Advert
Advert
Advert

Tıp Bayramı kutlu olsun

Büyük bir özveri ile çalışan pandemi sürecinde değerlerini daha da iyi anladığımız başta Kaynarca ilçe hastanemiz ve aile hekimliklerinde görev yapan hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarının "14 Mart Tıp Bayramı" kutlu olsun!

Tıp Bayramı kutlu olsun
Tıp Bayramı kutlu olsun Admin
Bu içerik 717 kez okundu.
Advert

Türk doktorların yüzyıllık bayramı “Doktorluk sadece meslek değil, kutsal bir görevdir.”

Türkiye’ye özel bir bayram olan 14 Mart’ın Osmanlı’da tıp eğitiminin başlama günü olduğunu ancak ilk kez 1919’da İstanbul işgal altındayken bir grup tıp öğrencisi tarafından kutlandığı bilinmektedir.

14 Mart 1827’de, Osmanlı Padişahı II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk Cerrahhane’nin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

1976 yılından beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta “14 Mart Tıp Haftası” olarak kabul edilmektedir.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama