Advert
Advert
Advert

Suyun yarısı boşa akıyor!

Sayıştay’ın SASKİ 2029 raporuna göre, Sakarya’nın şebeke suyundaki kayıp kaçak oranı yüzde 49’un üzerinde. Başka bir deyişle suyun yarısı boşa akıyor.

Suyun yarısı boşa akıyor!
Suyun yarısı boşa akıyor! Admin
Bu içerik 2151 kez okundu.
Advert

Sayıştay’ın Sakarya Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı hesapları üzerinde yapılan denetimlerde, içme suyu temin ve dağıtım sistemlerindeki su kayıp ve kaçak oranının yüksek olduğunun tespit edildiği belirtildi.

SAYIŞTAY’IN YORUMU

Sakarya’daki su kayıp oranının 2017’de yüzde 54, 2018’de yüzde 51,3 ve geçen yıl yüzde 49,9 olduğu ifade edilen raporda, şöyle denildi: “Yukarıdaki tabloda görüleceği üzere son üç yıllık dönemde su kayıplarında nispi bir iyileşme olmasına rağmen, 2019 yılı kayıp oranı yüzde 49,9 olarak gerçekleşmiştir. Diğer bir anlatımla, üretilen su miktarının yarısı oranında su kaybı olmuştur.

2023 HEDEFİNE ULAŞMAK ZOR

İçme Suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği’ne göre, büyükşehirlerdeki kayıp-kaçak oranının 2023’te yüzde 30’a düşmesi gerektiği hatırlatılan raporda, “Bu alanda nispi bir iyileşme olmasına rağmen, maddi olanaksızlıklar sebebiyle 2023 yılı için belirlenen yüzde 30 oranına ulaşmasının zor olduğu görülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama