SİYASET
Giriş Tarihi : 27-01-2020 11:02   Güncelleme : 27-01-2020 11:02

Zeynur Özel hakkında bunları yazdı

Sakarya basınının önemli isimlerinden gazeteci Hüseyin Cumalı, ilçeleri ve belediye başkanlarını değerlendirdiği köşe yazısında eski Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel'in 10 yıllık hizmet süresi hakkında şöyle yazdı...

Zeynur Özel hakkında bunları yazdı

 Hazır Sakarya’nın kuzey sınırlarında geziyoruz. Kaynarca’ya bir bakalım. Eski başkan kimdi! Zeynur Özel idi. İktidar partisinin rüzgarını arkasına alan Zeynur Özel ilçede ne yaptı!

***

Bu soruyu sorunca eski başkan Zeynur Özel çok kızıyor ama yapacak bir şey yok. Gazeteci olarak benim görevim kamu adına soru sormak. Ben de şimdi tam onu, yani işimi yapıyorum. Kaynarca eski Belediye Başkanı Zeynur Özel ilçe için ne yaptı! Yıllarca başkanlık yaptı da ilçeye ne verdi! Kaynarca Belediyesi’nin de içinde olduğu bina, düğün salonu, kütüphane, parklar, konut, peyzaj yaptı. Evet bunları yaptı. İnkar eden yok.

***

İlçeye her ne kadar AGDAŞ doğalgazı getirse de bütün ilçe belediye başkanları gibi “ilçemize doğalgazı getirdik” diyebilir. Doğru AGDAŞ yatırımı olan doğalgaz onun zamanında ilçeye geldi. Başka! Başka ne var! Mobilyacılar İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tamam, Makineciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ise mahkeme süreci sürüyor.

***

Başka bir şey var mı, Başkan Özel’in hakkını yemeyelim diyerek gazeteci Sedat Balta’yı telefonla aradım. Yazdıklarımı sıraladım ve “Başka ne var” diye sordum. İlçenin sahil kıyısındaki Karaboğaz mevkiine bir tesis yapılmış. İlçe girişine park yapılmış. Dartılı Keşkeş ilçe adına tescil almış. Konutlar çok güzel olmuş ve Sedat Balta’da o konutlardan almış. Çocuk sineması ile ilçenin tanınmış ismi Hatice Kara’nın da rol aldığı tiyatroyu kurmuş. Evalla...

***

Gazeteci Sedat Balta dün “İlçedeki çöpleri de toplattı. Bayramlarda çocuklara şeker dağıttırdı” demediği kaldı. Dün telefonu kapatınca “Yaşlanınca bizde Sedat Balta gibi bardağın dolu tarafından mı bakacağız” diye düşünmedim değil. Neyse Sedat Balta “bizim ağabeymizdir” notunu düştükten sonra biz bardağın boş tarafından devam edelim.

***

Karasu ve Kaynarca’ya sınırları olan bir Longoz var. Adı tam olarak Acarlar Longozu... Siz şimdi bu longozu düşüne durun, nasip olursa bir daha ki yazımıza Acarlar Longozu’ndan devam edeceğiz.

Yerel seçim üzerinden yaklaşık 10 ay geçti. Seçimin 1’inci yıldönümüne doğru ilerlerken, ilk yılları olmaları nedeniyle belediye başkanlarını çok zorlamadan neler yaptıklarına bakıyoruz. Kocaali ile başladık. Karasu ile devam ettik. Bu iki belediyenin başkanı bana göre ilçeyi hak ettiği yere getirmekten çok uzak bir çalışma sergiliyor. İkisi de rutin işleri takip ediyor.

***

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acara’a bir bakın. Tam üç dönemdir arkasında iktidar partisi var. Peki Başkan Ahmet Acar’ın arkasında iktidar partisi var da Kocaali’de ne var! Kocaali hak ettiği yerde mi! Soruyorum. İlçede elle tutulur ne var! Bu arada hatırlatayım. Ben rutini değil ilçeye katma değer katan icraatlardan bahsediyorum.

***

Hazır icraat demişken Başkan Ahmet Acar görevi başında bulunduğu yaklaşık 11 yıldır kaç kez basın toplantısı düzenledi. Kaç kez basın toplantısı düzenledi ve ilçesindeki icraatları basına anlattı. Dikkat edin. Basınla bir araya gelmesinden bahsetmiyorum. İcraatlarını anlatan, ardından da basın mensuplarının soru-cevap kısmı bulunduğu basın toplantılarından bahsediyorum.

***

Hale bak. Arkanda iktidar olacak. Üç dönem yani 11 yıl gibi belediye başkanlığı yapacaksın. İlçede sel olmasa, Kalkan Balığı Festivali olmasa basınla bir araya bile gelemeyeceksin. Sonra da “Çalışıyoruz” diyeceksin. Bu benim düşüncem. Eğer ilçe halkı benim gibi düşünmüyorsa ki düşünmüyor. Ben buna saygı duyarım ama “Kocaali hak ettiği yerde değil” derim.

***

Gel şimdi Karasu’ya, şöyle bir bak. Kocaali ile arasında katma değer anlamında çok fark olmasa da bir tık Kocaali’den iyi durumda bulunuyor. Peki Karasu hak ettiği yerde mi! Hak ettiği yere geldi mi! Bence gelmedi. Eski belediye başkanı Mehmet İspiroğlu’nun dönemini geçen gün yazdım. Rutin dışında ilçeye getirdiği katma değer var mı diye de sordum! Yine dikkat edin. Rutini sormuyorum. İlçeye katma değer katan yatırımlardan bahsediyorum. O dönemde yok. Peki bu dönemde var mı! Bence yine yok.

***

Başkan İshak Sarı’da rutin işler yapıyor. Peki ama bu mu yani! Seçim öncesi verilen vaatler böyle miydi! Karasu’da 10 aylık zaman diliminde park, bahçe, asfalttan başka ne yapıldı! Biri gitti, biri geldi de ilçeye katma değer olarak ne geldi! Yazınca kızıyorsunuz! Bozuluyorsunuz! Allah’tan birileri gibi bizi adliye göndermiyorsunuz ! Tabi, tabi... Eleştiri sınırları içinde yaptığımız haber ve yazılardan dolayı birde bizi adliye kapılarında gönderenler var. Sen misin yazan, fotoğrafı çeken, bizi eleştiren diyenler var.

***

Neyse ki Başkan Ahmet Acar, eski Başkan Mehmet İspiroğlu, Başkan İshak Sarı ‘beni hee, beni eleştirdin hee’ diyerek bana dava açmıyor. Buna da şükür... Şimdi bütün bunları kenara koyalım ve bugünkü mevzuya gelelim.