Advert

Belediye Başkanı Murat Kefli ile 6 ayı konuştuk

Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli sorularımızı yanıtladı, 6 aylık görev süresi içinde yaptıklarını anlattı.

Belediye Başkanı Murat Kefli ile 6 ayı konuştuk
Belediye Başkanı Murat Kefli ile 6 ayı konuştuk Admin
Advert

KAYNARCA EN HIZLI BÜYÜYEN İLÇE OLACAK

Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli tarımı, hayvancılığı, turizmi ve imar çalışmaları ile Kaynarca’nın gerek Doğu Marmara’da gerekse Sakarya’da en hızlı büyüyen ilçelerden biri olacağını ifade etti. Kefli ayrıca Kaynarcalı lahana üreticisine Pazar müjdesi verdi.
Başkan Kefli Adapazarı Akşam Haberleri gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sedat Balta ve muhabirimiz Simgenur Batıhan’a Kaynarca’nın bugününü ve yarınını anlattı

6 AY BORÇ ÖDEMEKLE GEÇTİ

Başkan Murat Kefli, “İlk 6 ayımızda belediyenin mevcut sitemini, işleyişini izledik. İzledikten sonra bazı birimlerimizde ve kendi çalışma düzenimizde revizyonlar yaptık.  Genel olarak ilk 6 ayda tespitler gerçekleştirdik. Belediyenin kamu alacakları için çalışmalarımızı hızlandırdık. Belediyemizin 6 milyon 500 bin TL borcu vardı. Bu sayıyı şuan 1 milyon TL seviyesine çektik. Yapmış olduğumuz tahsilatlarla borcumuzun büyük bir kısmını kapattık. Borçlanma ile hizmet yapmayı seven bir adam değilim. İlla borçlanacaksak büyük projeler için borçlanmalıyız. Genel olarak ilk 6 ayımız borç ödemekle geçti diyebiliriz’’ ifadelerini kullandı.

‘EN HIZLI BÜYÜYEN İLÇE OLACAK

’Siyasi hedefinin sorulması üzerine Başkan Kefli, “Siyasette hedef başarı başarının mayasıdır felsefemiz var. Görevimiz kaynarca belediye başkanlığı hedefimiz bu başkanlığı 4 buçuk yıl sonra en güzel şekilde limana götürmek’’ dedi. Kefli ayrıca, “Başta Karaboğaz Sahilimiz taslak aşamasında şu anda böyle bir hedefimiz var. Bölgeyi turizme kazandırmak için imar çalışmamız var. Yine köy alanlarını yeniden revize planlarımız var. Bu konuda çalışmalarımızı belli noktaya getirdik. Bir kısmı devam ediyor bir kısmı farklı nedenlerden dolayı aksaklığa uğruyor. Kaynarcamız gerek Doğu Marmara’da gerekse Sakarya’da en hızlı büyüyecek olan ilçelerden bir tanesidir’’ dedi.

‘ROZETİMİZİ ÇIKARDIK’

Yeni kurulacak parti hakkında konuşan Kefli , “Parti kurmak demokratik bir haktır. Herkes kurabilir. Ama bizim mensubu olduğumuz bir partimiz var. Yeni kurulacak partilerin bizi etkilemesi söz konusu değildir. Bizim düşüncemiz belli. Kurumsal olarak baktığınız zaman belediye başkanının partisi olmaz. Biz seçildikten sonra parti rozetini çıkarıp Türk bayrağı rozeti taktık’’ diye konuştu.

KÖYLÜ PAZARI VE LAHANA PAZARI

Lahana üreticilerine yer müjdesi veren Başkan Kefli, “Kaynarca Türkiye’de lahana üretimi yapan başta 3 bölgenin içerisinde yer alıyor. Yıllık 10 bin ton civarında lahana üretiyoruz. İlçemizde Lahana Üreticileri Birliğimiz var. Bunun geliştirilmesi için lahana ve sebze pazarını hayata geçireceğiz. O bölgede Kaynarcamızın kurtuluşunda önemli rol oynayan Halit Molla’nın isminin verildiği bir parkımız var. Bu parkın olduğu alanı ecdadımıza yakışır bir şekilde üniversitenin yakınında bulunan 2 bin metrekarelik bir alana taşıyacağız. Parkı taşıdığımız alanı da eski mezbahaneyi içine katarak modern bir köylü pazarı ile birlikte lahana pazarı yapacağız. Şuan da kantar temini noktasında çalışmamız devam ediyor. Önümüzdeki yıl üreticilerimiz kapalı alanda lahanalarını satabilecek. Ayrıca lahana pazarının içerisine köylümüzün kendi bahçesinde ürettiği ürünü satabileceği bir köylü pazarı yapacağız. Bu pazar 15 civarı ahşap ev tarzı tezgahlardan oluşacak. Yine aynı pazarın içerisine 2 tane küçük köy fırını inşa ederek Kaynarca’mızda özellikle meşhur olan mancarlı pide, cevizli lokum ve köy ekmeğinin satışını gerçekleştireceğiz’’ ifadelerini kullandı. KAYNARCA MÜZESİ

Başkan Kefli , “Eski belediye binamızı Gençlik İl Müdürlüğümüze tahsis ettik. Gençlik Merkezi oluşturulması için çalışmalar başladı. Gençlerimizin güzel zaman geçirebileceği güzel bir alan oluşturulacak. Merkezin içerisinde bir kısmın Kaynaca Müzesi olmasını talep ettik. Onunla ilgili çalışmamız devam ediyor. Yakın bir zamanda açılışı gerçekleşecek’’ dedi.

ASPİRİN TEDAVİSİ

Derenin ıslah çalışması konusunda bilgi veren Başkan Murat Kefli, “Birinci önceliğimiz Seyran Deremiz ve altyapımız. Kaynarca’da 5 aydan beri aspirin tedavisi yapıyoruz. Üst yapıda ciddi anlamda yaptığımız bir şey yok. SASKİ inşallah yılbaşından itibaren kanalizasyona kazmayı vuracak ve çalışmalar başlayacak. Bu çalışmalar kapsamında yine Seyran Deresi’nin taş duvarı genişletilecek. Bununla birlikte derenin çevresinde sosyal donatı alanları oluşturularak yürüyüş, bisiklet yolları, kamelyalar, spor aletleri faaliyete geçirilecek. Burası çok güzel bir yürüyüş alanı olacak’’ dedi.

İLÇEYE 2 YENİ OKUL

Murat Kefli , “İlçemizde bulunan 4 yıllık fakültemiz şuan tek bölümle hizmet veriyor. 2. ve 3. bölümler de açılacak fakat yetkililer 2 bölümü kaldırır ama 3. bölüm için elvermeyebilir diyor. Bu konuda biz de belediye olarak elimizden geleni yapacağız’’ dedi. Kefli ayrıca, “Atatürk İlkokulu’nu merkezden taşıma projemiz var. Çok uzak alana taşınmasının doğru olmadığını da düşünüyoruz çünkü bir de velilerimize servis masrafı çıkarmak istemeyiz. Ayrıca 5 yıllık süre içerisinde kaynarca merkeze bir ilkokul bir de ortaokul kazandıracağız. Bu proje okullarımızda rekabeti geliştirecek. Bu okullar da yeşil alanları ile öne çıkacak’’ diye belirtti. 


 

Kaynarca belediye başkanı murat kefli röportaj 6 ay
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye