Reklamı Geç
Advert

Elektrik doğal gaz zammı ekmeği zamlandıracak

Gramajı düşecek Fırıncı esnafı artan maliyetlerle baş etmekte sıkıntı çektiklerini ifade ederek gramajın düşürülmesini talep etti. Daha önce bakanlığın uygun görmediği gramaj düşürülmesi yeni yılla birlikte uygulanacak görünüyor.

Elektrik doğal gaz zammı ekmeği zamlandıracak
Elektrik doğal gaz zammı ekmeği zamlandıracak Admin
Bu içerik 2031 kez okundu.
Advert

Sofraların baş tacı ekmeğin gramajı düşürülüyor. SATSO Meclis toplantısında gündeme gelen “fiyat aynı kalsın gramaj düşürülsün” önerisi yeni yılla birlikte hayata geçeceğe benziyor. SATSO Meclis toplantısında konuşan 27. Meslek Komitesi üyesi Ergin Balcı, Fırıncılar Odasına gelen ve komiteye havale edilen ekmek fiyat tarifesinin görüşüldüğünü ve girdi maliyetlerinin artması nedeniyle fırıncı esnafının sıkıntılı günler geçirdiğini söyledi. Balcı, ekmekte fiyatın aynı kalacağını ancak gramaj indirimine gidildiğini belirtti.

Ergin Balcı, “Söz konusu dilekçelere istinaden yapılan araştırma ve değerlendirme sonucunda 2018 yılı Ağustos ayından bu yana mazot yüzde 20, doğalgaz yüzde 53, elektrik yüzde 83, su yüzde 10, un yüzde 45, tuz yüzde 24, maya yüzde 40 fiyat artışı göstermiştir. Girdi maliyetlerine gelen bu artıştan dolayı üyelerimize yeni bir ekmek fiyat tarifesi verme zorunluluğu hasıl olmuştur. 2018 yılı Temmuz ayı buğdayın 1 kg fiyatı 1,23 TL iken bugün 1 kg fiyatının Sakarya iline nakliye dahil 1.70 tl'ye mal olduğunu gözlemliyoruz. Ülkemizde buğday piyasasındaki arz talep sıkıntısından kaynaklanan bu fiyat artışları, un maliyetini ve biz ekmek tüketicilerini olumsuz etkilemektedir. Buğday piyasası rantiyecilerin ve insafsız tüccarların eline bırakılmaması gereken çok önemli bir konudur. TMO'nun bu konudaki iyi niyetli çalışmalarını gönülden destekliyoruz fakat yeterli görmüyoruz. Maya fiyatlarındaki yüzde 40'lık artış bizleri zorlamaktadır. Lakin fırıncılarımızın maya girdileri maliyeti etkilemektedir. Asgari ücret 2019 yılında 2029 TL iken 2020 yılında henüz açıklanmayan asgari ücret artışı da biz üreticileri zorlayacaktır. Bütün bunları irdelediğimizde komitemiz; 220 gr ekmeğin 1,50 TL, 440 gr ekmeğin 3 TL, 900 gr ekmeğin 6 TL, 1050 gr ekmeğin 7 TL olarak şehir sınırları içerisinde 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren halkımıza satılmasını uygun bulmuştur. Sizlerin onayıyla vereceğimiz bu yeni tarifemiz Sakarya esnafına ve halkına hayırlı olmasını dilerim” dedi.  

Şu anda ilimizde 240 gr. ekmek 1,50 TL, 480 gr ekmek 3,00 TL, 1150 gr. ekmek ise 4.50 TL’den satılıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Salgına cenaze evine taziyeye gidenler sebep olmuş’
‘Salgına cenaze evine taziyeye gidenler sebep olmuş’
SAHİBİNDEN SATILIK FINDIK BAHÇESİ
SAHİBİNDEN SATILIK FINDIK BAHÇESİ