Advert
Advert
Seçime 40 gün kala...
Sedat Balta

Seçime 40 gün kala...

Bu içerik 1472 kez okundu.

SEÇİME 40 GÜN KALA
Belediye başkanları, meclis üyeleri ve muhtarların seçileceği yerel seçim gününe 40 gün kala dün saat 17.00'a kadar ilçe seçim kurullarına verildi.
21 Şubat Perşembe günü ise siyasi partilerin aday listelerindeki eksiklikleri tamamlamaları için son gün olacak. 
22 Şubat Cuma ise saat 08.00'de geçici aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan adayları ise il seçim kurulları tarafından mahallinde ilan edilecek ve itiraz süresi başlayacak.
28 Şubat Perşembe günü seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak.
1 Mart Cuma: Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde, bu durum ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.
2 Mart Cumartesi: Aday listelerindeki eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmeleri için son günü.
3 Mart Pazar: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına başlanacak.
YASAKLAR
21 Mart Perşembe: Seçim propagandası ve yasaklarının başlangıcı.
24 Mart Pazar: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.
29 Mart Cuma: İl ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve beldelerde ilçe seçim kurullarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.
30 Mart Cumartesi: Seçim propagandasının sonu.
31 Mart Pazar: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek.
GEÇİM Mİ SEÇİM Mİ?
Seçime 40 gün kala ekonomik kriz, hayat pahalılığı siyaseti gölgeledi. AKP'nin beka sorunuyla unutturmaya çalıştığı ekonomik sorunlar, mızrak çuvala sığmaz misali gündemden düşmedi. 
Yerelde ve genelde yandaş medyanın bütün ağırlığına karşın, tanzim satış kuyruklarına giren vatandaş görüntüleri gündeme damgasını vurdu. 
AKP'deki oy düşüşü, MHP ile ittifakın genişletmesi, MHP'ye meclis üyelikleri vermesiyle yavaşlatılsa da tarihinin en kötü oyunu alacak gibi görünüyor. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)