Yeni grip virüsü domuz gribinden tehlikeli

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Domuz Gribi virüsü olarak bilinen İnfluenza A/H1N1 virüsünün tespit edilmediğini açıklamıştı ancak dün 20 kişinin tedavi amacıyla hastaneye yatırıldığı ortaya çıktı!

Yeni grip virüsü domuz gribinden tehlikeli
Yeni grip virüsü domuz gribinden tehlikeli Admin
Bu içerik 1306 kez okundu.
Advert

20 KİŞİ HASTANEYE YATIRILDI

Son günlerde Türkiye’de artan grip salgını sonrası Sakarya’da son 2 haftada hastaneye benzer şikayetlerle başvurular artınca, yapılan tetkikler sonucu çok sayıda kişiye domuz gribi tanısı konulmuş, İnfluenza A/ H1N1 virüsü taşıdığı teşhisi konulan çok sayıda kişinin tedavi amacıyla kontrolü yapıldığı öğrenilmişti. Konuyla ilgili olarak bugün bir yazılı açıklama yapan İl Sağlık Müdürlüğü, şehirde H1N1 virüsünün olmadığını söyleyerek açıklama yaptı ancak 20 kişinin Domuz Gribi teşhisiyle tedavi ve kontrol amacıyla hastaneye yatırıldığı öğrenildi.

 

H3N2 VİRÜSÜ VURGUSU

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü adına yapılan açıklamada, “İlimizde ‘Domuz gribi’ adıyla bilinen H1N1 virüsünün sebep olduğu bir grip türüne rastlanmamıştır. Hastanelere yapılan başvuruların mevsime bağlı soğuk algınlığı vakalarıdır, bu rakamların da normalin üzerinde bir düzeyde seyrettiği görülmektedir” ifadelerine yer verilirken Öğütlü’nün açıklamasında daha ciddi bir tehdidin yer aldığı görüldü. Doç. Dr. Öğütlü’nün açıklamasının son kısmında, “Son haftalarda yurt genelinde grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. İlimizde grip vakaları korkulacak bir salgın boyutunda değildir. Gripli hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığında benzer olduğu görülmektedir. Ülkemizde dolaşımdaki baskın grip virüsü influenza A (H3N2) virüsüdür. Bununla birlikte grip benzeri hastalıklara neden olan diğer solunum yolu virüsleri de dolaşımda yüksek düzeyde yer almaktadır. Dolaşımdaki diğer solunum yolu virüslerinin baskınlığı mevsimlere göre değişkenlik göstermektedir” dedi.

 

DAHA MI TEHLİKELİ?

H3N2 Virüsünün daha tehlikeli bir virüs olduğu ve Domuz Gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün sebep olduğu hastalıktan daha ağır atlatıldığı öğrenilirken halk arasında Avusturalya Gribi olarak bilinen H3N2’nin aslında İnfluenza’nın en tehlikeli tipi olduğu iddia edildi. Daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da açıklama yaptığı H3N2 Virüsü’nün Şubat Ayı öncesi Türkiye’de olmadığı İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün baskın virüsün İnfluenza A / H3N2 virüsü olduğu belirtildi.

 

‘TAKİP EDİLİYOR’ DEDİ AMA…

Öte açıklama almak için telefon edildiğinde ulaşılamayan, resmi mail adresine atılan maillere cevap vermeyen ve haberler sonrasında yazılı açıklama yapan İl Sağlık Müdürlüğü ve Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün konuşmasının sonunda; “Halk sağlığını ilgilendiren ve toplumda infiale sebep olabilecek konularla ilgili basında çıkan yazıları yazan basın mensuplarının daha dikkatli olmaları gerektiğini” söyledi ancak Sağlık Bakanlığı tarafından sistem üzerinden kontrol edilen rakamlardan bahseden Doç. Dr. Öğütlü, hastanelere yatırılarak tedavi altına alınanlarla ve daha önce hastaneye Domuz Gribi şüphesiyle yatırılarak taburcu edilen hastalarla ilgili olarak ise bilgi vermedi.

