Advert
Advert
Advert

Haftaya vaka artmazsa ikinci dalga için fikir sahibi oluruz

1 Haziran'da korona virüsü yasaklarının kaldırılmasıyla beraber önümüzdeki kritik öneme kavuştu İç Hastalıkları Profesörü Mehmet Sait Buğdacı, "İkinci dalga konusunda da fikir sahibi olacağımızı düşünüyorum. Haftaya vaka sayısında öngörülenden fazla artış olmazsa 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kısıtlamanın kaldırılması masaya yatırılmalıdır" dedi.

Haftaya vaka artmazsa ikinci dalga için fikir sahibi oluruz
Haftaya vaka artmazsa ikinci dalga için fikir sahibi oluruz Admin
Bu içerik 2098 kez okundu.
Advert

 İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sait Buğdacı, Türkiye’de maske kullanımının yanlış olduğunu belirtti. 1 Haziran’da birçok yasağın kalktığını hatırlatan Buğdacı, gelecek haftaki vaka sayısının belirleyici olacağını söyledi.


Maskenin doğru kullanımıyla ilgili bilgi veren Buğdacı, “Çoğu zaman burun açıkta kalıyor, maske çene altına iniyor. Böyle örnekler çok. Sosyal medyada maskeyi yüzüne takıp uyuyan bile gördük. Bunlar yanlış kullanımlar ve fayda vermez. Maske kullanımında hava akımıyla ağza girecek virüsler maskenin ön yüzünde toplanır, ön yüze mümkünse dokunulmadan çıkarılmalı ve tekrar takılmalıdır. Virüs göz yoluyla da bulaşabilmektedir. Maskeyle göz kapatmak-uyumak, maskenin ön yüzünü tutarak çıkarmak ve hepsinden önemlisi ulu orta olmadık yerlere atmak maskeden beklenen verimin kaybına neden olmaktadır” diye konuştu.Maskenin doğru kullanımıyla ilgili hatalar olduğunu belirten doktor, maskenin ağız ve burnu kapatması gerektiği uyarısını yaptı. Buğdacı, “Toplu taşıma araçlarında maske ve mümkünse koruyucu siperliği takmak daha etkili olacaktır. Birkaç gün önce yayınlanan 16 ülke ve 172 bilimsel makalenin derlendiği bir yazıda en az 1 metre sosyal mesafenin koruyucu olduğu gösterildi. Bu makalede en fazla hava yoluyla bulaştığı gösterilirken, el yıkamanın ilave yararlar sağladığı ifade edildi” dedi.

İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sait Buğdacı

‘İKİNCİ DALGA İÇİN POTANSİYEL RİSK’

Hastalıkta her zaman ikinci dalga ihtimali olduğunu belirten Buğdacı, İran’daki artan vakası örneğini verdi. İran’da 800’lere inen günlük vaka sayısı tekrar üç binlere çıkmıştı. Yeni normalleşme ile en fazla vakaya sahip olan İstanbul’da sahiller ve caddelerin doldu olduğunu hatırlatan Buğdacı, “Maske ve mesafe konusunda özen gösterilmediği görüldü. Hafta sonu kısıtlama olmaması, gelecek hafta ortaya çıkacak vaka sayısının çok önemli kılıyor. Bu da ikinci dalga için potansiyel risk taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Buğdacı, “Haftaya yeni vaka sayısı artmazsa kurallara uyanların bile etkili olduğunu veya yüksek bağışıklık geliştiğini düşündürür. Ayrıca ikinci dalga konusunda da fikir sahibi olacağımızı düşünüyorum. Haftaya vaka sayısında öngörülenden fazla artış olmazsa 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kısıtlamanın kaldırılması masaya yatırılmalıdır” diye konuştu. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinde ölü bulundu
Evinde ölü bulundu
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi