Advert
Advert
Advert

Av yasakları başladı

Sakarya Valiliği tarafından yapılan bilgilendirmede Av yasağının 7 mart tarihi ile başladığı duyuruldu. Valilik, Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Sakarya Şube Müdürlüğünden gelen açıklamayı kamuoyuyla paylaştı.

Av yasakları başladı
Av yasakları başladı Admin
Bu içerik 998 kez okundu.
Advert

Tarım ve Orman Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü Sakarya Şube Müdürlüğü'nden bildirildiğine göre;  “2020-2021 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca av sezonu 07 Mart 2021 tarihi itibariyle ülke genelinde kapanmıştır. Av sezonu dışında avlanmak kesinlikle yasaktır. Yapılan bilgilendirmede  2020-2021 Av Döneminde avlanma; Marmara Bölgesinde 22 Ağustos 2020 tarihinde bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başladığı ev dönemi 07.03.2021 tarihi itibariyle kapanmıştır” denildi.

YASAL İŞLEMLER YAPILACAK

Yapılan açıklamada şu ifadelere de yer verildi, “Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini dikkate alan bu dönemde avlanmak yasaktır. Avın kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme dönemi başlamıştır. Avın açılacağı Ağustos ayına kadar avcılık faaliyetleri yasak olup, özellikle av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süreçte toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplamaması gerekmektedir. Bu hususlara uymayanlar hakkında Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüklerimizce yasal işlemler uygulanacaktır.  Av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladığını, avın açılacağı Ağustos ayına kadar avcılık faaliyetlerinin yasak olduğu ve bu dönemde av koruma kontrolü faaliyetlerinin daha etkin şekilde sürdürülecektir.”

 
 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama