Manavlar hep seçen değil seçilen de olmak istiyor
Sedat Balta

Manavlar hep seçen değil seçilen de olmak istiyor

MANAVLAR HEP SEÇEN DEĞİL SEÇİLEN DE OLMAK İSTİYOR

Sakarya Yerel Kültür Derneği 6'ıncı Olağan Genel Kurulu, Erenler'de Otağ Çadırı'nda yapıldı. Görkemli kongrede seçim arifesinde olmamızın da etkisiyle belediye başkan adayları boy gösterdi. Malum bizim Manavlar oy deposu. En büyük oy oranına onlar sahip olunca seçenler ve seçilenler buluştu. 
Otağ'da Kaynarca'nın meşhur dartılı keşkeğini kaşıklarken bir Manav dostumuz yakınıyordu: "Seçilebilecek durumda 3 adayımız kaldı. Ekrem Yüce'yi işaret ederek, biri bu, biri Pamukova'da Cevat Keser bir de Taraklı'da MHP adayı İbrahim Pilavcı! Diğerlerini gaptırdık!"
Dernek merkezi de olan Büyük Çadır'a gelenleri Diriliş Dizi'sinden tanıdık Alperen kıyafeti giymiş Manav gençleri karşıladı. 
Otantik bir ortam sağlanan, geleneksel keşkek ikramı yapılan, mehter marşı ile Geyve Zeybeği ile başarılı bir kongreydi. 
Geyve Spor Kulübü Folklor Ekibi zeybek ve diğer oyunlarıyla katılanları çoşturdu. 
Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık yaptığı konuşmada Manav kültürünün kaybolmaması gençlere aktarılabilmesi için yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi. 
Bence de 5'inci dönemde Yerel Kültür Derneği başarılı çalışmalara imzasını attı. 
KÜLTÜRLER KÜRESEL TEHDİT ALTINDA
Çıkardığı 4 kitapla Manav Kültürü kayıt altına alındı. Bundan önce Sosyolog Ali Aktaş'ın değerli çalışmalarından sonra bu kitaplarla Manav kültürüne katkı sağlanmış oldu. 
Dört kitabı da okudum. Biri Gülşen Yıldız''ın yazdığı Sakarya Manav Türkmen mutfağını anlatan başarılı bir çalışma. Bütün kültürler gibi Manav kültürü de küresel kültürün tehditi altında. Artık mutfaklarımızda anneannelerimizin, babaannelerimizin pişirdiği yemekler pişmez oldu. Hamburger, kola, pizza, hazır yemekler mutfaklarımızı işgal etti. 
Bu kitapla geleneksel, sağlıklı yemeklerin tarifleri kayıt altına alınmış oldu. 
Bir diğer başarılı kitap tarihçi Resul Narin'in yazdığı yöreye Manavların gelişinde başlayarak günümüze kadar ayrıntılı bilgi veren tarih kitabı. Tarih bilinci olmayan birisinin kültür asimilasyonuna uğramaması düşünülemez. Tarihimizi ne kadar derinlemesine bilirsek, geleceği de  o kadar iyi görürüz. 
Değerli arkadaşım Yalçın Akaltın'ın yazdığı, derlediği Sakarya Türkmen Manav Folkloru ve Fahri Tuna'nın kaleme aldığı Manav Sözlüğü ile en az 700 yıldır bu topraklarda yaşayan Manavların, kültürü, yaşayışları, edebiyatı, sözlüğü, atasözleri, deyimleri, türküleri, halk oyunları, giyim kuşamı genç kuşaklara aktarma imkanı doğdu. 
Gerçekleştirilen görkemli kongre, bu değerli kitapların yayınlanmasını sağladıkları için Başkan Necmettin Kırık, dernek yöneticilerine, yazarlar Fahri Tuna, Yalçın Akaltın, Gülşen Yıldız ve Resul Narin'e minnet borçluyuz. 
MANAVLAR HUZURSUZ
Ancak Sakarya'da yaşayan Manavlar liyakate bakılmadan yapılan bürokratik atamalarda haklarının yenildiğini, toplumun yüzde 40'ından fazlasını oluşturdukları halde siyasal partilerce dikkate alınmadıklarını düşünüyorlar. 

Bunda Manavların yedi kere düşünüp bir kez adım atmaların da etkisi olabilir, özeleştiri yapmak gerekebilir ancak hep seçen konumda olmaktan çıkıp seçilen olmak istemeleri sizce haksız bir talep mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak