Advert

Kaynarcalı bankazede çiftçinin söyledikleri ulusal basında

Traktörüne haciz geldiği için ormana sakladı haberiyle sorunları ülke gündemine taşınan binlerce banka ve kooperatif borçlusu çiftçinin sesi olan Kaynarcalı çiftçi Mehmet Bayrak'ın sözlerine Foks Tv ana haber bülteni başta olmak üzere çok sayıda ulusal televizyon kanalı, gazete, internet haber sitesinde yer aldı.

Kaynarcalı bankazede çiftçinin söyledikleri ulusal basında
Kaynarcalı bankazede çiftçinin söyledikleri ulusal basında Admin
Bu içerik 7529 kez okundu.
Advert

Ziraat Bankası’na borçlu olan çiftçinin evi hacizle satıldı

Ziraat Bankası’ndan tarım destek kredisi alan çiftçilerin tarlaları, ödeyemedikleri borçları nedeniyle banka tarafından ihaleyle satışa çıkarıldı. Ziraat Bankası’nın sitesinde ihaleye çıkarılan tarlaların sayısı binleri bulurken tarla fiyatları 5 bin liradan başlayarak 1 milyon liraya kadar çıkabiliyor. Ziraat Bankası mağdurlarından biri de Sakaryalı çiftçi Mehmet Bayrak. Bankaya olan borcu nedeniyle evi satılan Bayrak, “Evde 7 kişi kalıyoruz. Bizi sokağa atmaları an meselesi” diyor.

Binlerce çiftçiden biri olan hemşehrimiz Mehmet Bayrak da Ziraat Bankası’ndan kullandığı krediyi ödeyemeyince, banka icra yoluyla evini sattı.

 

Evi 104 bin liradan satılan Bayrak aynı zamanda Kaynarca Tarım Kredi Kooperatifi’ne de borçlu. Bu borcu nedeniyle traktörü de hacizlik olan çiftçi aracını ormanda sakladığını söyleyerek şöyle konuştu:

‘HACİZLİ TRAKTÖRÜMÜ ORMANDA SAKLIYORUM’

“Ziraat Bankası’ndan kullanmış olduğum krediyi ödeyemedim. Banka evimi icra yoluyla satmıştır. Evime 197 bin lira değer biçilip 104 bin liradan satılmıştır. Satış bittikten sonra Ziraat Bankası müdürü beni arayarak, ‘20 bin lira para getir sana yapılandırma yapacağım’ dedi. Ben gittim sağdan soldan borç para buldum. Tefeciden para aldım, gittim yatırdım. İki üç gün sonra müdür bey beni aradı. ‘Yapılandırma olmuyor, paranın tamamını getir’ dedi.  Şu anda benim bu parayı bulma şansım yok. Evim gitti, bizi sokağa atmaları an meselesi. Evde 7 kişi kalıyoruz. Aynı zamanda Tarım Kredi’den dolayı da büyük sıkıntı yaşıyoruz. Ona da borcumu ödeyemedim. Traktörümün yakalaması var. Traktörümün garajda olması gerekirken, ormanda saklıyorum. Üç kefilim var. Onlarla da aramda çok büyük sıkıntılar oluyor. Adamlarla birbirimizi vurma noktasına geldik.”

‘ÜRETMEZSEM NE YİYİP NE İÇECEĞİM’

Son yıllarda gübre fiyatlarına gelen zamlardan dolayı iki yıldır gübre de alamadığını söyleyen Bayrak, “Bu sene 20 dönüm buğday ektim. Tohumunu, mazotunu veresiye aldım. Bugün gübre almaya gittim. En düşük gübrenin tonu 2 bin lira. Ben üretmezsem ne yiyip ne içeceğim. Bugün yarın Ziraat Bankası bizi sokağa atar. Sayın Cumhurbaşkanım, faizler yüksek olduğundan dolayı biz borçlarımızı ödeyemez duruma geldik” dedi.     

     

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kaynarcalı     2021-01-30 Ver oyunu ver. %100 olunca bu sorun bitecek
Birisi     2021-01-29 Kazandıgı paraları pavyonda yemeseydi hacizli olmazdı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya'nın henüz yüzde 30'u aşılandı
Sakarya'nın henüz yüzde 30'u aşılandı
İlk onlar açılacak! İşte kademeli normalleşme planı
İlk onlar açılacak! İşte kademeli normalleşme planı