Reklamı Geç
Advert

Kaynarca'nın işi zor

Hüseyin Cumalı, Adapostası gazetesinde ve haber sitesindeki köşesinde "Kaynarca'nın işi zor" başlıklı yazısında Belediye Başkanı Murat Kefli'nin icraatlarını değerlendirdi.

Kaynarca'nın işi zor
Kaynarca'nın işi zor Admin
Bu içerik 2762 kez okundu.
Advert

31 Mart 2019 seçimleri üzerinden 10 ay geçti ve bizde “Bu başkanlar ne söz verdi ve 10 ayda neler yaptılar” düşüncesiyle alt kademe belediye başkanlarına bakıyoruz. Kuzey Bölgesi’nden başladık. Karasu, Kocaali ve Kaynarca ilçe eski ve yeni belediye başkanlarının icraatlarına bakmaya başladık. Bu arada birileri,” Cumalı belediye başkanlarını rahat bırak” demeye de başladı. Belediye başkanlarını rahat bırakalım ama şöyle bir sorun var.

***

Bir ilçe veya il düşünün. Bu ilçe veya ilin kalkınması, belli özelliklerin ön plana çıkması, yaşam kalitesinin artması gibi bir çok konuda ses getirmesini kim sağlayacak! Peki vatandaş 5 yıl boyunca ‘al oyumu bu ilçeyi yönet’ diye kime oy veriyor! Daha sayayım mı! Dolayısı ile övgüleri alırken mutlu olanlar, eleştirileri de alırken kızmayacaklar.

***

Birde şu var. Bu belediye başkanları ‘aday adayı’ iken ‘hizmet için adayım’ diye ortaya çıkıyor. Sonra ‘aday’ olunca ‘gece gündüz çalışacağım’ diyor. Belediye başkanı olunca başlıyor dert yanmaya, masal okumaya.. Ayrıca hakaret ve yalan olmadıktan sonra bu belediye başkanları eleştirilemez mi! Bir başka konu ise adam belediye başkanı eleştirme, ama fazla eleştirme... Peki ama neden!

***

Çünkü adam belediye başkanı. Eeee, ne olacak! Ne olacak çok eleştirirsen reklam vermez. Haaa, başkanı çok eleştirirsen reklam vermez. İyimiş. Peki adam başkanlıktan gitti. Reklam da söz konusu değil. Şimdi eleştireyim. Olmaz. Niye olmaz! Adam başkanlıktan gitti. Yani, yeni başkan var iken eski başkan eleştirilir mi!

***

Başkan iken ‘reklam vermez’ eleştirme, makamdan gidince ‘yenisi var iken eski başkanı eleştirme’ olacak. O zaman ölünce eleştirelim. Olmaz. Peki niye olmaz! Çünkü bizim dinimize göre ölünün arkasından konuşulmaz. Şu işi bakın. Adamlar milletin oyunu alıyor. İlçenin başına 5 yıllığına geçiyor. İyi iş oldu mu tebrikleri kabul ediyor. Ama sıra eleştiriye gelince ‘hop’ oluyor.

***

Neyse, biz gelelim geçen köşe yazımızdan eksik kalan Kaynarca Belediyesi ve ilçe belediye başkanlarına... Eski Başkan Zeynur Özel’in 10 yıl boyunca ilçeyi hak ettiği yere getiremediğini, rutin dışında çok fazla iş yapmadığını geçen günkü köşe yazımda yazdık. Aynı köşe yazısını “Karasu ve Kaynarca’ya sınırları olan bir Longoz var. Adı tam olarak Acarlar Longozu... Siz şimdi bu longozu düşüne durun, nasip olursa bir daha ki yazımıza Acarlar Longozu’ndan devam edeceğiz” diyerek bitirdi.

***

Şimdi gelelim Acarlar Longozu meselesine... Halk sarasında ‘su basar ormanı’ olarak da bilinen longoz Karasu ile Kaynarca ilçeleri sınırlarında bulunuyor. Geçen gün gazeteci Sedat Balta sorduğum soru üzerine “Hatta Acarlar Longoz’unun yüzde 65’ Kaynarca ilçesi sınırlarında bulunuyor” dedi. Peki bu longozun ekmeğini kim yiyor, Karasu...

***

Peki Karasu bu işin ekmeğini yiyor da ben rahatsız mıyım! Kesinlikle değilim. Karasu ilçesi Acarlar Longozu’nun istediği kadar ekmeğini yesin. Zaten ilçe sınırları içinde olan longoz yatırım yapan Karasu, bunun ekmeğini yemesinden doğal ne olabilir! Bu kısımda sıkıntı yok. Sıkıntı Kaynarca kısımda var. Zamanın eski başkanı Zeynur Özel, günümüzün başkanı Murat Kefli’ye sormak istiyorum.

***

Neden ilçe sınırlarında bulunan Acarlar Longozu’na yerli ve yabancı turistleri çekecek tesisler yapılmıyor! Neden longozun bir turizm cenneti olması için çaba sarf edilmiyor! Neden Karasu gibi bu bölgeye yatırımlar yapılmıyor! Soruyorum! Bir gazeteci olarak kamu adına size sorular yönetiyorum. Acarlar Longozu gibi Avrupa’nın sıralı longozlarından olan bir alan bütün yönleriyle neden ele alınmaz! Neden kullanılmaz!

***

Kaynarca eski Belediye Başkanı Zeynur Özel’i bu saatten sonra bir kenara koyup, yeni Başkan üzerinden devam edelim. Kaynarca Belediye Başkanlığı’na 31 Mart’ta seçilen Murat Kefli’ye sormak istiyorum. Diğer alt kademe belediye başkanları gibi rutini bir güzel takip ediyorsun. Asfalt, temizlik, çöp toplama gibi rutinleri yaptırıyorsun. Hatta ilçe pazaryerine vatandaş aldığı ürünü kendi dartsın diye tartı da koyuyorsun.

***

 Peki ilçeye katma değerle ilgili ne yapıyorsun! Ne yapıyorsun Murat Kefli, ne yapıyorsun! Acarlar Longozu gibi elinde bir cevher var! Bu cevheri değerlendirmek için ne yapıyorsun! Bir atılım, bir gayret var mı! Bir proje var mı! Ankara’nın desteğini alacak, yabancı ülkelerden hibe kredi alacak, hibe kredi olmasa bile belli kıstasları alacak bir çalışman var mı!

***

Peki her yağışta ilçeyi sel götürmesine neden olan Seyran Deresi için ne yapıyorsun! Devlet Su İşleri (DSİ) çalışmalarını biliyoruz. Belediye başkanı olarak ne yapıyorsun! Sakın beni yanlış anlamayın. Dozerin üstüne binerek dereyi ıslah etmekten bahsetmiyorum. İlçeyi sel basmasını önleyecek proje bazında ne yapıyorsun! DSİ’nin kapısında yatıp “kardeşim her yağışta bu dere yüzünden ilçeyi sel basıyor. Halkımız artık isyan ediyor” diyerek işin hızlanması için girişimlerin var mı!

***

Sonuç itibariyle Kaynarca’nın hak ettiği yere gelmesi noktasında yeni başkan Kefli ne yapıp ne yapmadığını elbette kendi bilir. İster ilçenin kalkınması için Acarlar Longozu’nu turizm cenneti yapsın. İsterse iki yama asfalt atıp ‘işler yürüyor’ desin. Kendi bilir. Benim bildiğim bir şey var. Tıpkı eski Başkan Zeynur Özel döneminde olduğu gibi yeni başkan Murat Kefli dönemi de rutin geçiyor. Ve bu rutinlikle Kaynarca hak ettiği yere gelmez, gelemez...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Salgına cenaze evine taziyeye gidenler sebep olmuş’
‘Salgına cenaze evine taziyeye gidenler sebep olmuş’
SAHİBİNDEN SATILIK FINDIK BAHÇESİ
SAHİBİNDEN SATILIK FINDIK BAHÇESİ