Advert
Advert
Advert

AKP'li vekilden kapalı işyerine kira haczi!

AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Sakarya’da sahibi olduğu dükkanı kiralayan ve pandemi nedeniyle kirasını ödeyemeyen kadın esnafın işyerindeki eşyalarına haciz getirdi. İşyerine giden haciz memurları, haber vermeden kadın esnafın kafesindeki bütün eşyalarını alıp götürdü. Sofuoğlu’nun adamı olduğu iddia edilen kişilerin de A.K.’yi darp ettiği öne sürüldü.

AKP'li vekilden kapalı işyerine kira haczi!
AKP'li vekilden kapalı işyerine kira haczi! Admin
Bu içerik 1721 kez okundu.
Advert

AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Sakarya’da sahibi olduğu dükkanı kiralayan ve pandemi nedeniyle kirasını ödeyemeyen kadın esnafın işyerindeki eşyalarına haciz getirdi. İşyerine giden haciz memurları, haber vermeden kadın esnafın kafesindeki bütün eşyalarını alıp götürdü. Sofuoğlu’nun adamı olduğu iddia edilen kişilerin de A.K.’yi darp ettiği öne sürüldü.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, AKP’li Kenan Sofuoğlu, Sakarya’nın Serdivan ilçesinde İstiklal Mahallesi’nde bulunan dükkanını kiraya verdi. KOSGEB’den aldığı destekle burayı kiralayan A.K. adlı girişimci, işyerinde kafe açtı. Ancak pandemi, kadın girişimciyi de vurdu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kafelerin kapalı olması nedeniyle para kazanamayan A.K. kirayı Sofuoğlu’na ödeyemedi. Bu nedenle Sofuoğlu’na 15 bin 555 TL kira borcu oldu.

A.K. yasaklar kalktıktan sonra kafesini yeniden açtırdıktan sonra borcunu ödeyeceğini söyledi. Ancak sözü dinlenmedi.

Sofuoğlu’nun avukatı, A.K. hakkında icra takibi başlattı ve mahkemeden haciz kararı çıkarttı. 15 Ocak 2021’de A.K’nin kapalı olan işyerine habersizce giden haciz memurları, çilingir aracılığıyla kapıyı açtı. Buradaki buzdolabı, fırın, çamaşır makinası, güvenlik kameraları ile masa ve sandalyelere el konuldu.

“Pandemi var dedik, dinlemediler”

A.K’nin avukatı Zafer Kazan, avukatları aracılığıyla Sofuoğlu’na defalarca bilgi gönderdiklerini belirterek, şunları anlattı:

“Dedik ki ‘iş yerleri kapalı. Bu kadın nasıl çalışsın da borcunu ödesin. İşyerleri bir açılsın kadın çalışmaya başlasın, borcunu ödeyecek. Bugüne kadar size borcu yoktu ama iş yerleri kapandığı için borcunu ödeyemedi.’ Ancak hiçbir şekilde taviz vermedi ve bizim bu görüşmemize rağmen. Hatta görüştükten sonra gidip işyerinde haciz yaptılar. Sonra tekrar aradık, dedik ki ‘bu işyeri KOSGEB destekli, KOSGEB desteği ile açıldı. Şimdi bu kadın bu iş yerinden çıkarsa kapatmak zorunda kalırsa iş yerini tamamen KOSBEG kredisini de tümüyle geri ödemek zorunda, içinden çıkılmaz bir hale giriyor kadın yaşlı anne babası ile kalıyor onların bakımı ile de ilgileniyor neden böyle yapıyorsunuz.’ Ama yok çıksın ne yaparsa yapsın diyorlar.”

“Sofuoğlu’nun adamı darp etti”

Yaşadıklarını anlatan A.K. ise İstanbul’da özel bir okulda öğretmenlik yaparken, anne ve babasının hastalığı nedeniyle Sakarya’ya yerleştiğini söyledi. Gıda teknikeri de olduğu için burada sağlıklı beslenme üzerine KOSGEB’ten aldığı bir krediyle kafe açtığını ifade eden A.K.,  şunları söyledi:

“İşyerini açarken dükkanın sahibinin Kenan Sofuoğlu’nun olduğunu bilmiyorduk. İkinci yıldan sonra Selim Akburak adlı kişi işyerimin üzerine taşındı. Bu kişi, Sofuoğlu’nun malını mülkünü koruyan biri sözde. Kira gecikmelerini bahane ederek bizi taciz ve tehdit etmeye başladı. Bu ay kirayı ödememişsin diye baskılarda bulundu. Daha sonra da pandemiye yakın süreçte müşteriler varken masa sandalye üzerime atıldı. Darp edildim. Bu kişiye dava açıldı. Güzel giden bir işyeri böyle berbat bir duruma geldi.”

Araya başkalarının girmesine karşın Sofuoğlu’nun masaya oturmadığını ifade eden A.K,  “Beni baskıyla çıkarmaya çalıştılar. Ben hiç kimsenin yerinde zorla kalamam. Benim bir sürem var. KOSGEB desteği kapsamında burada 3 yıl kalmam lazım. Sürem dolduktan sonra çıkayım dedim. Bu süreden önce çıkarsam, KOSGEB desteğini geri ödemek zorunda kalacağım. Bunu onlara anlatamadık” ifadesini kullandı.

Saldırılardan sonra işyerini açamadığını söyleyen A.K, “Üstüne de pandemi denk geldi. 3 Mart’tan bu yana baskı, tehdit, tacizlerden dolayı dükkanımı açamadım. Pandemi de girince araya, 11 aylık kiramı ödeyemedim. Uzlaşmaya çalıştım çalıştım, yanaşmadılar” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kaynarcalı     2021-01-30 Ulusal basında da bu haber böyle yayınlandı.
Turan canol     2021-01-29 Arkadaşlar olay ın aslı burada anlatılanlar gibi değil. Bence araştırma yapılmadan yazılmış. Kenan asla böyle birşey yapmaz. Zamanında bu bayana maddi ve manevi yardımcı olmuştur hatta corona nun ilk zamanları sadece bu bayana değil öbür kiracilarindan bile 3 ay kira almamıştır. Bayan syn vekilimiz kenan Sofuoğlu na iftira atmaktadır. Mecbur kalınmasa böyle bir şey olmazdı. Vekilimiz adam gibi adamdır buda böyle biline.
Yusuf Pestil     2021-01-28 Haber Serdivandan Kaynarca'ya gelene kadar değişmiş... İnşallah tekzip yayınlamak zorunda kalmazsınız... Ayrıca Kenan Sofuoğlu'nun böyle birşeye tenezzül edeceğini hiç sanmıyorum... Klasik "çamur at izi kalsın" haberciliği...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinde ölü bulundu
Evinde ölü bulundu
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi