Advert
Advert
Advert

Çiftçiye göre müjdelik bir durum yok

AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, bugün ödenecek gübre ve mazot desteklerini müjde verir gibi açıkladı ama Sakarya'nın bitkisel üretimin en çok yapıldığı ve dolayısıyla en fazla desteği alan Kaynarca çiftçisine göre ortada müjdelik bir durum yok. Dönümde 300 liralık gübre kullanan çiftçiye verilen dönüm başı gübre desteği yalnızca 4 lira...

Çiftçiye göre müjdelik bir durum yok
Çiftçiye göre müjdelik bir durum yok Admin
Bu içerik 2195 kez okundu.
Advert

Kaynarca'da 3 bin 600 kişiye toplam 3 milyon 404 bin lira mazot ve gübre desteği ödenecek. Bu rakam Sakarya'da 16 ilçede en yüksek rakam. Sakarya'da en fazla bitkisel üretimin yapıldığı ilçe konumundaki Kaynarca'da çiftçi başına verilen mazot ve gübre desteği bin liranın altında. Oysa bir dönüm toprakta ilk sürüldüğünde 20 lira, tırmık çekildiğinde 10 lira, ikinci tırmıkta 10 lira, ekim yapılırken 10 lira olmak üzere 50 liralık mazot harcaması yapılıyor. Ayrıca tarlaya veya zorunlu işler için bir o kadar daha mazot harcanıyor. Devlet bunun yalnız 8 lirasını geri veriyor. Bu para mazota ödenen vergiyi ile karşılamıyor. Devletin desteği dönüm başına 25 lira.
Gübre de durum çok daha kötü durumda. Örneğin dönüm başına 100 kilo gübre harcanıyor kilosu 3 liradan 300 lira masrafa karşılık devlet destek olarak yalnızca 4 lira destek veriyor. 

Yunus Tever, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bakan Pakdemirli'nin mazot ve gübre desteğini bugün itibarıyla 81 ilde ödemeye başlanacağı yönündeki açıklamasını hatırlattı. 
Ülke genelinde 2 milyon 103 bin 884 çiftçiye 4 milyar 79 milyon 656 bin 503 lira destek ödemesi yapılacağını kaydeden Tever; "

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatı ile gübre fiyatlarındaki artış göz önüne alınarak açıklanan “%100 artış” ile #Sakarya çiftçisine ödenecek gübre desteği 14 Milyon TL'den 29 Milyon TL'ye çıkmıştır. Tüm çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun" ifadelerini kullandı. 

KAYNARCA kaynarca çiftçi mazot gübre desteği Ak parti il başkanı tever
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama