Advert

Salgından sonra küçük şehirlerin popülaritesi artacak

Ipsos Araştırma Türkiye’nin CEO'su Sidar Gedik, yapılan anketlerle ilgili verileri paylaştı. Araştırma büyük kentlerden kaçış olabileceğini; küçük yerleşim merkezlerinin yaşamak için cazibe merkezi olacağını gösteriyor.

Salgından sonra küçük şehirlerin popülaritesi artacak
Salgından sonra küçük şehirlerin popülaritesi artacak Admin
Bu içerik 730 kez okundu.
Advert

"Bazı küçük şehirlerin popülaritesi artabilir"

Bu dönemde uzaktan çalışma, uzaktan eğitim konusu çok büyük kitleler tarafından tecrübe edildi. Bu çalışma biçiminin avantajları ve dezavantajları konusunda çok daha bilgiliyiz artık. Her ne kadar insanların birçoğu alışkanlıklarından ve evdeki sistemlerini henüz tam oturtmamış olmaktan dolayı ofislerine, okullarına dönmek için gün saysalar da ben bu noktadan tam olarak eskiye dönüş olacağını düşünmüyorum. Aslında insanlar kendi yarattıkları trafik içinde saatler geçirerek gittikleri plazaları, okulları değil dostlarını özlediler. Bundan sonrası daha farklı bir dengede yürütülecek evden/ofisten çalışma hayatı olacaktır. 

Uzaktan çalışabilme emlak piyasasını da etkileyecek. Bazı küçük şehirlerin popülaritesi artabilir, büyük şehirlerde ise “merkezi semt” tanımı değişecektir. Ev içinde rahat çalışmayı sağlayacak iletişim altyapısı çok daha önemli hale gelecektir. Bunun şirketler tarafından çalışana sağlanması şart temel bir araç olması da yüksek ihtimal. 

“Sosyal mesafe” kavramının ülkeler/kültürler arasında nüanslar olmakla birlikte salgın sonrasında da kalıcı olmasını bekliyorum. Mutlaka biraz gevşeme olacaktır ancak kalıcı etkilerinin olması şaşırtıcı olmaz. Özellikle dışarıda yeme, içme, eğlence, seyahat ve turizm, spor karşılaşmaları,konserler ve gösteriler, toplu taşıma sistemleri, okullar, alışveriş merkezleri, pazar yerleri ve benzeri insanların toplu halde bir arada bulundukları yerler gerekli sosyal mesafe uyarınca yeniden yapılanmak zorundalar. 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
35 yaş üstüne aşılama bugün başladı
35 yaş üstüne aşılama bugün başladı
Karasu kavşağındaki bu çukur tehlikenin habercisi
Karasu kavşağındaki bu çukur tehlikenin habercisi