Advert
Advert
Advert

‘Köyde mutluluk var’

STB Başkanı Adem Sarı, Sakarya’da Geyve İlçesi kadar tarım alanının yok olduğuna işaret ederken, çarpıcı örnek de verdi. Tarım topraklarını korumak isteyen Viyana’nın yıllardır nüfusunu arttırmadığına dikkat çeken Sarı, “Köyde mutluluk var” dedi.

‘Köyde mutluluk var’
‘Köyde mutluluk var’ Admin
Bu içerik 3403 kez okundu.
Advert

KÖYDE MUTLULUK VAR

STB Başkanı Adem Sarı, Sakarya’da Geyve İlçesi kadar tarım alanının yok olduğuna işaret ederken, çarpıcı örnek de verdi. Tarım topraklarını korumak isteyen Viyana’nın yıllardır nüfusunu arttırmadığına dikkat çeken Sarı, “Köyde mutluluk var” dedi.

 

ÇİFTÇİ DESTEKLENDİ

Sakarya Ticaret Borsası (STB) Başkanı Adem Sarı ile tarımsal faaliyetler, üreticinin sıkıntıları, pandemi sürecinde yaşananlar ve artan fiyatların nedenleri üzerine konuştuk. Covid-19 salgını ile birlikte tarımın öneminin arttığını söyleyen Sarı, “Bu süreçte alınan önlemlerle, yani çiftçinin küreğinin bagajında kalması engellendi. Üreticinin tarlasında ekim yapması sağlandı.   Zor bir süreçte çiftçilerle ilgili doğru kararlar alındı. Çiftçiye mazot desteği var, borçları da ertelendi. Bu süreçte en büyük destek çiftçiye verildi” şeklinde konuştu.

 

KAYBOLAN ARAZİLER

Sakarya’daki yapılaşma ve kaybolan tarım alanlarıyla ilgili endişelerini paylaşan Başkan Sarı, “Daha önce de tarım alanları kayboluyordu; ama son 20 yılda Geyve büyüklüğünde bir tarım arazisi kayboldu. Bizi aşan bazı şeyler var. Mesela eskiden Yazlık Kavunu vardı. Kokusu o kadar güzeldi ki, pazaryerinden kokusunu duyan almaya geliyordu. Orası şimdi beton yığını oldu, AVM’ler yapıldı” dedi.  

 

DAHA İYİ ANLAŞILDI

Adem Sarı, “Dilimiz döndüğünce, gücümüz yettiğince tarım alanlarının kaybolmaması adına mücadele ediyoruz. Gittiğimiz her toplantıda anlatıyoruz. Ama biz sadece düşüncemizi anlatabiliyoruz. Çok fazla yaptırım gücümüz yok. Başkan olduğum süre zarfından itibaren tarımı biz gündeme taşıdık. Koronavirüs salgını sürecinde de tarımın ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı ve kırsal kesimin, arazinin, dağların, taşların, derelerin ne kadar önemli olduğu anlaşıldı” şeklinde konuştu.

 

KÖYDEKİ MUTLULUK

Son dönemde köylere dönüşün hızlandığını anlatan Adem Sarı, “Burada her şey zincirleme. Salgın sürecinde şehirlerde yaşayan aileler, sokak aralarında, apartman dairelerinde sıkışıp kaldılar. Boşanmalar arttı, psikolojik sorunlar çoğaldı. Buna karşılık köylerde bu süreç daha kolay bir şekilde atlatıldı. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz; tarım ve köy arazilerinde yaşayan insanlar daha rahat ve mutlular. Korona günlerinde o süreci yaşamış olsalar bile evlerinin önüne çıkıp rahat rahat nefes alabildiler. Arkasında orman var, önünde dere var” ifadelerine yer verdi.  

 

VİYANA ÖRNEĞİ

Dünyada tarım alanlarının korunması için büyük bir gayret sarf edildiğinden bahseden Sarı, örnek olarak da Avusturya’nın Başkenti Viyana’yı gösterdi. Sarı, “Viyana’nın 2,5 Milyon nüfusu var ve o nüfusun üzerine bir kişi eklemiyorlar bile. Neden? Sürekli şehre göç oluyor. Tarım alanlarının yok olmaması için de nüfusu arttırmıyorlar. Artırsalar altyapı problemlerinin üstesinden gelemeyeceklerini biliyorlar. Bu nedenle de çok kontrollü hareket ediyorlar” şeklinde konuştu.

 

ÜRÜN PLANLAMASI

 Ürünler pazaryerine gelene kadar fiyatların değiştiğini söyleyen Sarı, “Bunun nedeni de sebze ürünleri beklemeye müsait değil. Sakarya’da, Pamukova’da ve Geyve’de üretilen domatesin ya da biberin ne kadar üretildiği konusunda istatistik var mı? Yok. Bu konuda devletin planlama yapması gerekiyor. Hiç kimsenin birbirinden haberi yok” şeklinde konuştu.

 

ARZ-TALEP DENGESİ

Bir zamanlar Pamukova’da ekilen soğanın çok iyi fiyatlara satıldığını hatırlatan Adem Sarı, “Neden para yapıyordu? Üretim azdı, tüketim fazlaydı. O yıl soğan üretenler para kazandı. Bunu gören herkes soğan ekmeye başladı, sonrasında arz fazlası oluştu ve ekilen soğanlar elde kaldı. Bu sefer soğan para etmedi. ‘Devlet soğanları alsın, ya da çiftçinin mağduriyetini gidersin’ diyorlar. Tarımla ilgili mutlaka bu konuda planlama yapılması gerekiyor. Herkes, her istediği ürünü ekmemeli” ifadelerine yer verdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama