Büyükbaş hayvan sayımız azalıyor

Yem fiyatlarına bir hafta da 2 kez zam yapıldı. Üreticiler tepkili...

Büyükbaş hayvan sayımız azalıyor
Büyükbaş hayvan sayımız azalıyor Admin
Bu içerik 2164 kez okundu.
Advert

Kaynarca'da sığır sayısı azalıyor
Sakarya'nın en çok büyükbaş hayvan varlığına sahip ilçesi Kaynarca'da üreticiler yem zamlarına tepki gösterdi. 
Yem fiyatlarına bir hafta da 2 kez zam yapıldı. Zamlı fiyatlarla 50 kiloluk süt yemi fiyatları ortalama 85 lira, besi yemi fiyatı ise 80 lirayı buldu. 
Sütün 2 liradan 2.30 liraya çıkmasından sonra soğuk süt fiyatlarına yapılan desteklemenin 25 kuruştan 10 kuruşa düşürülmesi ve diğer desteklerin üreticinin aleyhine düzenlenmesinden sonra eskisinden daha kötü durumda olduklarını belirten üreticiler, "Kaynarca'da 25 bin büyükbaş hayvan varlığı hızla azalıyor. Her geçen gün durumumuz kötüleşiyor. Süt üretiminde de, besicilikte de karamsarız. Et ve süt üretimi azaldığında vatandaşta bunları pahalı olacağı için tüketemeyecek" diyerek görüşlerini paylaştılar. 
Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar'da değerlendirmelere katıldığını belirterek, "Konuyla ilgili olarak Kaynarca'da hayvancılığın sorunlarıyla ilgili yaptığımız toplantıda ve toplantı öncesinde çok sayıda üreticiyle yaptığımız görüşmede yem fiyatlarının yüksekliği, desteklemelerin azlığı gündeme gelmişti. Durum şimdi 2 ay öncesinde de vahim" diye konuştu. / Sedat Balta

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
Şehidimiz var!
Şehidimiz var!