Reklamı Geç
Advert

Virüs emekçiyi vurdu

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, virüs salgını nedeniyle büyüme oranının düşmesi halinde işsizler ordusuna 1,5 milyon kişinin daha katılabileceğini söyledi. Yaman virüsün ekonomiye etkilerinin henüz daha görülmediğini kaydetti.

Virüs emekçiyi vurdu
Virüs emekçiyi vurdu Admin
Bu içerik 1081 kez okundu.
Advert

Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü… Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman’la bu yıl buruk bir şekilde kutlanan İşçi Bayramı’nı ve gelecek projeksiyonlarını konuştuk. Koronavirüsün hayatımıza etkilerini değerlendirerek sözlerine başlayan Yaman, “Mübarek Ramazan ayının içerisindeyiz. Teravihimiz yok, camilerimiz kapalı, iftar davetlerimiz yok, akrabalarımızla görüşemiyoruz. Nasıl bir bayram geçireceğiz onu da bilemiyoruz. Covid-19 salgınının dünyada ve ülkemizde çok büyük etkileri oldu. Bu etkileri önümüzdeki dönemde de görmeye devam edeceğiz”  ifadelerini kullandı.

BURUK 1 MAYIS

Salgın nedeniyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde meydanları dolduramadıklarını belirten Yaman, “Bu seneki 1 Mayıs’ı buruk bir şekilde kutluyoruz.  1 Mayıs, alan demek, insan demek, işçi demek. Bu sene bunların hiçbiri yok. Benim en büyük temennim salgının en az hasarla atlatılması. Hayatın normale dönmesi”.

İNSANLIĞA DERS

Yaman, “Bu salgın bütün insanlığa büyük bir ders oldu. Görünmeyen bir mikrop dünyayı dize getirdi. Gelişmiş ülkelerin bizi ürküten, korkutan silahları olduğunu son zamanlarda biliyoruz. Bunların hepsi vız gelip, tırıs geçti. Bunların hepsi de unutuldu. Suriye’de, Irak’ta çatışan askerimiz fedakarca mücadelesine devam ediyor. Ama gündemden düştü. Ekonomik sıkıntılar unutuldu. Şu anda herkes ‘Bu mikropla nasıl baş edebiliriz?’ diye düşünüyor. Diğer konuları yarın düşünür hale geldik”  şeklinde konuştu.

1,5 MİLYON İŞSİZ

“Gündem korona virüs olduğu için bizim konuşmalarımızın bir yerlerde yer bulacağını zannetmiyorum” diyen Yaman sözlerini şöyle sürdürdü: “İşsizlikle ilgili büyük kaygılarım var. Virüsten sonra hep beraber bunu göreceğiz. Eğer Türkiye’deki büyüme hızı ortalama yüzde 4 ve yüzde 6 arasında değişiyor. Eğer eksi pozisyonda büyüme hızı düşerse Türkiye’de en az 1.5 Milyon insan işsizler ordusuna katılmış olacak. Virüsün ekonomiye etkilerini sürecin devamında daha net göreceğiz. Temennimiz görünenin aksine olumlu gelişmelerin olması, ekonominin yukarıya doğru ivme kaydetmesi yönünde” dedi

‘KAFAYI YEMİŞ’ DERLER

Yaman, “Herkesin canıyla uğraştığı bu dönemde ben işsizlik dersem, Kıdem Tazminatı dersem, işten çıkarmalar dersem. Bana ‘Bu sendika başkanı kafayı yemiş’ derler. Dolayısıyla önce sağlık, birlik-beraberlik diyoruz. Burada Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun uygulamalarını harfiyen yerine getiriyoruz. İnşallah daha güzel günlere uyanırız.  Özellikle buradan sağlık görevlilerine çok teşekkür ediyorum. Zor şartlar altında çalışan görevlilerin hepsi kahraman” dedi.

REFAH VE ADALET

Salgın sonrasında atılmasını bekledikleri adımları da sıralayan Yaman, “Çoğulcu, özgürlükçü ve katılımcı demokrasi tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçirilmelidir. Ekonomik ve sosyal politikaların öncelikli amacı refahın adaletli dağılımı olmalıdır. Ücretli çalışanların yaşama ve iş şartları iyileştirilmelidir. Vergide adalet sağlanmalı, işsizlik ve kayıt dışı istihdam ortadan kaldırtılmalıdır.  Stratejik sektörler ve sosyal güvenlik, eğitim, sağlık gibi hizmetler kamu tarafından yerine getirilmelidir. İşsizlik Sigortası Fonu amacına uygun kullanılmalıdır. Kıdem tazminatı gibi işçilerin en önemli kazanımları korunmalı, esnek çalışmaya dönük değişiklikler gündeme getirilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Haber / ADAPAZARI AKŞAM HABERLERİ

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşılamada sıra 55 yaş üstüne geldi
Aşılamada sıra 55 yaş üstüne geldi
Sakarya'da vakalar 3 kat arttı hastanelerde yer kalmadı
Sakarya'da vakalar 3 kat arttı hastanelerde yer kalmadı