Advert

Cuma pazarını da korona vurdu

Cuma günleri kurulan geleneksel Kaynarca pazarı da Corona virüsü önlemlerinden nasibini aldı. Kaynarca Belediyesi de vatandaşları hoparlör ile uyardı. Uzmanlar pazar yerlerindeki önlemler ve meyve, sebze temizliği hakkında vatandaşı bilgilendirdi. Sebze ve meyveler nasıl yıkanmalı haberimizde...

Cuma pazarını da korona vurdu
Cuma pazarını da korona vurdu Admin
Bu içerik 1275 kez okundu.
Advert

Korona virüse karşı alınabilecek önlemler her geçen gün artıyor. Dikkat edildiği takdirde virüsün bulaşma ihtimali minimum seviyeye iniyor. İşte semt pazarlarında yapılması gerekenler ve meyve ile sebzeleri yıkarken yapmanız gerekenler...

Dünyayı etkisi altına aldıktan sonra Türkiye'ye de sıçrayan korona virüs nedeniyle tüm devlet yetkilileri çağrıda bulunuyor. Herkese zorunlu olmadığı takdirde evden çıkmaması tavsiye edilirken, zorunlu çıkışlarda ise yapılması gerekenler konusunda uyarılarda bulunuluyor.

Çarşı ve pazarlarda virüs taşıyan kişilerin öksürmesi ve hapşırması sonucunda bu kişinin bir metre uzağına kadar havada virüs bulunabildiğini belirten Prof. Dr. Tanıl Kocagöz “Bu virüsler daha sonra sebze, meyve ve diğer cisimler üzerine konabilir. Hasta kişilerin ağız veya burunlarına dokunduktan sonra bunlara dokunması ile de yüzeylere virüs bulaşabilir. Dikkatli olunmazsa bunlardan virüs alınabilir” uyarısında bulunuyor.

 

Peki çarşı ve pazarlardaki bu tehlikeden korunarak alışveriş yapabilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, bu önlemleri şöyle anlattı;

Meyve ve sebzeler nasıl yıkanmalı? Pazarda nelere dikkat edilmeli?

  • Çarşı ve pazarlara çok kalabalık olmayan saatlerde gitmeye çalışın. Çarşı ve pazarlarda dolaşırken kimseye 1 metreden fazla yaklaşmayın.
  • Kimse ile el sıkışmayın; uzaktan selamlaşın.
  • Yanınızda bir el dezenfektanı ya da kolonya bulundurun.
  • Meyve, sebze veya başka cisimleri alıp torbaya, çantaya koyduktan, para verip aldıktan sonra elinize dezenfektan veya kolonya dökerek elinize bulaşan olası virüsleri öldürün.
  • Yüzünüze dokunmamaya özen gösterin.
  • Eve dönünce meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayın. Meyveler, domates, salatalık gibi sebzeleri doğal, parfümsüz, beyaz sabunlu su ile yıkayıp bol su ile durulayın.
  • Eğer kuruyemiş aldı iseniz bunları bir tavada 5-10 dakika kadar ısıtarak kavurun, böylece üzerlerindeki olası virüsleri öldürün.
  • Bu önlemler ile güvenli bir şekilde çarşı pazarda alış veriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte, hastalanma riskini en aza indirebilmek için olanaklı olduğu ölçüde çarşı pazar gibi kalabalık yerlere seyrek gidin.
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Şubat Çarşamba Sakarya Basınında Bugün
24 Şubat Çarşamba Sakarya Basınında Bugün
Sakarya'daki koronalı sayısındaki son rakam
Sakarya'daki koronalı sayısındaki son rakam