Advert

Kapatma değil sayısı artırılmalı

Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan pazar yerlerinin kapatılmasının mantıklı olmadığını, insanların sağlıklı ortamda alışveriş yapmalarının önüne set çekildiğini söyledi.

Kapatma değil sayısı artırılmalı
Kapatma değil sayısı artırılmalı Admin
Bu içerik 592 kez okundu.
Advert

Başkan Kabacan ilimizde 10 dönüme kurulan pazarların kapatılarak insanların 150 metrekarelik marketlere mahkûm edildiğine vurgu yaparak, “Hıfzıssıhha Kurulu maalesef bu şehirde kolayı seçiyor. Alınan kararlar esnafı da vatandaşı da mağdur ediyor. Mesela Yenikent bölgesinde ki pazarlar kapatıldı. 100 bin kişi 3 markete mecbur bırakıldı” dedi

SAĞLIKLI KAKRARLAR DEĞİL

Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, pazar yerlerinin kapatılmasıyla yaptığı değerlendirmede, halkın sağlığıyla oynandığını ileri sürdü. Kabacan “Temsil ettiğim esnafın mağduriyetinden dem vurmak değil niyetim. Bu süreci sağlıklı şekilde atlatmanın doğru formülle yapılması gerekiyor. Gördüğümüz, takip ettiğimiz alınan kararların sağlıklı olmadığını gösteriyor. Açık havada kurulan pazarları kapatma kararı alıp, kapalı ve insanların tıkış tıkış olduğu marketleri denetleyememek acziyet değil mi? Pazarları kapatmak yerine, daha geniş alanlara kurulması sağlanmalıydı. Bu dönemde pazarlar sokak aralarından çıkarılıp caddelere kurulabilirdi. Bunları yapmak yerine kapattım demek, kolaycılığı seçmektir. İnsanları bir araya toplayıp virüsün yayılmasına davetiye çıkarmaktır” dedi

PAZARLAR CADDEYE KURULSUN

Pazar yerlerinde sosyal mesafeye, maske ve eldiven kuralına uyulduğunun altını çizen Kabacan “İnsanların gıdaya ulaşımını zorlaştırarak virüs ile mücadele edilemez görüşündeyim. Aksine daha çok noktada gıda satışı olmalı. Tedbirlerin alındığı, açık hava gıda satış yerlerini kapatıp 150 metrekarelik marketlere insanları mecbur bırakmak doğru değil. Bu süreci birlikte aşacağız. Buradan çağrı yapıyorum. İnsanları kapalı mekânlara sokarak, tezgâhta meyve sebze seçtirerek, ekmeği elleterek alışveriş yaptırmak sürece zarar verir. Sokak aralarında ki pazarları, caddelere taşıyalım. Genelgede yazan kuralların daha fazlasını uygulayalım ama pazarları açalım. Gıdaya ulaşımı zorlaştırarak koronavirüs ile mücadele edemeyiz”

100 BİN NÜFUSA ÜÇ MARKET

“Sebze meyveciler odası başkanı Muzaffer Kabacan olarak konuşmuyorum. Sakarya’da yaşayan ve insanların sağlığının önemli olduğunu düşünen bir birey olarak söylüyorum. Bir bölgemiz için örnek vererek meramımı daha iyi anlatacağımı düşünüyorum. Hıfzısıhha Kurulu yenikent bölgesinde ki 10 pazarı kapatma kararı aldı. Karaman, Camili ve Korucuk’ta takribi 100 bin insanımız yaşıyor. Şehir merkezine uzaklık belli. Bu bölgede yaşayan insanlar taze sebze ve meyveye nasıl ulaşacak? 100 bin insanı siz 3 markete mecbur bırakarak virüs ile mücadeleye olumlu katkı sunamazsınız.  Sakarya Valimiz, İl Sağlık Müdürüm, Büyükşehir dâhil ilçe belediye başkanlarım lütfen alınan kararları gözden geçirin. Milleti açık ve geniş alandan kapalı ve dar alanlara göndermeyin” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
35 yaş üstüne aşılama bugün başladı
35 yaş üstüne aşılama bugün başladı
Karasu kavşağındaki bu çukur tehlikenin habercisi
Karasu kavşağındaki bu çukur tehlikenin habercisi