Advert
Advert
Advert

Kuzey Marmara Otoyolu 19 Aralık tarihinde açılıyor

Kuzey Marmara Otoyolu’nun İzmit-Akyazı arasında kalan kısmının inşasında sona gelindi. Kaynarca - Adapazarı yolu üzerinden Yenikent, Kaynarca, Kandıra, Adapazarı çıkışları verilecek yolun 19 Aralık’ta resmi törenle açılışı yapılacak. Otoyolun son kesiminin tamamlanmasıyla TEM Otoyolu İstanbul girişi üzerinde oluşan yoğunlukta büyük oranda azalacak.

Kuzey Marmara Otoyolu 19 Aralık tarihinde açılıyor
Kuzey Marmara Otoyolu 19 Aralık tarihinde açılıyor Admin
Bu içerik 2206 kez okundu.
Advert

2016 yılının Temmuz ayında yapımına başlanan ve toplamda 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki çalışmalarda sona gelindi. 19 Aralık Cumartesi günü düzenlenecek açılış töreni ile kullanıma sunulacak Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul ili Kınalı mevkiinden başlarken, Sakarya ili Akyazı ilçesi ile son buluyor. Bu proje kapsamında kıtalar arası geçişi sağlayan İstanbul’un trafik yükünün azaltılması hedefleniyor. Ayrıca İstanbul Havalimanı’na ulaşım için büyük öneme sahip Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul’da şehir içi ve İstanbul Boğazı üzerindeki köprülerinde trafik yoğunluğunu azaltacak. 400 kilometre uzunluğundaki projede, 12,4 milyon ton sıcak asfalt serilirken, 11,5 milyon metreküp beton kullanıldı ve 18,8 milyon ton soğuk karışım imalatı yapıldı. Ayrıca proje kapsamında otoyolun Avrupa kesiminde toplamda 14 viyadük, 37 köprü, 3 tünel, 19 üstgeçit, 43 altgeçit ve 118 adet menfez; Asya kesimlerinde ise toplam 16 viyadük, 106 köprü, 5 tünel, 54 üstgeçit, 53 altgeçit ve 481 adet menfez inşa edildi.

 

AÇILIŞ TÖRENİ İLE TAMAMLANACAK

İstanbul’un Silivri ilçesi Kınalı mevkiinden başlayan ve Sakarya ili Akyazı ilçesinde sona eren Kuzey Marmara Otoyolu’nda Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne de bağlantı yolları mevcutken, şehir trafiğine de alternatif oluşturuyor. Güzergah üzerindeki bağlantı yolları ile İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’da trafik yoğunluğunun azalması bekleniyor. Proje kapsamında inşa edilen gidiş ve geliş yolu 4’er şeritten oluşurken, Kuzey Marmara Otoyolu'nun 4 şeritli tünelleri ise dünyanın en geniş tünelleri olma özelliğine sahip. 6 kesimden oluşan Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kınalı-Yassıören (Kesim-1) kesimi 8 Mart 2020'de, Yassıören-Odayeri (Kesim-2) kesimi 13 Kasım 2018'de, Odayeri-Kurtköy (Kesim-3) kesimi 26 Ağustos 2016'da, Kurtköy-Liman (Kesim-4) kesimi 19 Mart 2019'da ve Liman-İzmit (Kesim-5) kesimi 19 Eylül 2020'de açılışı yapıldı. İstanbul ili Silivri ilçesi Kınalı mevkiinden başlayan otoyolun çalışmaları, İzmit-Akyazı Kavşağı’nın (Kesim-6) 19 Aralık Cumartesi günü yapılacak açılış töreni ile tamamlanacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti