Advert
Advert
Advert

Dartılı keşkeği tanıttılar

Şehrin simge ürünlerini tanıttılar Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ programında aralarında ilçemizin lezzetlerinden dartılı keşkeğin de bulunduğu Sakarya’nın simge ürünleri tanıtıldı.

Dartılı keşkeği tanıttılar
Dartılı keşkeği tanıttılar Admin
Bu içerik 1216 kez okundu.
Advert

Dartılı keşkeği tanıttılar

ŞEHRİN SİMGE ÜRÜNLERİNİN TANITIMI YAPILDI

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ programına katıldı. Telekonferans yöntemi ile gerçekleştirilen programın Moderatörlüğünü Gürsel Cingöz gerçekleştirdi. Şehrin yöresel ürünlerinin konuşulduğu toplantıda şehrin simge ürünlerinin tanıtımı yapıldı. Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanan programı birçok izleyici takip etti.

 

“72 FARKLI MİLLETİN AVANTAJI FARK EDİLİYOR”

Sakarya’yı tanıtan her çalışmada yer almaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimiz tarımsal faaliyetlerde potansiyelli şehirlerden bir tanesi ve birçok yöresel ürün topraklarımızda yetişiyor. Şehrimizde 72 farklı millet yaşıyor bunun avantajı yöresel lezzetlerimizde de fark ediliyor. Şehrimizin bu kültürel mozaiği sahip olması şehrimizin mutfağına sirayet etmektedir. Geyve Ayvası, ıslama köfte, Adapazarı Beyaz Kestane Kabağı ve dartılı keşkek bunlardan sadece birkaçıdır. Dünyaya ihracat ettiğimiz ayvanın ülkemizde ki merkezi ise şehrimizdir. Son olarak ayvanın coğrafi işaretini de şehrimizin güzide ilçelerinden olan Geyve almıştır. Şehrimizin bir diğer simgesi ise kabaktır. Kabak ile yaptığımız birçok lezzetli ürünlerle şehrimizin gastronomisine farklılıklar katıyoruz. Büyükşehir olarak bizler de şehrimizin simge ürünlerinin değerlerine değer katmak, markalaşmalarını sağlamak, ulusal ve küresel düzeyde bilinirliğini artırmak adına birçok çalışma gerçekleştiriyoruz, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz” dedi.

 

“TARIMI MODERN TEKNOLOJİYLE BULUŞTURUYORUZ”

“Bilgi, tecrübe ve birikim çok önemli. Bu kapsamda tarımsal faaliyetlerde aktif olmak için tecrübe ve birikime sahip olmak istedik. Uzun yıllar Antalya’da Tarım ve İl Müdürlüğü yapan Bedrullah Erçin’i bünyemize dahil ettik. Hamdolsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine geldiği günden itibaren şehrimizin tarımı için harıl harıl çalışmaya devam ediyor. Birlikte çok önemli projelere imza atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Melen Botanik Vadisi, UTÇEM, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, Yeşil Hazine Kenevir gibi önemli projelerle şehrimizin geleneksel tarım anlayışını modern teknolojiyle buluşturmayı amaçlıyoruz. Bu sayede şehrimizdeki tarımsal üretimin verimliliğini artıracak, katma değeri yüksek ürünlerin üretimlerini yaygınlaştıracağız” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinde ölü bulundu
Evinde ölü bulundu
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi