Advert
Advert
Advert

Uzmanlardan depreme karşı tedbir çağrısı

'Asrın felaketi' olarak adlandırılan 17 Ağustos depreminin 21'inci yılında uzmanlar, beklenen ‘Büyük Marmara Depremi'yle ilgili uyarıda bulundu: “7.5 büyüklüğündeki depremde 200 bin insanımızı kaybedebiliriz.”

Uzmanlardan depreme karşı tedbir çağrısı
Uzmanlardan depreme karşı tedbir çağrısı Admin
Bu içerik 2372 kez okundu.
Advert

TEDBİR ÇAĞRISI

Bundan tam 21 yıl önce gece saat 03.02’de merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük İlçesi’ndeki 7.4 büyüklüğündeki deprem kayıtlara asrın felaketi olarak geçti. 45 saniye süren sarsıntı nedeniyle başta Kocaeli, İstanbul, Düzce, Sakarya ve Yalova olmak üzere 8 ilde 17 bin 840 kişi hayatını kaybetti, 43 bin 953 kişi yaralandı, 244 bin 383 ev ve işyeri hasar gördü. 17 Ağustos depreminin yıldönümünde AKŞAM’a konuşan uzmanlar, özellikle yaklaşan büyük Marmara depremine karşı ‘tedbir alın’ çağrısında bulundu.

 

7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLİYORUZ

Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan: “Olası İstanbul depreminin ayak seslerini duyuyorum. Şimdi bile olabilir, zaman bitti. Ama hazır değiliz. Çevre illerle birlikte 25 milyon kişi hissedecek. 7.5 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz, bazı yapılar 8 şiddetinde etkilenecek. İstanbul’daki yapıların yüzde 85’i depreme dayanıksız. 2000 öncesi 800 bin, 1980 öncesi 300 bin civarında yapı var. Adalar ile Silivri arasında kıyı şeridi bulunan ilçeler risk altında.”

 

DEPREM TEHLİKESİ GİDEREK ARTIYOR

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan: “Deprem tehlikesi giderek artıyor. Kentsel iyileştirme anlayışıyla dönüşüm ve depreme hazırlık yapılmalı. Zaman kayıplarını azaltacak toplu iyileştirme ve dönüşüm uygulamaları olmalı. Orta ve alt gelir grubuna dikkate alan ve mağdur yaratmayan bir dönüşüm modeli oluşturulmalı.”

 

DEPREM GERÇEĞİ HER AN KAPIMIZI ÇALABİLİR

Prof. Dr. Mustafa Yıldırım: “Deprem gerçeği her an kapımızı çalabilir. Ülkenin tamamı deprem tehlikesi altında. Faylarda sürekli hareketli. Milletçe bunun farkında ve uyanık olamalıyız. Özellikle eski yapılar depreme dayanıklı hale getirilmeli.”

 

17 AĞUSTOS DEPREMİNE BENZER SONUÇLAR

Yrd. Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu: “Aradan geçen yıllara rağmen vatandaşımız maalesef bu konunun bilincine varamadı. Yapıların dayanıklılığı kontrol ettirilmeli. Aksi takdirde 17 Ağustos depremine benzer sonuçların başımıza gelmesi söz konusu olabilir. Mutlaka bireysel deprem eğitimi alın.”

 

ZEMİNE GÖRE BİNA YAPILMALI

Prof. Dr. Namık Çağatay: “Depremin nerede olacağını biliyoruz ama ne zaman olacağını bilmiyoruz. Yapı kontrolleri aksatılmamalı. Her türlü zemine uygun bina yapılır. Zeminin dışında binanın sağlamlığı önemli.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti