Advert

Bin liralık yardımlar neye göre dağıtılıyor?

Bin liralık yardımlar neye göre dağıtılıyor?

 Bin liralık yardımlar neye göre dağıtılıyor?
 Bin liralık yardımlar neye göre dağıtılıyor? Admin
Bu içerik 513 kez okundu.
Advert

CHP'li Altay: Bin liralık yardımlar neye göre dağıtılıyor?

Korona sürecindeki ekonomik tedbirler kapsamında dağıtılan bin lira desteğin kimlere verildiğini soran CHP'li Engin Altay, iktidarın elinde hangi sektörde kimlerin işsiz kaldığına ilişkin envanter olmadığını savundu. Altay, "1000 lira para neye göre dağıtılıyor bilmiyoruz. AK Parti'nin seçimlerde kullandığı bir yardım, kumanya, koli listesi var sanıyorum ve görüyorum ki büyük ihtimalle de böyle yapılıyor" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yardım kampanyası konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi, hangi sektörde kimlerin işsiz kaldığına dair envanter olmadan toplanan yaraların nasıl dağıtıldığını sordu.

arlamentoda basın toplantısı düzenleyen Altay, korona virüsle mücadeledeki ekonomik tedbirlere değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın özel bankalara ilişkin değerlendirmelerine işaret eden Altay, “Haklılık payları var. Örneğin; vatandaşın bankadaki 2 bin liralık senedi ile ilgili vatandaştan 400 lira protesto masrafı talep eden bankalar var. Bunları yadırgıyoruz, doğru ve kabul edilebilir bulmuyoruz ama başka bir şey de var: Türkiye’nin üç büyük kamu bankası da esas itibarıyla özel bankalardan çok da farklı işler yapmıyorlar. Bankaya, 5 bin 900 lira ödemeli bir krediyi ‘üç ay erteleyelim’ dediğinde, banka, 1178 lira faiz istiyor. Tefeci faizi gibi. Kim istiyor? Kamu bankası istiyor” dedi.

‘AKP’NİN YARDIM LİSTESİ VAR’

CHP Grup Başkanvekili Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Krizin ekonomik boyutu da çok kötü götürülüyor. Destek yerine borçlandırma yoluyla vatandaşa suni teneffüs yaptırılmaya çalışılıyor. Bunu da kabul etmemiz mümkün değil. 1000 lira para neye göre dağıtılıyor bilmiyoruz. AK Parti’nin seçimlerde kullandığı bir yardım, kumanya, koli listesi var sanıyorum ve görüyorum ki büyük ihtimalle de böyle yapılıyor. Çünkü, an itibarıyla Saray hükümetinin, kaç garsonun, berberin, kahvecinin, lokantacının, gündelikçinin, yevmiyeli işçinin, işinden olduğunu, çalışamadığını belirleyen bir envanteri yok. Kaç TIR şoförünün, servis minibüsçüsünün, otobüsün, taksinin kontak kapattığını, kaç şoförün işsiz kaldığına dair de bir envanter Saray hükümetinin elinde yok. Hal böyle olunca bu 1000 liralık yardımlar nereye gidiyor?”

‘CHP KADAR BAŞINA TAŞ DÜŞSÜN’

Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında toplanan paraları anımsatan Altay, iki hafta önce hükümete 10 başlık halinde kaynak tavsiyesinde bulunduğunu ancak hükümetten bir ses çıkmadığını savundu. Altay, önerdiklerinden altı başlıktaki kaynağın toplamının 162 milyar lira olduğunu anlatan Altay, “Milletten 10 lira, 5 lira toplayacağım diye uğraşma. Al sana 162 milyar lira. Herkese yeter. Bunları yapmıyorsun varsa yoksa CHP. CHP kadar başına taş düşsün” dedi.

‘PARALELLİK’ YANITI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, bütün olanak ve imkanlarını kullanarak, çığlığını duydukları her kapıya koşacaklarının sözünü veren Altay, “Bunları ‘paralellik’ ve ‘teröristlikle’ suçlamak, gerçekten siyasi ahlaktan yoksunluktur. Bunu kabul etmemiz de mümkün değildir. Ayrıca paralellik noktasında AK Parti’nin eline su dökecek bir CHP’li olamaz” ifadesini kullandı.

‘CUMHURBAŞKANI 23 NİSAN’A GELSİN’ TALEBİ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, Meclis’te yapılacak olan 23 Nisan özel oturumuna ilişkin bazı açıklamalarına yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine Altay  şunları söyledi: “Sayın Şentop’un, Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlığını düşünme konusunda herkesle birlikte bir yarış içinde olduğunu görüyorum. Bunu saygıyla ve anlayışla da karşılıyorum ama TBMM’nin bugünkü başkanı sıfatıyla Sayın Şentop’un, TBMM’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde yapılacak özel oturumu yumuşatması, düşük profilli yapma anlayışının kamuoyu ve CHP nezdinde kabul görmediğini söylemem gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı, helikoptere binip Başakşehir semalarında tur atabiliyorsa, Meclis’te Cumhurbaşkanımıza ayrılan locamız daha sosyal mesafeye uygun, steril, güzeldir. Ben, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da 23 Nisan özel oturumuna her zamanki gibi gelip, Cumhurbaşkanlığı makamına ayrılan özel, korunaklı, steril, hijyenik locadan izleyeceği umudumu koruyorum.” 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya'nın henüz yüzde 30'u aşılandı
Sakarya'nın henüz yüzde 30'u aşılandı
İlk onlar açılacak! İşte kademeli normalleşme planı
İlk onlar açılacak! İşte kademeli normalleşme planı