Advert
Advert
Advert

il başkanları basın özgürlüğünü değerlendirdi

İktidar ve muhalefet partilerinin il başkanları 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı ve Türkiye’de sansürün kaldırılışının 112’nci yılının kutlandığı bu önemli gününde Türkiye’de basın özgürlüğünü değerlendirdi.

il başkanları basın özgürlüğünü değerlendirdi
il başkanları basın özgürlüğünü değerlendirdi Admin
Bu içerik 1392 kez okundu.
Advert

“ÇOK HASSASIZ”

AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, savaşların, afetlerin ve nerede önemli bir olay varsa gazetecilerin orada olduğunu ifade etti.  Basının özgür olup-olmadığı yönündeki sorumuz üzerine Tever, çok sesli, etkin ve özgür bir medya ortamının varlığının demokratik kültürün ayrılmaz parçası olduğunu söyledi. Tever, "Haber alma hakkının korunması, kamuoyunda farkındalık oluşturulması, her türlü yapıcı fikrin dile getirilmesi ve olgunlaşması süreçlerinde basın çalışanlarının önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Ülkemize karşı ulusal ve uluslararası arenada oluşturulmaya çalışılan dezenformasyona karşı da en büyük görevlerden biri yine basın mensuplarımıza düşmektedir" değerlendirmesinde bulundu. Toplumun doğru ve gerçek bilgiye erişiminin ilkeli ve objektif medya çalışanları sayesinde mümkün olduğuna dikkat çeken Tever, “Meslek ahlakı ve gazetecilik ilkelerine sadakatle bağlı kalarak bu büyük sorumluluğu üstlenen medya çalışanlarımızın daha rahat, daha özgür ve daha güvenli çalışma koşullarına sahip olabildikleri, emeklerinin karşılığını alabildikleri, kendilerini geliştirebildikleri bir medya ortamına kavuşmaları hassasiyet gösterdiğimiz ve desteklediğimiz konular arasında yer almaktadır” dedi.

 

“BASIN ÖZGÜR DEĞİL”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ecevit Keleş, “Türkiye’de basın özgürlüğü olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Bu şekilde düşünmemizin nedeni, gazetecilerin üzerinde çok fazla siyasi ve ekonomik baskı olması.  İstenilmeyen bir haber yaptığınız zaman reklam ve diğer siyasi baskılar oluyor gazetelerin üzerinde.  Basın çalışanları, siyasi baskı neticesinde düşündüklerini aktaramıyor. Düşüncesi ne olursa olsun iktidar yanlısı gibi davranmak zorunda kalıyorlar.  Basın çalışanları bu vasıtayla hem ekonomik, hem de siyasi olarak çok büyük bir baskı altında.  Türkiye’de basın özgür değil” ifadelerini kullandı.

 

“YÖNLENDİRME VAR”

Basının özgür olup-olmadığı yönündeki sorumuza yanıt veren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, “Basının özgürlüğü sadece dilediği haberi, dilediği şekilde yapmakla alakalı bir şey değil. Maalesef basının üzerinde ciddi bir ekonomik tahakküm var.  Yani medya patronlarının, sermayedarın sahip olduğu gazetelerde kendi siyasi çıkarları çerçevesinde basın çalışanlarını yönlendirmeleri dolaysıyla toplumun da tarafsız objektif haberciliğe ulaşamama hali söz konusu. Bu manada bakılırsa basın özgür değil denebilir. Çünkü o özgürlüğün en temelinde bir iş kaygısıyla, basında çalışan emekçileri doğrudan yönlendirme hali var.  Bu da tabi basının özgür ve tarafsızca haber yapmasının önünde en büyük engel” dedi.

 

“TEK DİLEĞİMİZ BASININ KIYMETİNİN BİLİNMESİ”

Akar, “Ülkemizde yürürlükte olan kanunlar çerçevesinde kişi hak ve hürriyetlerinin ve kamu düzeninin ihlal edilmemesi kaydıyla herkes mesleğini icra edebilir. Buna basın mensupları da dahildir. Ancak kişilerin veya kurumların devletin maddi ve manevi varlıklarına bir saldırı halinde tabii ki kanunlar devreye girecektir. Bu durumda da basın mensuplarının zedelendiği çok doğru olmaz diye düşünüyorum.  Basın üstündeki en büyük sıkıntı, ekonomik anlamda varlığını bağımsız hür bir şekilde sürdürememesidir. Yerel gazeteler reklamlarla, ilanlarla ayakta kalmaya çalışıyor. Bu kanalların kesilmesi ise basını tamamen öldürmek anlamına geliyor. Bizim tek dileğimiz, hür basının kıymetinin bilindiği ve gerçekten topluma faydalı haber yapan basın emekçilerinin çoğaldığı bir dünya” ifadelerini kullandı.

 

“ÜZÜLEREK İZLİYORUZ”

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan; “Çok net bir şekilde ifade edebilirim ki; basın tabİi ki özgür değil.  Özellikle son yıllarda basının üzerindeki baskı ve yerelde yaşadığımız bazı konular, tehditler basını daha da özgürlükten uzak bir hale getirdi.  Bu olayları üzüntüyle izliyoruz. Basının sesinin bastırılmasının hiç kimseye faydası olmadığını düşünüyorum.  Basın emekçilerinin rahat çalışamadıklarına hep beraber şahit oluyoruz.  Basının özgür olabilmesi için bir kere tahammül sınırlarını genişletmek lazım. Basına karşı yapılan her eleştiriyi kötü anlamda almamak ve o eleştirililerden ders çıkarmak gerekiyor” dedi.

 

“MUHALEFET OLARAK ELEŞTİRMEYE HAZIRIZ”

Kılıçaslan, “Gazeteciler Türkiye’de siyasetin bugüne kadar emniyet sibobu olmuşlardır.  Yaptıkları yorumlarla, uyarılarla siyaseti doğru yönlendirmeye, vatandaşın sesi olmaya çalışmışlardır. Son dönemde yaşadığımız şeyler artık bunun pek imkanlı olmadığını gösteriyor.  Bizler muhalefet olarak eleştirilmeye hazırız. İktidarın eleştirilmekten rahatsız olmaması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti