Advert

Belediye başkanlarını bu yazıyla değerlendirdi

Gazeteci Güven Haspaş Haberlisin intenet gazetesinde çıkan yazısında Hepsinin ilk dönemi başlığı ile Murat Kefli'nin 6 aylık hizmet sürecini değerlendirdi: "Ferizli, Söğütlü ve Kaynarca ilçelerinde ki başkanların tamamının ilk dönemi. Belediyecilikten, eğitim camiasından ve parti teşkilatından seçilen üç başkan için ortak yazılabilecek cümle ‘2019 yılını pansuman yaparak geçirdiler’

Belediye başkanlarını bu yazıyla değerlendirdi
Belediye başkanlarını bu yazıyla değerlendirdi Admin
Advert

KAYNARCA BELEDİYESİ

Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli pansuman yaparak ve ağlanarak geçirdi 200 günlük periyodu. Enkaz edebiyatıyla başlayıp, kaçak ve ruhsatsız yapılarla mücadele girişimini beğendim. Hem gelir elde etti hemde seçimin hemen sonrasında kaçakla mücadele ederek bir sonra ki seçime kadar meselenin unutulacağı gerçeğini iyi değerlendirdi.

Kaynarca şehrin kuzeyinde ki ilçeler arasında belki de en hızlı sıçrama yapmaya müsait bir konumda. Bakir sahili tanınırlık ve günlük ziyaretçi açısından son derece önemli. Kimseyi kandırmaya gerek yok. Belediye imkanlarıyla o bölgede yatırım bekleyenlere tek tavsiyem; boşa hayal kurmasınlar.

Başkan Murat Kefli’nin çizeceği rota ile o bölgeye yatırımcı getirilebilirse işte o zaman güzel sonuçlar alınır. Aksi…Aksini düşünmeye gerek bile yok.

Kaynarca tarım, sanayi ve işlenirse parlayacak turizmi ile öne çıkarılabilir. Eğitim meselesini sona bıraktım. Bu üçlü de elde edilecek başarı fakültesi olan ilçenin tercih edilebilir olmasını sağlar.

Kaynarca bağlantımın olduğunu en sık gittiğim hatta konakladığım ilçe olması nedeniyle benim için ayrı bir önemi var. Belediye Başkanı Murat Kefli’yi sadece 200 günlük periyoda bakarak değerlendirirsek yarınlardan çok umutlu olmamak gerektiğini söyleyebiliriz…

Büyük hayalleri olan büyük düşünen bir belediye başkanı için Kaynarca muhteşem bir elmas. Yanı başında turizmden ciddi pay alan bölgelerle kıyaslanmayacak kadar geride kalan Kaynarca’nın aradığı başkan Murat Kefli mi? Bu sorunun cevabına kimse net bir dille evet diyemez…

Murat Kefli için güzel cümleler yazmayı çok istiyorum. Kafa dinlemek için gittiğim ilçenin belediye başkanı.

Kaynarca kırsal kalkınmanın rol modeli olacak potansiyele sahip. Belediye imkanları bir kenara bırakılarak farklı kurumlardan alınacak desteklerle üretimin gücü ekonomiye yansıtılabilir. Kurulacak OSB ilçede sadece bir miktar inşaat sektörünü hareketlendirir. Oysa Kaynarca’nın potansiyeli inşaat sektöründe ki hareketlenmeden fazlasını kazandırabilir.

Sözün Özü; Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli doğru yol haritasıyla başarılı olabilir. Geçmişi yargılayarak ya da gündelik siyaset ile başarılı olunamayacağı başkana anlatılmalı. Umarım Kefli egosunu yenip ilçesinin hizmetkarı olmaya karar verir…

FERİZLİ BELEDİYESİ

İsmail Gündoğdu seçimin en zor geçeceği tahmin edilen Ferizli’de ipi göğüsledi . Belki de ittifakla girilen seçimin soruca ençok etki yaptığı ilçelerden birisidir Ferizli.  İsmail Gündoğdu’nun başkanlığında Ferizli nasıl bir kazanım elde edecek? İlçede değişim yaşanır mı? Dünün en çok kavga edilen, meclis toplantılarında tartışmaların yaşandığı Ferizli 200 günü sakin geçirdi. Gündoğdu geçmişin kavgasını herkesin içinde yapmadı. Muhtemelende yapmayacak.

Mecliste kavga gürültü yaşanmayacak belki de yolsuzluk, usulsüzlük dedikoduları da kesilecek. Ancak kısa sürede gözlemlediğim İsmail gündoğdu ilçede değişim ve dönüşümü de sağlayamayacak.

