Advert
Advert
Advert

“Sokağa çıkma yasağının dozunu kaçırıyorlar”

SESOB Başkanı Hasan Alişan, sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Alişan, “Esnaf ve Sanatkârımızın ekmeğini lokmaya dönüştüren tedbirler, birilerinin servetlerine servet katmalarının yolunu açıyor. Bizlere dükkânlarımızı/tezgâhlarımızı açtırmayan tedbirler, zincir marketlere gelince uygulanmıyor.” dedi.

“Sokağa çıkma yasağının dozunu kaçırıyorlar”
“Sokağa çıkma yasağının dozunu kaçırıyorlar” Admin
Bu içerik 845 kez okundu.
Advert

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, sokağa çıkma yasağı ile ilgili yazılı açıklamalarda bulundu. SESOB Başkanı Alişan, açıklamasında sağlık için alınan karar ve tedbirleri desteklediklerini belirterek toplumun sıkıntı çektiği bu günlerde SESOB olarak daha fazlasını çekmeye razı olduklarını dile getirdi. Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kabul edilebilir olduklarını dile getiren Alişan, hafta içinin de tatil edilmesini anlayamadıklarını belirtti.

 

FAZLASINI ÇEKMEYE RAZIYIZ

SESOB Başkanı Hasan Alişan açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Daha önce sadece hafta sonları ilan edilen sokağa çıkma yasağı, bu hafta, yarın başlayacak ve hafta sonu ile birlikte dört günü bulacak. Yani dört gün sokağa çıkmayacağız. Esnaf ve Sanatkârlar olarak bizim bundan anladığımız, dükkânlarımızı/tezgâhlarımızı dört gün açamayacak olmamız. Bizlerin günlük yaşadığı ve günlük emeğimiz ile rızkımızı kazandığımız toplumun tüm kesimlerinin malumu. Bizler, müşterilerimizi, Allah’ın bizim için ayırdığı rızkımızı kapımıza getiren elçiler olarak görürüz. Hep diyoruz, bizim zenginlikte gözümüz yok, biz gönül zengini, kanaatkâr insanlarız diye!

Dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun ve mesafenin mutlak şekilde sağlanmasının çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Sağlığımız için alınan tedbirleri can-ı gönülden destekliyoruz. Toplumumuzun tüm kesimlerinin sıkıntı çektiği bu günlerde biz Esnaf ve Sanatkârlar olarak fazlasını da çekmeye razıyız.

 

SOFRALARDAKİ EKMEĞİMİZ KÜÇÜLÜYOR

Ama alınan bu karardan sonra aklıma nedense şu deyim geldi; Kantarın Topuzunu Kaçırmak! Bu deyimi, Türk Dil Kurumu şu şekilde tanımlıyor; “Ölçüyü kaçırarak aşırıya kaçmak!” Bizler, hafta sonlarının tatil edilmesini anlayamamışken, hafta içinin de tatil edilmesini ise hiç anlayamıyoruz. Dükkânımızı açamadığımız her gün, bizim soframızdaki ekmeğimiz küçülüyor. Salgın krizi çerçevesinde alınan tedbirler ekmeğimizi dilime dönüştürmüştü. Artık hafta içini de kapsayan sokağa çıkma yasakları dilimimizi de artık “lokmaya” dönüştürdüğünün de bilinmesini istiyoruz.

 

TEDBİRLER ZİNCİR MARKETLERE UYGULANMIYOR

Esnaf ve Sanatkârımızın ekmeğini lokmaya dönüştüren tedbirler, birilerinin servetlerine servet katmalarının yolunu açıyor. Bizlere dükkânlarımızı/tezgâhlarımızı açtırmayan tedbirler, zincir marketlere gelince uygulanmıyor. Bizim dükkânlarımızdaki/tezgâhımızdaki iki müşteri için sosyal mesafenin ihmal edildiği gerekçesiyle kapatılmasına karar veren zihniyet, marketlerin içerisindeki kalabalıkları ve kasaların önündeki kuyrukları maalesef göremiyor veya görmek istemiyor!

 

NEREDEN BİLECEKLER

Sokağa çıkma yasaklarının sadece bankaların kapalı olduğu günlere denk gelmesinin iyi bir tesadüf olduğunu düşünmek istiyoruz!  Bu arada son dönemde bizim yaşamaya dair sessiz çığlıklarımıza, bazı klavye kahramanları “esnafın ağzına bakılıp iş mi yapılıyor, dükkânlar kapansın” diye cevap vermişler. Bankamatikli hayatların ve klavye kahramanlarının anlamadığı, kapansın dedikleri dükkânların hem bizim hem de birlikte çalıştığımız insanların tek ekmek kapısı olduğu. Klavye kahramanları, ekmeğini birlikte çalıştığı insanıyla paylaşmanın onuru ve gururunu nereden bilecekler ki?”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinde ölü bulundu
Evinde ölü bulundu
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi