Advert

Kaynarca'dan Sri Lanka'ya mobilya ihracatı

Kaynarca Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 16 bin metrekare alanda 9 bin metrekarelik Çalışkan Ofis firması tarafından üretilen ofis mobilyaları dünyanın pek çok ülkesinden sonra Hind Okyanusu'nda bir ada devleti olan Sri Lanka'ya kadar ihraç ediliyor.

Kaynarca'dan Sri Lanka'ya mobilya ihracatı
Kaynarca'dan Sri Lanka'ya mobilya ihracatı Admin
Advert

Türkiye pazarındaki küçülmeyi yurt dışına satış yaparak aşan Çalışkan Ofis Mobilyaları, farklı ülkelerde 5 mağaza açmaya hazırlanıyor. 1974'de kurulan ve 45 yıllık tecrübeye sahip şirketi ikinci kuşak temsilcileri Güray Çalışkan ve Koray Çalışkan yönetiyor.
Önümüzdeki yıl ihracatını yüzde 50 artırmayı planlayan kişiye özel tasarım mobilya üreten firma, ürünleri 3 boyutlu olarak müşterisine sunuyor, tek tuşla fabrikaya sipariş olarak geçiyor. 


Yönetim Kurulu Başkanı Güray Çalışkan, E-ticarete önem verdiklerini belirterek,  "Sri Lanka’da bir partner ofis ile çalışıyoruz. Söz gelimi bir mekan dekore edilecek. Önce bize ölçüler ve talepler geliyor. Tasarım ekibimiz üzerinde çalışıyor. Sonra tasarlanan ürünler 3 boyutlu olarak yerleştirilip fiyat veriliyor. Karşı taraf onaylarsa tek tuşla fabrikaya gönderiyoruz. Bu yöntemle dünyadaki her ofis mobilyası talebini onlara özel çizilmiş projeler yardımıyla karşılıyoruz.”

5 MAĞAZA HEDEFİ
İhracata odaklanan firmanın bir diğer planı ise yurtdışında mağaza açmak. 2020 yılı sonuna kadar 5 mağaza açmayı hedeflediklerini belirten Güray Çalışkan, “Gerek yerel partnerler aracılığıyla, gerek doğrudan mağaza açarak dış pazardan ciddi pay alma hedefindeyiz. Bugünlerde Ortadoğu bölgesinde bir franchise mağazası açmamız gündemde. Geçtiğimiz günlerde İsrailli meslektaşlarımız ile söz konusu işbirliğine ilişkin ilk imzalarımızı attık. Bundan sonraki adres ise Brüksel olacak” dedi.
MODOKO Mobilyacılar Sitesi’nin ABD’de bir alışveriş merkezi açacağını belirten Güray Çalışkan, “MODOKO’dan 50 firmanın yer alacağı bu alışveriş merkezinde biz de yer alacağız” dedi. Türk mobilya sektörünün dünyanın her yerine ihracat yapacak yeterliliğe sahip olduğunu belirten Çalışkan, “Neden Türk mobilyaları tercih ediliyor? sorusuna şöyle cevap verdi: “Otomotivde parçaları yurtdışından getirip burada montaj yapıyoruz. Mobilyada ise Türkiye dışa bağımlı değil, yüzde 90 içerden ham madde ile üretim yapıyoruz. Bizim fabrikamızda bu oran yüzde 100. İşçilik de Türkiye’de daha uygun. Böyle olunca avantajlı fiyat verebiliyoruz. Bununla birlikte tasarımda İtalyanlar ile aynı seviyede rekabet edebilecek tasarımlar yapabiliyoruz. İtalya’da işçilik ve hammadde pahalı olduğu için, örneğin onların 10 bin dolara sattığı ürünü biz 3 bin dolara satabiliyoruz. Uzun yıllardır ülkemiz bakımından sektörde iyi bir gelişme sağlandı, know-how oturdu, kalite standartlarına uygun ürünler üretebiliyoruz.”
SAKARYA’DA 9 BİN M2’DE ÜRETİYOR
İSTANBUL’DA 1974’de kurulan Çalışkan Ofis Mobilyaları 2. kuşağın yönetiminde faaliyetlerini sürdürüyor. Acıbadem’de 150 metrekare bir alanda ilk adımı atılan firma bugün Sakarya’da Organize Sanayi Bölgesi’nde 9 bin metrekarelik üretim tesisine sahip. CNC makinelerini Türkiye’ye ilk getiren firma olduklarını belirten Çalışkan, markalaşma ve mağazalaşmaya önem verdiklerine söyledi. Modoko ve Masko’da showroomları bulunan şirket, dünyanın en iyi koltuk markaları ile de işbirliği yapıyor. Firmalarının çok çeşitli imalat yapabilme kapasitesi olduğuna dikkat çeken Güray Çalışkan, “Mobilyada 3-4 tane malzeme var. Bunlardan biri doğal kaplama, diğeri suni malzeme melamin. Biz aynı anda ikisinin imalatını yapıyoruz. Aynı zamanda demir atölyemiz, cam atölyemiz, cila atölyemiz de var” diye konuştu.


4 FİRMADAN BİRİ KAYIT DIŞI
MOBİLYA sektöründe ‘taklit ürün’ ve ‘kayıt dışı’ üretimin en önemli sorunlar olduğunu belirten Güray Çalışkan, sektörlerindeki kayıt dışılık oranının yüzde 25 olduğunu söyledi. “Her 4 firmadan biri kayıt dışı” diyen Çalışkan şöyle devam etti “ Sektördeki üreticiler yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 8’e inmesi istiyor. Bu şekilde hem iç pazarda canlanma olacak hem de kayıt dışı oranı azalacak.” Sektör adına 2020’den umutlu olduğunu dile getiren Çalışkan, “Bu yıl krizi fırsata çevirenler artıyla çıktı. İhracat kanallarını açan firmalar kazandı. 2020’de de böyle olacak. Önümüzdeki yıl hem iç pazar hem de dış pazar daha pozitif olacak” dedi. / Sedat Balta

çalışkan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan İbrahim Çakar öğretmenler gününü kutladı
Başkan İbrahim Çakar öğretmenler gününü kutladı
İstanbul'dan Kaynarca'ya kaçırıldı
İstanbul'dan Kaynarca'ya kaçırıldı