Reklamı Geç
Advert

Kum Ocağı iddialarını araştırdık; işte ulaştığımız gerçekler...

Belediye Başkanı Murat Kefli'nin Kaynarca Belediye Meclis Toplantısı'nda, Karaboğaz'daki kum ocağında üretilen kumun inşaatlarda kullanılmasının sakıncalı olacağına ilişkin iddialarını araştırdık. Ulaştığımız bilgiler şöyle.

Kum Ocağı iddialarını araştırdık; işte ulaştığımız gerçekler...
Kum Ocağı iddialarını araştırdık; işte ulaştığımız gerçekler... Admin
Bu içerik 1532 kez okundu.
Advert

Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli'nin Karaboğaz'daki kum ocağının kumunun inşaatlarda kullanılmasının güvenli olmadığına ve Belediye Başkan Yardımcısı Ali Akgünoğlu'nun, "Bu kumla yapılan binalar yıkılır" şeklindeki açıklamalarının "Sakarya Kaynarca Televizyonu"nda yapılan programda yayınlanmasından sonra Kaynarcahaber'i ziyaret eden Gürkan Torf ve Kum Ocağı firmasının sahibi Necdet Güroğlu kum ocağı ruhsatı ve gerekli izinleri aldığı devletin 11 ayrı kurumundan aldığı belgeleri göstererek, "Gördüğünüz gibi Enerji Bakanlığı, Maden Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 10 ayrı kurumundan aldığım izinle üretim yapmaktayız. İddialar gerçeği yansıtmamaktadır" diye konuştu. 
Belgeler üzerinde yaptığımız incelemede izinlerin uluslararası akreditasyonu da kapsadığı, bilimsel bir üretim için gerekli şartların oluştuğu görüldü. 


İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASINA SORDUK
Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar'la yaptığımız görüşmede, sorduğumuz Kaynarca Karaboğaz'daki kumun hangi şartlarda kullanılabileceğine ilişkin yanıt ise halk arasında bilinen kanaatin tersine yüksek devirle su içinden çekilen bir pompa ve borudan geçirilen, elenen kumun inşaatlarda kullanılabileceğini ve dünya standartlarına uygun olduğu şeklinde  oldu.
İnşaat teknolojisinde basınca karşı mukavemeti, dayanıklılık gücünü artırmakta kullanılan kum 2350 kilogram gelen bir metreküp betonda yalnızca 250 kilo kullanılıyor, toplam malzemenin yaklaşık yüzde 10'u kadar. Örneğin C25 Beton için şu malzemeler kullanılıyor: 75 kilo kimyasal, 500 kilo 1 numaralı mıcır, 500 kilo 2 numaralı mıcır, 500 kilo 3 numaralı mıcır, 250 kilo kum, 300 kilo su, 225 kilo çimento toplam 2 bin 350 kilogram. 


KUM OCAĞINDA ÜRETİMİ YERİNDE GÖRDÜK
Konuyu araştırmak ve üretimi yerinde görmek için Karaboğaz Sahiline 3 kilometre uzaklıktaki üretim sahasında yaptığımız incelemedeki gözlemlerimiz şöyle: 5200 Devirle çalışan bir pompa yardımıyla çekilen yıkanmış kumun 80 metre uzunluğundaki bir boru sisteminden geçirilerek eleğe gelmesi ve elenen kum bir süre dinlendirildikten sonra satışa sunuluyor. 
OCAK SAHİBİNİN AÇIKLAMASI
Gürkan Torf ve Kum Ocağı Firması Necdet Güroğlu, 261 hektarlık araziyi devletten torf üretmek için kiraladıklarını belirterek, "Torf 4'üncü dereceden maden sayıldığı için Maden Kurumu'ndan gerekli ruhsat aldık ancak üretim yaparken torfun üstünü kaplayan yaklaşık 60 cm'lik kumu önceleri başka yere taşıyorduk. Torf gibi kumu da ekonomiye kazandıralım diye düşünerek yeni bir proje hazırladık ve Türkiye Maden Kurumu'nun istediği şartları oluşturarak ve 11 ayrı devlet kurumundan izinlerimizi alarak üretime başladık. Üretimimiz tamamen bilimsel ve dünya standartlarına uygundur. Ayrıca Arifağa Köyü Muhtarlığından satın aldığımız 100 dönümlük alanının üretim yaptığımız alanla ilgisi yoktur, bu alanın dışındadır. Değerli halkımızı aydınlatmayı bir borç bilirim" diye konuştu. / Sedat BALTA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Salgına cenaze evine taziyeye gidenler sebep olmuş’
‘Salgına cenaze evine taziyeye gidenler sebep olmuş’
SAHİBİNDEN SATILIK FINDIK BAHÇESİ
SAHİBİNDEN SATILIK FINDIK BAHÇESİ