Reklamı Geç
Advert

İstiklal Savaşı Şehidi Aziz Molla

1919 Yılında kurulan Müdafai Hukuk Cemiyeti İzmit Cemiyeti işgale karşı Kuvvayi Milliye'yi örgütleme çalışmasına başladı. Kocaeli Vilayeti Umumu Azası (Kocaeli İli İl Genel Meclisi Üyesi) Kadiroğlu Aziz Molla'da memleketi Şeyhler Nahiyesi'nde Hocaköy'de ve çevre köylerde Kuvvayi Milliyeyi kurmak için halkı bilgilendiren çalışmalar yaptı.

İstiklal Savaşı Şehidi Aziz Molla
İstiklal Savaşı Şehidi Aziz Molla
Bu içerik 31836 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

BİR İSTİKLAL SAVAŞI ŞEHİDİ KAYNARCALI AZİZ MOLLA 
Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti galip devletler ile 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması imzaladı. Türk Ordusu silahlarını bıraktı. O zamanlar Kandıra'ya bağlı Şeyhler Nahiyesinin merkezi olan 60 haneli Hocaköy (Kaynarca) ve çevre köylerin güvenliği işgalciler işbirliği yapan işbirlikçi çeteler ile Rum ve Ermeni azınlık çetelerin insafına terk edildi. 
Kandıra ve çevresi 1918 yılında İngilizler tarafından işgal edildi. 1920 Yılında ise Yunanlılar tarafından işgal edildi.
 1919 Yılında kurulan Müdafai Hukuk Cemiyeti İzmit Cemiyeti işgale karşı Kuvvayi Milliye'yi örgütleme çalışmasına başladı.
Kocaeli Vilayeti Umumu Azası (Kocaeli İli İl Genel Meclisi Üyesi) Kadiroğlu Aziz Molla'da memleketi Şeyhler Nahiyesi'nde Hocaköy'de ve çevre köylerde Kuvvayi Milliyeyi kurmak için halkı bilgilendiren çalışmalar yaptı. 
Kaynarca'nın ilk Belediye Başkanı Hüsnü Aydın kendisiyle yapılan röportajda, "Aziz Molla ve arkadaşı Hüsnü bey bölgeyi Kuvayi Milliye adına örgütlemeye çalışıyor. Köy köy dolaşıp silahlanma çalışması yapıyor." demiştir. 
Yine bir Cuma günü cami de halka bir konuşma yaptı o gün işgalci düşmanın işbirlikçileri tarafından 30 Eylül 1920 günü 55 yaşında sırtından bıçaklanarak şehit edildi. 
Rivayete göre bu olay Yunanlıların Kaynarca'ya gelişlerinden 3 yada 6 ay öncedir. 
Yunanlılara karşı Sıraköy'den Halit Molla ve kardeşleri Aşır Ali ile Zekeriya önderliğinde çete kuruluyor. Kuvayi Milliyeyi destekleyen çete Yunanlılarla Ferizli Seyifler'de yapılan çatışmada Aşır Ali şehit oluyor. 
Kandıra'dan Adapazarı'na kadar olan bölgeyi halkımızı koruyan çete daha sonra Kuvayi Milliyeye geçerek mücadelesine devam etmiştir. 
3 Mayıs 1921 tarihinde Kaynarca bölgesinin kurtulmasından sonra 21 Haziran 1921 tarihinde de Adapazarı'na ilk girenler Kaynarcalılardan oluşan Kuvvayi Milliyeciler olmuştur. Ruhları şad olsun. 
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü silah arkadaşlarını, ülkemizin ve bölgemizin kurtuluşu için canını feda eden İstiklal Şehidi Kadiroğlu Aziz Molla'yı, Kurtuluş Savaşı Gazisi Halit Molla'yı, İpsiz Recep'i ve ebedi dünyaya göçen tüm şehit ve gazilerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. / Sedat Balta

 

Aziz molla kaynarca hocaköy istiklal savaşı harbi şehidi kuvayi milliye örgütledi il genel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
uykusuz111     2020-08-31 zanetmeyin beldemizde hainler bitti.İsimlerini saymasamda birçoğunu bilen biliyor.LAKİN SOYLARIDA DEVAM EDİYOR.HAİNLİKLERİDE DEVAM EDİYOR.ARALARINDA DEĞİŞENLER OLSADA BAZILARI CAMİYLE-CEMAATLE-ALLAH İLE BİZİ ALDATMAYA DEVAM EDİYOR.ELİMDEN GELEN O soysuzlara fazla bir şey YOK.onlar fırsat bulduklarında yine meydana çıkacaklar.İŞTE O ZAMAN..
Abdullah ORDU     2019-06-09 İstiklalimiz uğrunda canları pahasına çarpışıp hayatlarını kaybeden Aziz şehitlerimize,gazilerimize ve onları teşkilatlandırıp Milli Mücadelenin başarıya ulaşmasını sağlayan Büyük Lider Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını ve özellikle hemşehrimiz Aziz MOLLA'yı rahmet ve minnetle yad ediyoruz.ALLAH rahmet eylesin
cihat.kaymas@yf.com.tr     2016-07-11 Allah hepsinden razı olsun, mekanları Cennet olsun. Maalesef yakın tarihimizdeki kahramanları ve zorlukları unutmuş durumdayız. Bir kardeşiniz olarak, yaptığınız işlerin ve çalışmaların çok yerinde olduğunu uzaktan da olsa takip etmeye çalışıyor, sizleri tebrik ediyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasa taslağı: İkinci el araca da vergi geliyor
Yasa taslağı: İkinci el araca da vergi geliyor
27 Şubat Cumartesi Sakarya Gazetelerinde bugün...
27 Şubat Cumartesi Sakarya Gazetelerinde bugün...