Advert

"Tavuk çiftlikleri kapanma noktasına geldi"

Sakarya Tavuk Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray, maliyetlerin yüzde 30 artması sonucu tavuk üreticilerinin kışı çıkarması zor görünüyor dedi. Beyaz etin yüzde 30'unun üretildiği Sakarya'da çiftliklerin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Demiray, "Devlet üreticilerimize elektrik ve yakıt desteği sağlamadığı takdirde küçük işletmelerde olan çiftliklerin tamamı kışı çıkartamayıp kapanacaktır. Bu da Türkiye ekonomisine ciddi bir zarar verecektir" diye konuştu. Kaynarcalı tavuk üreticilerinin de katıldığı toplantıda şirketlerle müzakere ve bağımsız üretim yapma gibi seçenekler de konuşuldu.

Admin
Advert

Sakarya Tavuk Üreticiler Birliği 2019 –2020 kış sezonu toplantısını bölge temsilcilerle beraber Elegant Kafede basın mensuplarıyla gerçekleştirdi.
Toplantıya Sakarya Tavuk Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray, Başkan Yardımcısı İlhan Sarı ve İlçe temsilcileri katıldı. Sakarya Tavuk Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray kış şartlarının verdiği maliyetler ve enerji tedarikindeki  zorlukları dile getirmek için biraraya geldiklerini söyledi. Demiray, çiftliklerin kapanma noktasına geldiğini ve üreticinin çok zor durumda kaldığını söyleyerek,“Mevcut maliyetlerde Tavuk Üreticileri kışı çıkarma şansı çok zor. 2019 yılı üreticilerimiz için zor geçti. Çünkü maliyetlerin yüzde 30 artması üreticiyi olumsuz etkiledi. Elektriğin yüzde 60, kömür maliyetinin yüzde 35, altlık maliyetinin ise yüzde 20 artması üretim çiftliklerini kapanma noktasına getirdi“ dedi. 
Çiftlikler yok olacak
Demiray, çiftliklerin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ve bununda Türkiye ekonomisine büyük bir zarar verdiğini belirtti. Demiray,“Bilinmelidir ki beyaz et üretiminin yüzde 30’unu karşılayan Sakarya ciddi bir kısmını tarım ve tarım destekli üreticiler oluşturmakta ve Türkiye ekonomisine önemli miktarda katma değer ve istihdam sağlamaktadır.Tarım Bakanlığı’nın yanlış politikası mevcut üreticilerimize sahip çıkmaması durumunda tarımsal kalkınmada bulunan çiftliklerin önemli bir  kısmını da yok edecektir. Bunu açıkça söylüyoruz. Devlet üreticilerimize elektrik ve yakıt desteği sağlamadığı takdirde küçük işletmelerde olan çiftliklerin tamamı kışı çıkartamayıp kapanacaktır. Bu da Türkiye ekonomisine ciddi bir zarar verecektir“ diye konuştu.
Kendi yolumuzu çizmek zorunda kalacağız
Ayrıca entegrelerle müzakere edecekelerini belirten Demiray, “Adapazarı Tavuk üreticiler Birliği olarak bölgemizde bulunan entegre firmalarıyla bu konuları müzakere etmek  için görüşme talebinde bulunulacağız. Görüşme talebi olumsuz karşılanması halinde üyelerle birlikte geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirip son durum değerlendirmesini yapacağız. Aksi takdirde Birlik, kendi üyeleriyle birlikte bir yol çizmek zorunda kalacaktır“ dedi.
Gerekli adımlar atılsın
Demiray, gerekli teşviklerin derhal atılması gerektiğinin altını çizerek,“ Bizler Sakarya Tavuk üreticiler Birliği olarak üreticilerimize düşük maliyetli kredi ve teşviklerde bulunmasını talep ediyoruz.Çabamızın asıl gayesi entegrelerin ve Tarım Bakanlığının sesimizin duyması ve gerekli hamlelerin yapmasıdır“ şeklinde konuştu. /Sedat Balta

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye