Advert
Advert
Advert

Kefkenli balıkçılar yeni karara tepki gösterdi

Kandıra Kefken Limanında bir araya gelen balıkçılar Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından 7 Şubat sabahı yayınlanan genelgeye tepki gösterdi

Kefkenli balıkçılar yeni karara tepki gösterdi
Kefkenli balıkçılar yeni karara tepki gösterdi Admin
Bu içerik 1893 kez okundu.
Advert

Balıkçılar tepki gösterdi

Genelgede yer alan; ‘gemilerdeki eleklerin mühürleneceği ve ava çıkacak gemilerin görevlendirmeyle kendilerine gönderilen Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı bir kurum personeliyle avcılık yapabileceği’ ibaresine tepki gösteren balıkçılar, görevlilerin kendileriyle gelmesinde bir sorun olmadığını ancak eleklerin mühürlenmesi durumunda balıkların elle ayıklanması gerekeceğini ve ayıklama işleminin çok uzun sürmesi nedeniyle tutulacak balık miktarının azalacağını belirterek karara tepki gösterdi.

 

“YASAK BELİMİZİ BÜKTÜ”

Konuyla ilgili olarak konuşan 47 yaşındaki Mustafa Karaduman,  "Hamsi avcılığı bugün itibariyle şartlı şekilde serbest kaldı, izin ve 1 personel ile avcılık yapılacak denildi. Hamsinin göç balığı olduğu göz önünde bulundurularak; illerden alınan izin ve personelle ilgili sorun olabileceğini öngörüyoruz. Buradan aldığımız izin ve personelle balık peşinde başka bir şehre geçersek izin ve personel ne olacak?” dedi.

 

 Balıkçı, "Vatandaşlarımızın taze ve ucuz hamsi yiyebilmesi için bu kararın balıkçılar arasında tartışılıp kaldırılmasıdır. Ayrıca ticari amaçlı su ürünleri tebliği 4 yılda 1 çıkmakta ve balıkçılar tüm hazırlıklarını buna göre yapmaktadır. Çıkarılan ara kararlara balıkçılar nasıl hazırlansın? Tüm konular tebliğde ele alınmalıdır. Devletimiz bu eleği iptal ederse teknelerdeki 4 personelin akşama kadar seçebileceği hamsi miktarı 40 kasayı geçmez. Bunun için mağdur durumdayız, bunun düzeltilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinde ölü bulundu
Evinde ölü bulundu
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi