Advert
Advert
Advert

Sakarya Ticaret Borsası Kaynarca Lahanası için coğrafi işaret başvurusu yapıyor

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Beyaz Kestane Kabağı olarak bilinen Adapazarı Kabağına Coğrafi İşaret aldıklarını ifade etti. Sarı, Geyve Ayvası ve Adapazarı Kabağı sonrasında Sakarya Fındığı ve Kaynarca Lahanası içinde coğrafi işaret başvurusu yapılacağını belirtti.

Sakarya Ticaret Borsası Kaynarca Lahanası için coğrafi işaret başvurusu yapıyor
Sakarya Ticaret Borsası Kaynarca Lahanası için coğrafi işaret başvurusu yapıyor Admin
Bu içerik 3373 kez okundu.
Advert

Sakarya ismiyle özdeşleşen Islama Köfte sonrasında vatandaşların tercih ettiği kabak tatlısının yapımında kullanılan ve Adapazarı Kabağı olarak bilinen Beyaz Kestane Kabağı, Sakarya Ticaret Borsası (STB) girişimiyle coğrafi işaret aldı. Konuyla ilgili olarak konuşan STB Başkanı Adem Sarı, “Sakarya Ticaret Borsası olarak coğrafi işaretli ürünlere çok önem veriyoruz. Avrupa ve Avrupa’nın birçok çeşitli yerlerinde işaretlenmiş ürünlerin satış oranları daha yüksek ve daha fazla katma değer sağlıyor. Örneğin Fransa’da yüzde 30 gibi bir satış artışı oluşmuş. Ekonominin gidişatı artık izlenebilir ürünlerle takip edilmesi gerekiyor. Tüketicide bunu bekliyor. Biz buna istinaden öncelikle Türkiye’de üretimde 1’inci sırada olan Geyve Ayvasının coğrafi işaretini tescilledik. Yine Türkiye’de üretimde 1’inci sırada olan Beyaz Kestane Kabağı yani bizim bildiğimiz beyaz kabağın da coğrafi işaretini almış olduk. Bununla ilgili kabak ürünleri yapan firmalarımızın satışlarının ve marka değerlerinin artacağını düşünüyoruz. İnşallah Avrupa’ya da bu ürünlerden ihracat yapacaklar” dedi.

 

SIRADA FINDIK VAR

Geyve Ayvası ve Adapazarı Kabağı’nın coğrafi işaret almasının ardından Sakarya Fındığı ve Kaynarca Lahanası içinde coğrafi işaret başvurusu yapacaklarını belirten Adem Sarı, “Yine Türkiye’de Ordu’dan sonra 2’nci sırada üretimi yapılan Sakarya fındığının tesciline başvurduk. Sırada bu var. İnşallah kısa sürede fındığında tescilini almış olacağız. Bunun akabinde bizim dürmelik lahana dediğimiz,  dolması ve kapuskasıyla sofralarımızdan eksik olmayan Kaynarca lahanasını da tescilleyeceğiz. Şimdilik bunları da tescilledikten sonra başka ürünlerle ilgili çalışmalarımız mevcut. Onları da faaliyete geçtiğimiz zaman basın yoluyla halkımıza bildireceğiz. Coğrafi işaretli ürünler için Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı bir enstitünün kurulmasında çok fayda var. Buda bizim ürünlerimizin Dünya pazarına açılmasını sağlayacaktır.” İfadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinde ölü bulundu
Evinde ölü bulundu
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi