Sözcü gazetesi Ağva Kandıra Kaynarca yolunu yazdı

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği Ağva-Kandıra-Kaynarca bölünmüş yol ihalesinin iktidara yakın Kalyon İnşaat’a gittiği öğrenildi.

Sözcü gazetesi Ağva Kandıra Kaynarca yolunu yazdı
Sözcü gazetesi Ağva Kandıra Kaynarca yolunu yazdı Admin
Bu içerik 2291 kez okundu.
Advert
Karayolları Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği bölünmüş yol ihalesinin iktidara yakın Kalyon İnşaat’a gittiği öğrenildi. Pazarlık usulü ile gerçekleşen ihale için 628 milyon liraya anlaşma sağlandı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, İzmit-Kandıra bölünmüş yolu ile Ağva-Kandıra-Kaynarca  bölünmüş yol projesini birlikte ihaleye açtı. Toplam maliyeti 789 milyon lirayı bulan ve pazarlık usulü ile yapılan ihale için 7 şirketin davet edildiği öğrenildi.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, ihalenin 628 milyon liraya Kalyon inşaata verildiğini belirterek, İzmit Kandıra yolunun Kuzey Marmara Otoyoluna bağlanacağını söyledi. Toker, ayrıca, Kalyon İnşaat’ın Kuzey Marmara Otoyolu’nu yapan konsorsiyumun da içinde bulunduğuna dikkat çekti.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğ'dem Toker'in "Devasa ihale Kalyon’a mı?" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Adı, trafik kazaları nedeniyle “ölüm yolu”na çıkmış olan bir yol. Geçenlerde pazarlık usulüyle ihale edildi.

Yanıltıcı olmasın; yola dair ilk ihale değil bu. Dört yıl önce 218 milyon TL'ye ihale edilen, törenlerle temeli atılan, tamamlanma tarihi sık sık ötelenen İzmit-Kandıra bölünmüş yolunun akıbeti “tasfiye” oldu.

Kocaeli milletvekillerinin sıklıkla gündeme getirdiği bu yolun yeni ihalesi için Ulaştırma Bakanlığı “bugün yarın” minvalinde cevaplar veriyordu. Nihayet 2016'da işi alıp adı açıklanmayan bir “müteahhit”in tasfiye talebi kabul edilmiş. (218 milyon TL'lik kamu kaynağının ne kadarının çarçur edildiğini herhalde devletin denetim organları hesaplayacaktır.)"

YAKLAŞIK MALİYET: 789 MİLYON TL

"Karayolları Genel Müdürlüğü işte bu yolu geçenlerde pazarlık usulüyle yeniden ihale etmiş. Tek başına bu yolu değil onunla birlikte Ağva-Kandıra-Kaynarca yolunu da. İki proje bir arada yaklaşık maliyet devasa boyutta:

788 milyon 971 bin 89 lira 10 kuruş. Evet, bütçe ödeneklerini daima çok dikkatli harcayan Karayolları, bu ihale için 10 kuruşa kadar tespit yapmış. Bakanlığın açıklamadığı ihaleye dair bilgi verelim. Davet gönderilen firma sayısı yedi: Kalyon, Met-Gün, İrem+Sancar, Kolin, Makyol, Limak ve B. Ergünler."

KUZEY MARMARA FAKTÖRÜ

"792 milyon TL'lik bile teklifin verildiği bu ihalede en uygun teklifi 628 milyon 889 bin 984 TL ile Kalyon İnşaat vermiş.

Kalyon İnşaat'a son aylarda çok sayıda büyük ihale, kapalı usulle verildi. İki büyük proje bir arada ihale edilen İzmit-Kandıra ve Ağva-Kandıra-Kaynarca için yine Kalyon ile sözleşme imzalanması muhtemel görünüyor.

Bu arada İzmit-Kandıra bölünmüş yolunun Kuzey Marmara Otoyolu'na entegre edileceğini anımsatalım. Bu not niye mi önemli?

Kalyon, yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan Kuzey Marmara Otoyol projesini üstlenen konsorsiyumun üyeleri arasında. Sözleşme onunla imzalanırsa “yabancıya gitmemiş” olacak.

Bu arada Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'ın da bakanlık öncesinde bu konsorsiyumda CEO olarak görev yaptığını da not düşelim."

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
Şehidimiz var!
Şehidimiz var!