 

İŞTE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN YAPILAN AÇIKLAMA;

Yurt genelinde olduğu gibi son günlerde ilimizde de etkili olan grip ve soğuk algınlığı vakalarıyla ilgili İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü açıklamalarda bulundu. Öğütlü, gribin (influenza), genellikle ekim ayından başlayarak mart sonu nisan başına kadarki dönemde sık görülen, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olarak tanımlandığına dikkat çekti. Kamuoyunda ilimizde son günlerde “Domuz gribi” vakalarının arttığı yönünde haberlerin yer aldığını belirten Öğütlü, ilimizde “Domuz gribi” adıyla bilinen H1N1 virüsünün sebep olduğu bir grip türüne rastlanmadığını kaydetti. Öğütlü, hastanelere yapılan başvuruların mevsime bağlı soğuk algınlığı vakaları olduğunu belirterek, bu rakamların da normalin üzerinde bir düzeyde seyrettiğini ifade etti.

Bu aylarda hasta sayısında belirgin bir artışın beklendiği ancak bunun bir salgın olarak değil, mevsimsel grip hastalığının aktif dönemi olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulayan Doç. Dr. Öğütlü, mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok sayıda alt tipi bulunduğunu dile getirdi. Yıllar içerisinde toplumda sık görülen influenza virüslerinin sürekli değişerek hastalık yapabildiğini ifade eden Öğütlü "Son haftalarda yurt genelinde grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. İlimizde grip vakaları korkulacak bir salgın boyutunda değildir. Gripli hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığında benzer olduğu görülmektedir. Ülkemizde dolaşımdaki baskın grip virüsü influenza A (H3N2) virüsüdür. Bununla birlikte grip benzeri hastalıklara neden olan diğer solunum yolu virüsleri de dolaşımda yüksek düzeyde yer almaktadır. Dolaşımdaki diğer solunum yolu virüslerinin baskınlığı mevsimlere göre değişkenlik göstermektedir." dedi.

GRİBE YAKALANMAMAK İÇİN!

Gribe yakalanmamak için dikkat etmemiz gereken hususlar konusunda ise Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Karabay bilgi verdi. Karabay, sözlerine şöyle devam etti: “Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Gripten korunmak için sabun ve su ile ellerinizi sık sık yıkayınız. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınınız. Yüzeyleri sık sık temizleyiniz. Yeterli ve dengeli besleniniz. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınınız. Kapalı ve kalabalık ortamları sık sık havalandırınız. Herhangi bir risk grubunda iseniz grip aşısı yaptırınız.”

 

GRİBE KARŞI DAHA DİKKATLİ OLUN

Karabay, 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dahil olmak üzere kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, sağlık çalışanları, toplu alanlarda çalışanlar ve yaşayanların gribe karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi. Grip olunca yapılması gerekenler hakkında da bilgi veren Karabay, antibiyotikler gribi tedavi etmediğini ve bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmasının uygun olmadığını belirtti. Gribin istirahat gerektiren bir hastalık olduğunu vurgulayan Karabay  “Bol sıvı tüketiniz. Hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla teması sınırlandırınız. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağzı kağıt mendille kapatınız ve kullanılan kağıt mendili çöp kutusuna atınız. Kağıt mendil yoksa kol içi ile ağız ve burnunuzu kapatınız.” dedi.

İl sağlık müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, halk sağlığını ilgilendiren ve toplumda infiale sebep olabilecek konularla ilgili basında çıkan yazıları yazan basın mensuplarının daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Bu konularda ilimizde bilim adamlarının olduğu ve tüm vakaların hastane bilgi yönetim sistemleri tarafından kaydedildiğini vurgulayan Öğütlü, bu rakamların takip edildiğini ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü erken uyarı sisteminin herhangi bir olağanüstü durumda gerekli tüm uyarıları yaptığını söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
Şehidimiz var!
Şehidimiz var!