Advert
Advert
Advert

Kaynarca esnafına yapılan haksızlığa son verilsin

Komşu ilçe Kandıra'da, çevre illerde Korona risk haritasında bizden yüksek yerlerde lokantalar, kahvehaneler, sosyal mekanlar açıkken bizde kapalı olmasını büyük bir haksızlık olarak gören Kaynarcalı esnaflar bu haksızlığa son verilmesini istiyorlar. Kocaelil'de yüzbinde 176, İstanbul'da 251, Sakarya'da daha düşük 124 olduğu halde işletmelerin kapalı olmasına anlam verilemiyor.

Kaynarca esnafına yapılan haksızlığa son verilsin
Kaynarca esnafına yapılan haksızlığa son verilsin Admin
Bu içerik 3067 kez okundu.
Advert

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen toplantıda pandemiye karşı tedbir amacıyla kapalı tutulan iş yerlerinin ayakta kalması adına görüşler dile getirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı A.Akgün Altuğ, 1 Mart'ta başlayan kademeli normalleşme sürecinin başlangıcında  yüzbinde 139 oranla çok yüksek yani kırmızı iller arasında bulunan Sakarya'da kontrollü normalleşmenin tam olarak gerçekleşmediğini, ancak ilerleyen süreçte yüzbinde 90 oranına düşülmesine rağmen, eklenen normalleşme kriterlerinin başlamadığına işaret etti. Altuğ,"Biz bunu halk sağlığının korunması anlamında anlayabiliriz. Ancak turuncu seviyedeyken vaka sayısı artan diğer illerimizin kırmıza dönmelerine rağmen hala kafe restoran başta olmak üzere işletmelerin açık kalması ve normalleşmeye devam ediyor olmalarına bir anlam veremiyoruz" dedi. Hizmet sektörünün, Sakarya ekonomisinin önemli bir kısmını karşıladığını, kapalı olan işletmelerin bir kısmının bir daha faaliyetine dönemeyecek noktaya geldiğini ifade eden Altuğ, "Bu bir sektörün mağduriyetinin ötesine geçerek ilimiz ekonomisinin de ciddi anlamda sarsılmaya başladığını da gösteriyor" diye konuştu. Altuğ, şöyle devam etti:

"4 aydan beri kapalı olan bu işletmelerde SSK ve vergi ödemeleri de devam etmektedir. Alınan kredilerin geri ödenme konusunda da ciddi sıkıntılar baş göstermeye başladığı aşikar. Kapalı işletmelerde genel kira giderleri de devam etmekte. Normalleşme süreci kapsamında kontrollü olarak müşteri kabulüne başlamak istiyoruz. HES Kodu uygulaması ile her türlü günlük rutin işlerimizi halledebiliyorken bu işletmelerimiz kapalı. Sınırlı kapasite ile de olsa kafe restoran başta olmak üzere halı saha spor salonları oyun salonları gibi alanların artık faaliyete geçmesini bekliyoruz.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Hasan Alişan, “Evet yaşanan bir sorun var. Nedeni bilinmiyor. Bu da bir sorun. 1 yıldan beri sektörün temsilcileri ile beraber nefes alabilecek bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz ancak normale döndüğümüzde işletmelerimizin yarısı açılamayacak konuma geldi. İl bazlı açıklanan ilk vaka sayılarında şehrimiz kırmızı renk risk grubundaydı ancak ilimizin önde gelen kurum ve kuruluşlarının halk bazlı çalışmaları ve halkımızın da tedbiri ile turuncu seviyeye indik ancak işletmelerimiz nedensiz bir şekilde yine kapalı durumdalar. Bu toplantı bilmediğimiz, atladığımız, unuttuğumuz sorunlar veya çözüm önerilerinin değerlendirilmesi adına verimli olacaktır.” dedi.
 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
KAynarcalı     2021-03-25 Esnafı düşünen yok 15 km kandırada her yer açık Kaynarca merkezde devamlı denetleme var ceza yazılıyor vadandaşa esnafın hali ne olacak iktidarın 5 milletvekili var halkın arasında yoklar % 65 oy aldı akp nerdesiniz yoksunuz oy istemeye nasıl geleceksiniz sizin tuzunuz kuru sandık gelecek o zaman görüşecez
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama