Reklamı Geç
Advert

Mekke'nin Fethi kutlanacak

31 Aralık Salı gününü 1 Ocak Çarşamba gününe bağlayan gece Mekke’nin Fethinin Yıl Dönümü olarak kutlanacaktır.

Mekke'nin Fethi kutlanacak
Mekke'nin Fethi kutlanacak Admin
Bu içerik 1479 kez okundu.
Advert
31 Aralık Salı gününü 1 Ocak Çarşamba gününe bağlayan gece Mekke’nin Fethinin Yıl Dönümü olarak kutlanacaktır. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Anadolu Gençlik Derneği öncülüğünde geleneksel olarak düzenlenen fetih kutlamaları bu yıl da ülkemiz genelinde birçok il ve ilçe merkezinde yapılacak olan salon programları ile gerçekleşecektir.
Siyer-i Nebi :Bu mücahidin yegâne temsili de Hz. Peygamber ve onun çizdiği kutlu yoldur. Bu vesileyle Aralık ayının 15'ind tüm Türkiye'de eşzamanlı olarak Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması gerçekleşmiştir. Bu sene Sakarya genelinde 2358 liseli genç kardeşimiz yarışmamıza kaydolmuştur. 16 ilçemizde,18 sınav merkezi ve 50 salonun üzerinde sınavımız gerçekleşti. Siyer-i Nebi Bilgi Yarışmasında dereceye giren gençlerimize Mekke'nin Fethi programında hediyeleri takdim edilecektir. 
Fetih; insanın, toplumun ve doğanın, sevgiyle, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir.
Fetih işgal değildir. Fetih bir ırkın diğer ırkı tarumar etmesi değildir, bir bölgenin halkının diğer bölge halkını sömürmesi değildir, insanların inanç ve düşüncülerini zorla değiştirme değildir. Enerji kaynaklarını, yer altı yer üstü zenginliklerin ele geçirmek için savaşanlar, insanları imha etmek için savaşanlar bunu anlayamaz. 
Biz bir insanını kurtarmanın bütün insanları kurtarmak gibi olduğuna inanırız. Biz bir insanı haksız yere öldürmenin de bütün insanları haksız yere öldürmek gibi olduğuna inanırız. Bir can kurtulsun diye kendi canımızdan geçeriz. Bunun adına şehadet denir. Şehadeti anlamayanlar fethi anlayamazsın. Fetih ile işgali ayırt edemezler.
Mekke’nin Fethinin 1389. Yıl Dönümü vesilesiyle Mekke şehrinin insanlık tarihindeki önemine de değinmek gerekir. Mekke yeryüzündeki ilk şehirdir. İlk insan ve ilk peygamber olan Hazreti Adem (as)’ın tevhit inancının bir sembolü olarak, insanın yeryüzündeki sınanma serüveninin bir nişanı olarak inşa ettiği ilk bina yani Kabe bu şehirdedir.  lemlere rahmet olarak gönderilmiş son peygamber Hazreti Muhammed bu şehirde doğmuştur.  Kur’an-ı Kerim’in ilk çağrısı bu şehrin sokaklarında yankı bulmuştur.  Yeniden vücut bulan tevhit inancının ilk şehitleri bu şehirden çıkmıştır. Tebliğin 13yıl süren çileli günleri bu şehirde yaşanmıştır. Habeşistan’a yapılan hicrette, Medine’ye yapılan hicret de bu şehirde yaşanılan sıkıntılı sürecin sonunda olmuştur. Mekke o dönemin Müslümanları için işkencenin, boykotun, ambargonun, zulmün her türlüsünün tadıldığı yaşanılmaz bir şehir haline gelmiştir.
Hicretin 6.yılında Mekkeli müşriklerle imzalanan ve o zaman Müslümanların aleyhine gibi görünen Hudeybiye Barış antlaşmasının iki yıl geçmeden yine Mekkeli müşrikler tarafından bozulması üzerine Mekke’nin fethine giden yol Müslümanlara açılmış ve Mekke yeniden tevhit inancının emin bir beldesi haline gelmiştir.
Günümüz Müslümanların bu büyük fetihten çıkaracağı bazı dersler vardır. Öncelikle Müslümanlar verdikleri sözü tutarlar, yaptıkları antlaşmayı bozmazlar. Zaferin Allah’tan olduğuna inanırlar. Sabrın ve fedakârlığın Müslümanca bir yaşam tarzının gereği olduğunu bilirler. İslam’ı yaşamanın ancak cihad ile mümkün olduğunu idrak ederler. Zafere giden yolda en büyük gücün inanç olduğunun farkındadırlar. Emaneti ehil ellere teslim etmek gerektiğine inanırlar. Fethin gayesinin ganimet elde etmek değil, yürekleri kazanmak olduğunu bilirler. İslam’ın yaşanmasında kadın erkek tüm Müslümanlarınbeyat sorumluluğu olduğunun farkındadırlar. Bir Müslümanın gücü nispetinde tüm yeryüzünden sorumlu olduğunu bilirler. Tevazünün, vefanın ve sadakatin Müslüman ahlakının vazgeçilmezleri olduğuna inanırlar.
Bu inanç ve duygularla tertip edeceğimiz Mekke'nin Fethi Gecesi programına yüreğinde Hz. Peygamber sevdası olan Mekke aşkı olan tüm Kaynarcalıları davet ediyoruz.
 
Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Başkanı
Ali Ahmet ÇELİK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sakaryalı     2019-12-28 Mekke'nin kurtuluşu 31 aralık değil 20 ramazandır. Bir zamanlar 20 Nisanı kutlı doğum haftası diye kutlayanlar fetö den sonra bunu bırakıp Mekke'nin kurtuluşunu kutlamaya başladılar. Yani şimdi size göre ramazan ayını ve kurbanıda sabitleyecekmiyiz??
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Salgına cenaze evine taziyeye gidenler sebep olmuş’
‘Salgına cenaze evine taziyeye gidenler sebep olmuş’
SAHİBİNDEN SATILIK FINDIK BAHÇESİ
SAHİBİNDEN SATILIK FINDIK BAHÇESİ