Kurulmaya başlanan OSB’ler, artan talepler Ferizli’nin potansiyelini artıracak. Yapılan her işin yıldız gibi parlayacağı ilçe maalesef düşük profil nedeniyle hak ettiği seviyeye ulaşamayacak.

İsmail Gündoğdu belediye bürokratı. Risk almadan ilçesine artı değer katamaylacağını bilir ancak yinede risk almayacak düşüncesindeyim. Ve temennim yanılırım. Aile büyüklerimin yaşadığı ilçenin gelişmesini çok isterim. Lakin gelişimin olabilmesi için başkanın risk almayacağını düşünüyorum.

Ferizli Belediyesi 2019 yılını kayıp yıl olarak geçirdi. Pansuman tedavisiyle geride kalan yılın ardından eksikler tespit edilip, yapılacak hamleler belirlendiyse ne ala…

Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu’nun yaptığı açıklamalara baktığımda inşaat ruhsatı keserek belediye gelirini artırmayı ön görüyor. 10 bin konut açığının olduğunu sıkça dile getirmesinin sebebi bu. EDS kurulması için çalışma yapıyormuş. Belediye bürokratı olmasından kaynaklı bir önyargı oluşturuyor. İlçe esnafını, ilçe ekonomisini büyüterek gelişme modelini benimsememiş. Sıcak para gelecek ve hizmet üretecek.

Ferizli’nin kent kimliğinin oluşması, ilçenin büyümesi el birliğiyle olur. Ferizli halkına yarınlara dair umut vermeyi başaramaz ise Gündoğdu EDS, 10 bin konut ya da başkaca projelerle sonuç alamaz.

Sözün Özü; İsmail Gündoğdu alışılagelmişin dışına çıkan bürokrat olmayı başarırsa kendisinde, ilçesinin de yolu açık. Asfalt atılacak yoldan daha önemli insana umut olmak. Gündoğdu’nun önceliği ilçede değişim ve dönüşümü sağlayacak kişinin kendisi olduğuna milleti inandırmak olmalı..

SÖĞÜTLÜ BELEDİYESİ

Koray Oktay Özten 200 gününü geride bıraktığı makamda rutini aşamayan bir görüntü verdi. Öğretmenlik mesleğinden siyasete atılanların başarı oranı düşük. Elbette istisnalar mevcut. Koray Oktay Özten’in ilk yapması gereken artık öğretmen olmadığı gerçeğini kabul edip ona göre hareket etmesi lazım.

Söğütlü Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla yapabilecekleri ortada. Esnaf ağzıyla ifade etmek gerekirse mevcut şartlarda ‘Söğütlü ne uzar ne de kısalır’…

Söğütlü’nün uzayıp kısalmaması yarınlar için endişe verici bir durum. Bugün mevcut korunabilir ama yarın, diğer ilçelerle kıyaslandığında geride kalınır.

Peşinen belirteyim niyetim akıl vermek değil. Koray Oktay Özten’in ilçenin tarım politikasına dair projeler geliştirmesi lazım. Ağırlıklı olarak mısır ve şeker pancarı ekilen verimli topraklarda başka ürünlerinde yetiştirilmesine ön ayak olmak ilçeye kazandırır. Ürün çeşitliliği para girdisini artırır. İlçede halkının yaşayacağı ekonomik büyüme diğer büyümeleri de beraberinde getirir.

Belediye doğrudan çiftçiye tarlana domates, biber ek diyemez elbette. Ancak Pazar bulmasına, üründen ürün elde etmesine yardımcı olabilir.

Kanımca Söğütlü’nün kalkınmasında tarım ve tarıma bağlı olarakta hayvancılık lokomotif olur. Sanayi ve diğerleri ikinci, üçüncü olabilir.

Şehir kimliği olmayan, kasaba görünümlü Söğütlü mevcut başkan Koray Oktay Özten için avantaja dönüştürülebilir bir durum. Sadece senede bir festival ile yapılamayacak meşakkekli bir yolu olan tarımsal kalkınmada fark yaratabilir Söğütlü…

Herkes ilçeye yüksekokul veya fakülte geldiğinde ilçenin kaderinin değişeceğine inanıyor. Ben aynı görüşte değilim. Eğitim yatırımlarıyla Söğütlü farkını ortaya koyamaz. En azında kısa vadede….

Sözün özü; Koray Oktay Özten belediye imkanlarıyla yapabileceklerinin en iyisini yapmak isteyecektir. Lakin imkanlar kısıtlı. İlçeye kimlik kazandırıp, esnafın ekonomisini büyütecek adımlarla gelişimi hızlandırabilir. GÜVEN HASPAŞ / HABERLİSİN

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye