GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-05-2020 14:10   Güncelleme : 02-05-2020 14:10

99 Yıl önce neler yaşanmıştı; kurtuluş tarihimiz...

30 Eylül 1920 tarihinde bölgemizde Kuvvayi Milliye’yi örgütlediği için işbirlikçi çeteler tarafından sırtından bıçaklanarak öldürülen ilçe merkezinden Kadiroğlu Aziz Molla’yı ve çetesiyle birlikte Kuvayi Milliye ruhunu temsil eden Halit Molla’yı, kahraman silah arkadaşlarını, gazilerimizi ve şehitlerimizi sevgi ve saygıyla anıyoruz.

99 Yıl önce neler yaşanmıştı; kurtuluş tarihimiz...

İzmit Müdafai Hukuk Cemiyeti'nin işgale karşı örgütleme görevi verdiği Kocaeli İl Vilayeti Umumi Azası (İl Genel Meclisi Üyesi) Kadiroğlu Aziz Molla bugünkü adı Kaynarca olan Şeyhler Nahiyesi'nde, merkez Hocaköy ve çevre köylerde işgale, işbirlikçi, Rum ve Ermeni çetelerine karşı mücadele için Kuvayi Milliye'yi örgütlemiş, halka silahlanma çağrısı yapmıştır. 

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti galip devletler ile 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması imzaladı. Türk Ordusu silahlarını bıraktı. O zamanlar Kandıra'ya bağlı Şeyhler Nahiyesinin merkezi olan 60 haneli Hocaköy (Kaynarca) ve çevre köylerin güvenliği işgalciler işbirliği yapan işbirlikçi çeteler ile Rum ve Ermeni azınlık çetelerin insafına terk edildi.
Kandıra ve çevresi 1918 yılında İngilizler tarafından işgal edildi. 1920 Yılında ise Yunanlılar tarafından işgal edildi.
 1919 Yılında kurulan Müdafai Hukuk Cemiyeti İzmit Cemiyeti işgale karşı Kuvvayi Milliye'yi örgütleme çalışmasına başladı.
Kocaeli Vilayeti Umumu Azası (Kocaeli İli İl Genel Meclisi Üyesi) Kadiroğlu Aziz Molla'da memleketi Şeyhler Nahiyesi'nde Hocaköy'de ve çevre köylerde Kuvvayi Milliyeyi kurmak için halkı bilgilendiren çalışmalar yaptı.
Yine bir Cuma günü cami de halka bir konuşma yaptı o gün işgalci düşmanın işbirlikçileri tarafından 30 Eylül 1920 günü 55 yaşında sırtından bıçaklanarak şehit edildi" diye konuştu.
Kadiroğlu Aziz Molla tarafından başlatılan Kuvayi Milliye ruhuna Halit Molla ve çetesinin"Yunanlılara karşı Sıraköy'den Halit Molla ve kardeşleri Aşır Ali ile Zekeriya önderliğinde çete kuruluyor. Kuvayi Milliyeyi destekleyen çete Yunanlılarla Ferizli Seyifler'de yapılan çatışmada Aşır Ali şehit oluyor.
Kandıra'dan Adapazarı'na kadar olan bölgeyi halkımızı koruyan çete daha sonra Kuvayi Milliyeye geçerek mücadelesine devam etmiştir.
3 Mayıs 1921 tarihinde Kaynarca bölgesinin kurtulmasından sonra 21 Haziran 1921 tarihinde de Adapazarı'na ilk girenler Kaynarcalılardan oluşan Kuvvayi Milliyeciler olmuştur.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü silah arkadaşlarını, ülkemizin ve bölgemizin kurtuluşu için canını feda eden İstiklal Şehidi Kadiroğlu Aziz Molla'yı, Kurtuluş Savaşı Gazisi Halit Molla'yı, İpsiz Recep'i ve ebedi dünyaya göçen tüm şehit ve gazilerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.- Sedat Balta / Kaynarcahaber com