiyle gerçekleştiği belirtilen 15 AKP'li adaydan 5'inin Trabzon Araklılı olması gerçeğine karşı mikro milliyetçiliği bir yana koyup tüm halkı kucaklamalılar. 
Belediyelerin, yerel yönetimlerin görevi, yerel demokrasinin yanısıra ilçelerimizde yaşayan halkımıza hizmet üretmek; yerel yönetimin yerel dinamikleri, üretkenlik temelinde buluşturmak, birleştirmek ve büyükmek olmalıdır. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak