BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 20-03-2021 10:04   Güncelleme : 20-03-2021 10:04

Şimdilik 43 ülke gezdi

32 Yıl önce Kaynarca’dan Avusturya’nın başkenti Viyana’ya giderek yerleşen Mustafa Tezer, Avrupa, Asya, Güney Amerika, Afrika kıtalarında 43 ülkeyi gezdi. Amacı dünyada gidilmedik yer bırakmamak.

Şimdilik 43 ülke gezdi

Gezmek zamanla onun için bir hayat biçimi halini aldı zamanla tutkuya dönüştü.

DAĞCILIK VE MOTOSİKLET

Yaşadığı ülke Avusturya’yı ve Türkiye’yi kendi deyimiyle “karış karış’ gezdi. Hatta kendine 50 kişilik bir gezi grubu oluşturdu. Şimdi onlara bir çeşit rehberlik yapıyor.

Dağcılık ve motosiklet tutkusu da olan Mustafa, geçen yaz Avusturya’nın en yüksek dağına tırmandı.

GEZDİKÇE KEŞFETTİ

Ruhunda spor, gezmek, keşfetmek olan Mustafa Tezer, Avusturya’nın ve dünyanın en büyük hastanelerinden birinde çalışıyor. Çalışmadan artakalan zamanlarında geziyor. Kaynarcalı gezgin, “Bağımsız olarak gezilere katıldıktan sonra bilgim arttıkça dünyanın her yerine geziler düzenlemeye organize etmeye başladım. Bu gezilerde değişik güzelliklere tanık oldum. Farklı lezzetlerin tadına baktım. Maceralar yaşadım. Enteresan yaşam şekilleri gördüm. Bütün bu etkinliklerimin fotoğraflarını Facebook ve İnstagram sayfamda arkadaşlarımla da paylaşıyorum” diyor.

“HERŞEYİ YERİM”

Gezdiği yerlerin mutfağını da merak eden ve böcektir, sürüngendir demeden tadına bakan yengeçi ağzına atarken fotoğraf paylaşan Mustafa’ya en ilginç ülke yemeklerini soruyorum. Yanıtı, “Valla ben herşey yediğim için hepsinden değişik tat aldım ama bu anlamda Vietnam ve Kolombiya harika” oluyor.

Ve ekliyor: “Böcekler genelde kavrulmuş kabak cekirdeği gibi ama kabuğuyla yemiş gibi oluyorsun. Kurbağa, yarasa hepsi yenebiliyor.”

EN GÜZEL KIZLAR NEREDE

Mustafa’ya göre en güzel kızlar Slovakya ve Portekiz’de. Bakımlı ve gösterişliler.

GEZDİĞİ ÜLKELER

Arjantin, Avusturya,Brezilya,Bulgaristan,Çekya, El Salvador, Endonezya, Fas, Fransa, Guatemala,  Gürcistan, Hirvatistan, Hindistan, Hollanda, Honduras, İspanya ve Gran kanarya - Tenerif adaları, İsvicre, İtalya, Kamboçya, Kolombiya, Kostarica, Küba, Lichtenstein, Macaristan, Mısır, Nepal, Nikaragua, Paraguay, Portekiz, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovanya, Sri Lanka, Sili,Tayland,   Tunus, Türkiye, Vietnam, Yunanistan…

Salgın azaldığında sırada Güney Amerika ülkeleri Peru ve Bolivya, Asyada Myanmar, Afrika kıtasında Etiyopya ve Kenya var.

ANILARIMIZDAKİ KAYNARCA’YI KONUŞTUK

Mahalle ve okul arkadaşım Mustafa’yla bu söyleşinin bir kısmını Face üzerinden görüntülü görüşerek yaptık. Çocukluğumuzun Kaynarcasından, Kaynarca Lisesi’nden, adam yokluğunda mecburen nasıl Fen Bölümü’ne gittiğinden, okullarda o dönem çok popüler olan, “Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi” münazaralarından söz ettik. ‘Çok Gezen’ Mustafa ile ‘Çok Okuyan’ Sedat olarak bir gün bir araya gelip daha geniş, daha ayrıntılı bir söyleşi yapmaya karar verdik.

Gezerek farklı kültürlerle tanışmak, okuyarak farklı kültürleri tanımanın insana çok şey kazandırdığı, önyargılardan arındırdığı; ‘kendi olabilmenin’ kültürünün dışına çıkarak kendine uzaktan bakmakla mümkün olduğu bir gerçeğini bir kez daha hatırladık. - SEDAT BALTA

 

AdminAdmin