SASKİ'den atık depolama tesisi için jet yanıt...

Kaynarca'da bir metre bile kanalizasyon yapmadığı için eleştirilen SASKİ, bir de üstüne arıtma atıklarının atıkları için Kaynarca'yı seçince büyük tepki almıştı.

SASKİ'den atık depolama tesisi için jet yanıt...
SASKİ'den atık depolama tesisi için jet yanıt... Admin
Bu içerik 957 kez okundu.
Advert

Arıtma tesislerinde toplanan tortuların depolanması için Kaynarca’nın Müezzinler Mahallesi’nde ki eski taşocağında çalışma başlatan SASKİ bölgeden gelen tepkiler nedeniyle projeyi askıya aldı. Muhtarların su havzası ilan edilen bölgede ‘arıtma tortusu ve foseptik atıklarını depolama sahası olmaz’ tepkisi nedeniyle proje durduruldu.

ÇALIŞMALAR DURDURULDU

SASKİ’nin iş makineleri Kaynarca’nın Müezzinler Mahallesi’nde çalışma başlattı. Muhtar bölge halkının çalışmanın neden yapıldığı sorusuna cevap veremeyince Kaynarca SASKİ ve Kaynarca Belediyesi’ne başvurdu. İlgili kurumlardan cevap alamayan Muhtar Saffet Kansu meseleyi irdelemeye devam etti. Muhtar Kansu, SASKİ'nin foseptik ve arıtma tortusu atıkları alanı yapmak istediği yerin orman arazisi olması nedeniyle Kaynarca Orman Bölge Şefliği'ne bilgi verdi. Orman Bölge Şefliği muhtarın başvurusuyla SASKİ'nin çalışmasını durdurdu.

Adının gizli tutulmasını isteyen bir SASKİ çalışanının, "Müezzinler'de eski taşocağına foseptik ve arıtma atıklarının depolanacağı" bilgisini öğrenen vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

MUHTARLAR ORTAK DİLEKÇE VERDİ

Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, Müezzinler Muhtarı Saffet Kansu, Sabırlı Muhtarı Muammer Açıkgöz, Okçular Muhtarı Arif Sarıdemir, Taşoluk Muhtarı Memduh Özdemir, Eğrioğlu Muhtarı Tacettin Kaçar, Akbaşlı Muhtarı Cevdet Candan, Kaynarca Belediyesi Meclis Üyeleri İlhan Akcan ve Seçkin Akcan, Azmi Çelebi imzaladıkları dilekçeyle Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne depolama sahası yapılmasına karşı olduklarını ve sakıncalarını belirten bir dilekçe verdiler.

 

SU KUYUSU YANINA FOSEPTİK DÖKÜLMEZ

Müezzinler Muhtarı Saffet Kansu, "Bölge 2000 yılında Sakarya Üniversitesi tarafından su havzası olarak ilan edildi. Bu konuda rapor var. Böyle bir tesisin su kuyusuna 30 metre, evlere 50 metre uzaklığa, futbol sahasına 250 metre uzaklığa yapılması doğru bir şey değil üstelik hemen yanında köy meramız var, insan sağlığı ve tarım faaliyetlerimizi olumsuz etkileyecek bu işlemin derhal durdurulması lazım" diye konuştu.

SASKİ DOĞRULADI

SASKİ habere konu alan arazide atık depolama alanı kurmak istedikleri ancak foseptik atığı değil kuru arıtma atığı olacağı belirtildi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
Şehidimiz var!
Şehidimiz var!