KAYNARCA'NIN K'SI...
Sedat Balta

KAYNARCA'NIN K'SI...

KAYNARCA'NIN K'SI...
Kaynarca'nın 'K'sını büyük yazamayanlar Kaynarca'yı nasıl büyütecekler?
Yerel seçimlerde siyasal partilerin halka açıkladıkları seçim bildirgeleri önemlidir. İçinde 5 yıl boyunca yapacakları projelerin başlıkları bulunur. 
Kaynarca Anadolu Lisesi öğrencisi bir grup gençle AKP, CHP, BBP ve Saadet Partisi seçim bildirgelerini inceliyoruz. Gençler seçim bildirgelerindeki Türkçe yanlışlarına dikkat çekiyorlar. 
Ufak tefek yanlışlara takılmayalım ancak Kaynarca'nın K'sının dahi küçük yazıldığı, doğru dürüst cümlelerin kurulmadığı Türkçe imla kurallarına uyulmadığını görüyoruz. 
AKP Belediye Başkan Adayı Murat Kefli'nin, BBP Belediye Başkan Adayı Mustafa Boğaz'ın ve CHP Belediye Başkan Adayı Nalan Akçay'ın seçim bildirgeleri Türkçe yanlışlarıyla dolu.
Belli ki seçim bildirgeleri çala kalem yazılmış; Kaynarca'ya özen önce ilçe isminin doğru yazılmasıyla başlamalı. Kaynarca'nın 'K'sını doğru yazamıyorsak ilçemizi nasıl geliştireceğiz?
AKP milli diyor başka birşey demiyor. 
CHP'nin altı okundan biri milliyetçilik.
Büyük Birlik Partisi de milliyetçiliği düstur edinmiş bir partimiz.
Milliyetçilik Türkçe'ye özen göstermekle başlar, birliğimizin özü dil birliğidir. 
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu'nu kurarken bunun önemini bildiği için kurdu. 
Tarih ve dil bilinci olmayan yerde milliyetçilikten ne kadar söz edilebilir. 
Bunu Ziya Gökalp'de, Yusuf Akçura'da söyler. Siyasetçilerimize önerim lütfen Türkçe'ye gerekli özeni gösterelim.
Seçim bildirgeleri demişken devam edelim. 
İktidar partisi AKP'nin seçim bildirgesinde ilk sırayı altyapı sorunu almış. İkinci sırada sel sorunu yaşatan Seyran Deresi'nin ıslahı, üçüncü sırada ise ilçe merkezindeki bulvarın elektrik sistemini yer altına almak.
İlk üç hizmetin de aslında doğrudan Kaynarca Belediyesi'nin görev alanıyla ilgisi yok. Birincisi SASKİ'yi, ikincisi DSİ'yi, üçüncüsü TEİAŞ'ın görev alanında. Belli ki Murat Kefli ilçe başkanlığında  yapması gerekenleri, yapamadıklarını şimdiden sonra yapmayı planlıyor. 
Büyük Birlik Partisi Belediye Başkan Adayı Mustafa Boğaz'ın seçim bildirgesinde de ilk sırada Seyran Deresi'nin ıslahı yer alıyor. Boğaz da dere kenarında spor alanları kurmak istiyor. BBP'nin ikinci önceliği köyiçi mahalle yolları ve tarla yolları, üçüncü sırada köy ürünleri pazarı yer alıyor. 
Köy ürünleri pazarı AKP adayı Kefli'nin de, Saadet Partisi Adayı Öztürk'ün de sözleri arasında.
Seyran Deresi'ni ıslah edip etrafına sosyal tesisler yapmak her seçimde partilerin öncelikleri arasındaydı. Rahmetli Tuncay Aydın'ın dereyi ıslah edip içinde gondollarla gezme hayali, AKP Belediye Başkanı Zeynur Özel'in derenin etrafında yapacağı projeler hep hayal oldu. 
Oysa iktidardaki partinin görevi belediye kimde olursa olsun o dereyi genişletip, sel baskınlarından korumak olmalı. Belediyelerin görev alanlarındaki öncelikleri farklı. Onları unutmasınlar yeter.
CHP Belediye Başkan Adayı Nalan Akçay'ın projelerinde ilk sıralarda tavuk üreticiliğini geliştirmek, hayvancılık, tarımda üretimin artırılması yer alıyor.  Bu projelerin başı çekmesinin nedeni kendisinin Ziraat Mühendisi olması. 
Yeni Oluşum Hareketi'nin aday olarak belirlediği Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Niyazi Ergün Öztürk de ilk üçte Seyran Deresi ıslahı ve rekreasyon projesi, çok amaçlı parklar, Reisler kamp merkezi ve mesire yeri projelerine yer veriyor. 
Öztürk'de Nalan Akçay gibi yüzde 75'i tarım ve hayvancılıktan geçinen Kaynarca için tarımsal projeleri önemsiyor. Belediye'de kuracağı Tarım Şube Müdürlüğü ile çitçilere destek vermeyi amaçlıyor. Öztürk'ün, yöresel ürünler pazarı, turşu imalathanesi projeleri de bulunuyor. 
Bir başka yazıda DP Belediye Başkan Adayı İsa Soysal'ın projelerine değineceğim. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hizir     2019-03-28 Sedat abi Cennet Mekan GAZI Halit Mola dedemizin Kokulu dere kenarindaki parkini kaldiralim daha iyi gorkemli bir yere yapalim .mesala bulvara ismini verelim. ORNEGIN. Bazilari makaryos un heykelini dikerken, bizde Gazi Dedemizin heykelini dikelim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak