Advert
Advert
Advert

Kurtuluş Savaşı kahramanı Halit Molla'yı saygıyla anıyoruz.

Bugün Kaynarcalı gazi, kurtuluş savaşı kahramanı Halit Molla'nın 60'ıncı ölüm yıldönümü. İstiklal Harbi'nde Kaynarca Kandıra ve Adapazarı'nın kurtuluşunda önemli yararlılıklar gösteren Halit Molla'yı 60 yıl önce bugün 27 Mart 1961 yılında toprağa vermiştik.

Kurtuluş Savaşı kahramanı Halit Molla'yı saygıyla anıyoruz.
Kurtuluş Savaşı kahramanı Halit Molla'yı saygıyla anıyoruz. Admin
Bu içerik 1334 kez okundu.
Advert

Halit molla kimdir?

Sakarya İli Kaynarca İlçesi Kızılcaali Divanı Sıraköy'de doğdu. (1887) Medreseyi bitirdi. Çanakkale Savaşı'nda Arıburnu Cephesi'nde savaştı. (1915) Suriye Cephesi'nde İngilizler'e esir düştü.

Yunanlıların İzmir'den başlayıp Akmeşe-Kandıra-Kaynarca'yı işgali ve köyleri yakmaları üzerine ağabeyi Aşır Ali ve kardeşi Zekeriya ve çevresindeki gözü kara 50 kadar yiğit delikanlı ile birlikte, milli müfrezenin çekirdeğini oluşturdu.

Kurduğu milli çetesiyle, önce bölgedeki Hıristiyan Rum ve Ermeni azınlık çetelerini sindirdi. Ardından Kandıra'daki işgalci Yunan güçlerini rahatsız etmeye başladı. Çetesiyle katıldığı Ferizli altındaki Seyifler Savaşı'nda (29 Mart 1921) bizzat Yunanlı komutanı öldürürken

Gösterişten uzak, sade bir hayat süren Halit Molla (Akın), çoğu kez Kurtuluş Şenlikleri'ne de katılmaz, adının ön plana çıkmasından hoşlanmazdı. Ölümünden kısa süre önce, zamanın Sakarya Valisi'ne, "cenazemde resmi tören istemiyorum, mezarımın da diğer mezarlardan farkı olmasın" demişti. 1961 yılı Mart ayında 74 yaşındayken vefat eden Halit Akın’ın mezarı Kızılcaali Sıraköy Mezarlığı'ndadır. - SEDAT BALTA

HALİT halit molla ölüm yıldönümü kaynarca
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Aydın Köroğlu     2021-03-28 Onlar Vatan İçin Çalıştılar, Vatan Toprağı İçin Çatıştılar ve Vatan İçin Öldüler. Kanları Toprağa Karıştı ve Toprak Kıpkırmızı Oldu. Ve Gece Oldu. Ay ile Yıldızın Işığı Toprağa Düşen Kanın üzerine Düştü ve Bayrak Oldular. Mekanları Cennet Olsun. Bence Evinimi , yoksa İlçe Merkezinde Bir Said Molla Kültür Merkezi ve Kütüphane Açılırsa, Sait Mollaların, Duruşu ve Vatan Severlik Örneği Yemi Gençlere Aktarılır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama