RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 11-02-2016 18:09   Güncelleme : 02-03-2016 09:41

Kaynarca'ya yatırım yapan kazanır

Sakarya’nın incisi, Kuzeyin parlayan yıldızı olacak denilen Kaynarca’nın yakın geleceğini bölgeyi yakından tanıyan tecrübeli emlakçı Sinan Demirel ile konuştuk. Demirel Kaynarca’nın inci olarak nitelendirilmesini ve yıldızının parlamasının nedenlerini şöyle sıralıyor: iki organize sanayi bölgesi, Kuzey Marmara otoyolu, Adaray projesi, Acarlar Longozu ve 6 kilometrelik bakir sahilimizin tamamının turizme açılacak olmasıdır.

Kaynarca'ya yatırım yapan kazanır

Sedat Balta’nın TURYAP Kaynarca Temsilcisi Sinan Demirel ile söyleşisi

Ülkemizde emlak sektörünün köklü temsilcilerinden biri olan 1985 Yılında kurulan ve bugün Türkiye'nin tüm bölgelerinde 351 temsilciliği bulunan Turyap Holding'in Kaynarca Temsilcisi Sinan Demirel ile yaptığımız söyleşide bölgede yatırım yapmak isteyenlere ışık tutacak bilgiler verdi. 

1972 Yılında Elazığ’da doğan 3 kız babası Sinan Demirel 26 yıllık emlakçı.

SEDAT BALTA: Kaynarca son zamanlarda doğal güzellikleri, sanayi yatırımları, ulaşım alanında öne çıkan haberler ve açıklamalarla öne çıkarılıyor. İlçe hakkında Sakarya'nın incisi, kuzeyin parlayan yıldızı gibi nitelendirmelerde bulunuluyor.

Bunları yerel yöneticilerin ilçelerini tanıtma çabası olarak; politikacıların vaatleri olarak mı görmeliyiz. Gerçekliği olan açıklamalar olarak mı görmeliyiz. Türkiye'nin güçlü emlak zincirinin Kaynarca temsilcisi ve deneyimli bir emlakçı olarak olarak ne düşünüyorsunuz?

SİNAN DEMİREL: Son zamanlarda basında ve sosyal medyada çıkan haberlerin çoğu doğrudur. 

Çünkü doğası, iklimi ve coğrafyasıyla Kaynarca başta İstanbul olmak üzere Bursa, Eskişehir, Ankara ve yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın gözdesi haline gelmiştir.  

Bunun nedeni iki organize sanayi bölgesi, Kuzey Marmara otoyolu, Adaray projesi ve 6 kilometrelik sahilimizin tamamının turizme açılacak olmasıdır. 

S.BALTA: Kaynarca’nın hangi özellikleri yatırımcılar için cazibe yaratıyor? Bölgenin özellikleri üzerine neler söylenebilir?

S.DEMİREL: Bölgenin bakir olması, tarım ve hayvancılığın aktif olarak yapılması, çok engebeli bir doğaya sahip olmaması ve iklim şartları oldukça iyidir. 

Bunun dışında metropol olan İstanbul’a, Sakarya, Kocaeli, Bilecik, Zonguldak, Ereğli arasında kalması avantaj sağlamıştır. 

S.BALTA: Büyük kentlerde oturan küçük tasarruf sahipleri için uygun yatırım imkanları bulunuyor mu?

S.DEMİREL: Büyük kentlerde ve yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın bölgeyi bilmesi geleceği görmesi nedeniyle küçük birikimlerini bu bölgede değerlendiriyorlar. 

S.BALTA: Kaynarca'da biri inşaat diğeri kamulaştırma aşamasında bulunan 2 ihtisas organize sanayi bölgesi bulunuyor, bu yatırımlar bölgedeki emlak değerlerini nasıl etkileyecek?

S.DEMİREL: Bizim yaptığımız araştırma ve çıkardığımız raporlara göre OSB’ler ve otoyol açıldıktan sonra büyük bir patlama olacak. İlk 5 yıl içerisinde Kaynarca merkez nüfusu 30 bin’i gececek. Bu da 30 bin buzdolabı, 30 bin çamaşır makinesi, 30 bin televizyon ve milyonlarca lira demek. 

Demek oluyor ki birçok kurumsal firmanın buraya gelmesi ve Kaynarca’nın büyümesi demek. Sakarya’nın incisi, kuzeyin parlayan yıldızı olacak. 

S.BALTA: Bir yanında Cebeci - Kerpe diğer tarafından Karasu gibi iki hareketli tatil beldesi bulunan Kaynarca'nın 6 kilometre uzunluğunda sahili, kumsalı bakir. Hemen hiç yapı yok. Bölge yakın gelecekte yapılacak turizim yatırımlarıyla ve planlarıyla anılıyor. Nedir son durum?

S.DEMİREL: Arifağa, Birlik, Başoğlu ve Acarlar Longozu’nun 25 metre altında sıcak ve emsali olmayan bir su olduğu söyleniyor. Dolayısıyla burada bizim bildiğimiz 6 tane termal otel projesi var. 

Acarlar Longozu’nun doğası ve içindeki canlılar katledilmez ise ülkeye emsal bir ilçe olacağız. Günü birlik yaz kış turizme açılacak. Sahildeki kum bakir olduğu için özünü kaybetmediğinden dolayı romatizma, egzama gibi bir kaç hastalığın tedavisinde kullanılacak. 

S.BALTA: Kaynarca tarım ve hayvancılığın gelişmiş olduğu yılda 2 ürün alınabilen toprağı ile hafta sonu hobi bahçesi kuracaklardan, ekolojik tarım yapmak isteyenlere, emekliliğini, yaz aylarını çiftliklerinde geçirmek isteyenlere, hayvancılıktan ve tarımsal üretimden para kazanmak isteyenlere kadar pek çok kesim için cazip olanaklar sunuyor. İstanbul'a 150 kilometre uzaklıkta olması ve ulaşım kolaylığı tercih edilirliğini artırıyor. Bu konuda başka neler söylenebilir?

S. DEMİREL: Yeni geçecek olan Kuzey Marmara otobanından sonra İstanbul - Kaynarca arası 110 kilometreye düşecek. Ulaşım kolaylığı beraberinde yatırımların burada değerlendirilmesini ve hafta sonlarını, yaz tatillerini alternatif olarak buradaki doğa evlerinde geçirmelerini sağlayacak.

AdminAdmin