Advert
Advert
Advert

Aytekin Ertuğrul'un yeni kitabı yayımlandı

Kaynarcahaber yazarı Emekli Deniz Tabip Kıdemli Albay, Operatör Doktor Aytekin Ertuğrul'un yeni kitabı, Zamsız Türkiye Yolunda yayımlandı Kitabın kısa özeti şöyle:

Aytekin Ertuğrul'un yeni kitabı yayımlandı
Aytekin Ertuğrul'un yeni kitabı yayımlandı Admin
Bu içerik 866 kez okundu.
Advert
Kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısı şöyle: Atatürk 15 adet bütçe yaptı ve uyguladı. Atatürk'ün tüm bütçelerini o zaman adı "Divan-i Muhasebat " olan Sayıştay'a denetletti. Sayıştay denetlemesi sadece muhasebe denetlemeleri değildi. Harcama gerekçelerini de kapsayan tam denetlemelerdi. 15 bütçenin 12 si denk. Bir tanesi açık. Dünya Iktisadi buhranı nedeniyle 1929 bütçesi. Ve ikisi de fazla bütçedir. 1923 te bir ABD Doları 80 kuruş idi. 10 Kasım 1938 de de 80 kuruş. Bir sterlin 1923 te 630 kuruş idi. 1929 da dünya ekonomik buhranı nedeniyle 10 TL ye çıktı 10 Kasım 1938 de tekrar 630 kuruş oldu. Hiç enflasyon yapılmamıştır. 15 senede toplam enflasyon %-35 tir. Yani fiyatlar affinamış yaşam %35 ucuzlaınıştır. Atatürk döneminde hiç dış ve iç borç alınmadı. Osmanli'dan kalan borçlann taksitleri ise tıkır tıkır ödendi. Denk bütçe yoluna devam etmeyenler Türk milletinin yaptığı o muazzam Kurtuluş savaşına ihanet içerisinde oldukları da düşünülmelidirler. Atatürk'e dönüş yolu denk bütçe durağından başlar. Denk bütçe durağında ise şu levha asılmıştır. Bugünkü savaşmalarımızm gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise ancak mali bağımsızlikla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve denk olmasıdır.
 
KİTAP NELERDEN SÖZ EDİYOR
14 Mayıs 1950 de başlayan açık bütçe ve israf dahil bir çok yanlış  harici bedhahların emirlerine uygun olarak yürütülen eğitim, bütçe, mali ve üretim/imalat  işlerinin matematiksel olarak toplamıdır. Bu yanlışları toplu halde Türk milletine sunmak tarihe not düşmek bir gereksinim olarak ortada idi. Peki diyeceksiniz bir doktorun bu konu il ilgisi nedir?  Enflasyon ve açık bütçe demek insanların ceplerinden paralarının sofralarından yiyecek ve içeceklerinin TBMM+ Hükümetlerince çıkarılan AÇIK BÜTÇE kanunları ile alınması demektir. 14 Mayıs 1950 de başlamış hukuk dışı bir gaflet ve dalalet olayıdır.  

Dünya sağlık örgütünün sağlık tanımlaması şöyledir.  

“ Sağlık yalnızca hastalık veya sakatlığın olmaması durumu değil, fiziksel, sosyal ve ruhsal yönlerden insanın kendisi iyi hissetmesi halidir”. 

Enflasyon ortamında yaşayan bir kimsenin dünya sağlık örgütünün tanımı anlamında sağlığı kalmaz. 

  1. .BÖLÜM:  Önsöz  
  2. BÖLÜM Ana konu ve Genel giriş 
  3. BÖLÜM Danıştay’daki dosyalarımız hakkında bilgi, yaz ve  dilekçelerimiz 
  4. Güncel yazılarımız  
  5. Güncel mesajlarımız 
  6. Misafir kalemler 
  7. Yaşamımdan Bazı Portreler 
  8. Sonuç 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti