Advert
Advert
Advert

Kaynarca Karaboğaz'dan Kocaali'ye Botanik Cennet Vadisi...

Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi'ne Kaynarca Karaboğaz'dan başlayıp Karasu ve Kocaali kıyı şeridi boyunca devam eden Botanik Cennet Vadisi damgasını vurdu. Mecliste Kaynarca mezarlığının devri ve Merkez Mahalle İmar Planı da kabul edildi.

Kaynarca Karaboğaz'dan Kocaali'ye Botanik Cennet Vadisi...
Kaynarca Karaboğaz'dan Kocaali'ye Botanik Cennet Vadisi... Admin
Bu içerik 3493 kez okundu.
Advert

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce,  Nisan ayı meclis toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kurulan Fidan A.Ş’nin çalışmaları ile açıklamalarda bulundu.

 

FİDAN A.Ş İLE SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİ

Fidan A.Ş’nin Sakarya’da tarımsal kalkınmayı sağlamak, geleneksel üretim anlayışını modern teknoloji ve imkânlarla buluşturarak çiftçilere örnek olmak amacıyla kurulduğunu ifade eden Başkan Yüce, “FİDAN A.Ş. ile şehrimizin tarımsal potansiyelini öne çıkaracak pek çok projeyi hayata geçirdik. Sözleşmeli üretim modeli ile üreticimiz ve tüketicimiz arasındaki organizasyonu sağlamayı planlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle tüketicinin istediği koşulların sağlanmasıyla birlikte üreticilerimizle alım garantili anlaşma yapacağız. Böylece küçük ölçekli işletmelerimizi modern tedarik zincirine dâhil edeceğiz. Sözleşmeli Üretim Modeli ile şehrimizde üretilen süs bitkilerindeki verimi artıracak, kalite standardını sürekli yükseltecek, organizasyon eksikliğinden kaynaklı zararların önüne geçeceğiz. Sürdürülebilir istihdama ve pazar arzındaki artışa katkı sağlayacağız” dedi.

 

ATIL ALAN YAŞAM ALANINA DÖNÜŞÜYOR

Melen Botanik Vadisi’nin cennet vadisine dönüştürüldüğünü ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Melen isale hattı üzerinde bulunan atıl alanı şehrimize kazandırıyoruz. Orman Bölge Müdürlüğümüzle birlikte imzaladığımız proje ile Sakarya, Melen Botanik Cennet Vadisine kavuşuyor. İçerisinde arıcılık çalışmaları, tıbbi ve aromatik bitki çalışmaları, bisiklet ve yürüyüş yolları ile Sakaryalılar için muhteşem bir yaşam alanı inşa ediyoruz” dedi.

 

 

HEM ÜRETECEK HEM EKONOMİYE KATKI SUNACAĞIZ

Başkan Yüce, “Melen Botanik Cennet Vadisinde lavanta, adaçayı, biberiye, kekik, ıhlamur, akasya, defne, gül ve kuşburnu gibi çeşitli türlerde 1 milyon 885 bin 785 adet bitki bulunuyor. Ekim ve dikim zamanları geldikçe bu bitkilere yeni çeşitleri de ekliyor ve kalite ile birlikte çeşitliliği de koruyoruz. Bu ay içerisinde 100 dekarlık bir alana stevia (Şeker otu), melisa, mentol nanesi dikimini gerçekleştireceğiz. Tüm bu bitkileri tıbbi ilaç yapımı, kozmetik sektöründe kullanımı, çay ve içecek noktasında değerlendirilmesi, bitki polenlerinden aromatik bal üretilmesi gibi konularda istifade edeceğiz. Bitkilerin büyük bir kısmı ilaç sanayinde değerlendirilecek. Bu konuda Martin Bauer isimli bir firma ile bir anlaşma imzaladık. Melen Botanik Cennet Vadisinde üretilecek, gıda ve sağlık sektöründe kullanılacak bitkiler 10 yıllık süre boyunca firma tarafından satın alınacak.”

 

AROMATİK BİTKİLERDEN ÇAY ELDE EDİLECEK

İlaç sektöründe kullanılacak bitkilerin yanı sıra elde edilen ürünlerden bitki çayı da yapılacağını açıklayan Başkan Yüce, “Başta ıhlamur olmak üzere alanda bulunan bitkilerin çayları hazırlanacak, Sakarya’da sağlıklı ve organik çaylar tüketilecek. Melen Botanik Cennet Vadisinin en önemli özelliklerinden birisi de tıbbi ve aromatik bitki bahçesi içerisinde yer alan arı kovanları olacak. Vadiye yerleştirdiğimiz arı kovanları sayesinde karışık çiçek ballarının yanı sıra lavanta balı, kekik balı, ıhlamur balı gibi özel aromatik ballar üreteceğiz. Ayrıca arılar, bitkiler arasındaki tozlaşmaya yardımcı olacak böylece bitkilerimizin verimi artacak” dedi.

 

SAKARYA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERİN ÜRETİM MERKEZİ OLACAK

Melen Botanik Vadisi’nin aynı zamanda bölgede yeni bir sosyal alan olarak da hizmet sunacağını söyleyen Başkan Yüce, “Melen Botanik Cennet Vadisinde yürüyüş ve bisiklet yolu yapıyoruz. Bölgenin güvenliğini atlı güvenliklerimizle sağlayacağız. Kuracağımız kafeterya ile vadiyi hemşehrilerimizin ailecek vakit geçirebilecekleri bir yaşam merkezi haline getireceğiz. Son olarak da kuracağımız eğitim merkezi ile Melen’i bir Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Eğitim Merkezine dönüştüreceğiz. Böylece şehrimiz tıbbi ve aromatik bitki üretiminin önemli merkezlerinden biri olacak”

 

SAKARYA SÜS BİTKİLERİYLE GÜZELLEŞİYOR

Sakarya Süs Bitkileriyle Güzelleşiyor projesiyle kadınlara ve gençlere yeni bir istihdam alanı oluşturulacağını ifade eden Başkan Yüce, “Sosyal hayatı destekleyerek kadın ve gençlerimizin iş hayatında yerlerini almaları ve ekonomiye destek olmalarını önemsiyoruz. Bu amaçla 18 kadın ve 4 genci sürekli istihdam edecek, toplamda 40 kadının dâhil olacağı Sakarya Süs Bitkileriyle Güzelleşiyor projesini hayata geçiriyoruz. Sözleşmeli üretim modelinin uygulanacağı ve alım garantili üretimin gerçekleştirileceği proje için Sapanca Yanık’ta modern bir sera kuruyoruz. Bu Serada doku kültürü yöntemiyle üretilen bitkilerin dış ortama alıştırma çalışmaları yürütülecek. Aynı zamanda modern tekniklerle bitki üretimi çalışmaları ve modern tekniklerle bitki üretimi konularında uygulamalı eğitimler verilecek.”

 

 

SÜS BİTKİCİLİĞİ VE FİDAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Üretilen bitkilerin belli yerlerde hizmet verecek satış ofislerinde satılacağını söyleyen Başkan Yüce, “Şehrimizin fidan ve süs bitkiciliği yetiştiriciliğindeki potansiyelini en iyi şekilde değerlendiriyor, ulusal ve uluslararası pazarlarda önemli anlaşmalar imzalıyoruz. Hayata geçireceğimiz sözleşmeli üretim modeli ile üreticilerimizin tüketicinin arzu ettiği standartta dış mekân süs bitkileri üretmesini ve üretilen ürünlerin hem ulusal hem uluslararası pazarlarda satılmasını sağlayacağız. Bunun yanında kurduğumuz satış ofisleriyle hemşehrilerimizin şehrimizde yetişen ürünlere ulaşmasını sağlıyoruz. Sapanca Yanık, Ormanpark ve Millet Bahçesindeki satış ofislerimizde peyzaj düzenleme ve teknik danışmanlık hizmetleri de veriyoruz. Böylece Sakarya’nın kaynaklarıyla Sakarya’yı güçlendiriyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

ÜRÜNLER SATIŞ OFİSLERİNDE TÜKETİCİYLE BULUŞACAK

Sapanca Yanık’ta yapımı devam eden fidan teşhir alanıyla ilgili bilgiler veren Başkan Yüce, “Üretimde ve kalitede sürekliliğin sağlanması için ürettiğimiz ürünlerin tüketiciler tarafından incelenebilmesi, değerlendirilmesi için Sapanca Yanık’ta konsinye satış merkezi kuruyoruz. Tüketicilerin yapraklı ağaç, ibreli bitkiler ve çalı grubu bitkileri yerinde görebilecek ve ihtiyaçlarına yönelik alımlar gerçekleştirebilecekler.”

 

PEYZAJ ÜRÜNLERİNİN MERKEZİ OLACAĞIZ

Başkan Yüce, “Süs bitkileri üretimi ülkemizin tarım çalışmaları içerisinde gizli kalmış, potansiyeli en yüksek alanlardan biri. Bu potansiyelimizi öne çıkarmak, sektörel tecrübemizi iklim ve coğrafya koşullarımızla buluşturarak süs bitkileri konusunda dünya markası oluyoruz. Başta küçük ölçekli üreticilerimiz olmak üzere sektördeki faaliyet gösteren Sakarya firmalarıyla bir araya gelerek çevre estetiğini geliştirmek, şehirleşme ve şehir dinamiğine uygun yeşil alan ihtiyaçlarını karşılamak ve gelecek nesiller için şehirlerde yer alan doğal alanları en yararlı biçimde değerlendirmek adına projeler üretiyoruz. Şehir estetiğine katkı sağlayacak, park- bahçe ve rekreasyon alanlarını yeşillendirecek, mevsimlik çiçeklerle çeşitliliği ve zenginliği sağlayacak, ağaçlandırma ve peyzaj işlerinde kullanılacak ürünlerin geliştirilmesi ve tedarik edilmesiyle dünyanın en güvenilir peyzaj ürünlerinin merkezi oluyoruz”

 

FİDAN A,Ş YURTDIŞINDA VE YURTİÇİNDE İLGİ GÖRÜYOR

Yurtiçi ve yurtdışında Fidan A.Ş.’yi en iyi şekilde tanıttıklarını ifade eden Başkan Yüce, “Fidan A.Ş. olarak pek çoğu kendi alanında Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan faaliyetlerimizi çeşitli vesilelerle sektör temsilcileriyle paylaşıyoruz. Özellikle fuar organizasyonlarına katılarak pazar ve sektör temsilcileriyle işbirliğimizi artırıyoruz. 2020 yılının Ocak ayında Almanya’da düzenlenen IPM Essen 2020 Süs Bitkileri Fuarına katıldık. TÜYAP Fuar Merkezinde düzenlenen MÜSİAD EXPO’ya katıldık. Yine Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenen ve 2020 yılının Eylül ayında gerçekleştirilen Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivaline katıldık.  Yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlere hem Sakarya’yı hem Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni ve Fidan A.Ş.’yi tanıtma imkânı bulduk” dedi.

 

HİZMETLERİMİZ SAKARYA’YA HAYIRLI OLSUN

Vatandaşa hizmet için durmadan çalıştıklarının altını çizen Başkan Yüce, “Bizleri bu makama layık gören hemşerilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak adına sadece Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak değil SASKİ, BELPAŞ, Fidan AŞ, Sera AŞ gibi tüm iştiraklerimizle birlikte gündüz gece çalıştığımızı bilmenizi isterim. Yaklaşık 20 yıldır tüm halkımızın şahit olduğu gibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde çıktığımız bu yolda memur, işçi, çiftçi, esnaf, iş adamı, sanayici, turizmci gibi kısacası tüm meslek gruplarına eşit mesafede hizmet etmeye devam edeceğiz. Bir kere daha bu çalışmalara verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Hizmetlerimizin Sakarya’mıza hayırlı olmasını diliyorum.”

KENTSEL TASARIM VE CADDE YENİLEMELERİ DEVAM EDECEK

Konuşmalarına geride bırakılan iki yıl boyunca hayata geçirilen hizmetlerden bahsederek başlayan Ekrem Yüce, “Malumunuz göreve geldiğimiz günden bugüne iki yılı geride bıraktık. İki yılda birçok faaliyeti ve projeyi hayata geçirdik. İki yıllık süreçte Sakaryamız ve Sakaryalılar için 1 milyar liraya yakın bir yatırım yaptık. Kentsel Tasarım ve Dönüşüm çalışmaları kapsamında 800 bin tonu aşkın asfalt çalışması gerçekleştirdik. Lüleci Sokak ve Alifuatpaşa Suat Yalkın Caddesi’ni yeni yüzüne kavuşturduk. 37 kilometre beton yol, 135 bin metrekare kaldırım çalışması yaptık. Yazlık, Sakarya, Sağlık, Mehmet Akif Ersoy, Şehit Yaşar Güller, Maltepe, Devoğlu, Fatih ve Türbe caddeleri ile Karasu İstiklal ve Mevlana, Ferizli Cumhuriyet ve Fevzi Çakmak caddelerini yeniledik. İnşallah yeni dönemde de yenileme çalışmalarımız devam edecek” dedi.

 

ULAŞIM YATIRIMLARI BİR BİR TAMAMLANIYOR

İki yıl boyunca yapılan hizmetleri kamuoyuyla paylaşan Başkan Yüce, “Ulaşımda Sakarya SGK Köprülü Kavşak projemiz hızla devam ediyor. Yeni otoban girişimizi de bakanlığımız iş birliğiyle hayata geçireceğiz. Kumköy ve Kovan sokağı duble hale taşıdık, Bağlar Caddesi ve Arifiye Duble Yol projemiz de tamamlanıyor. Sabahattin Zaim-Yazlık arası köprü geçişli duble yolu da hayata geçirdik. Aynı zamanda geçtiğimiz iki yıl boyunca yeni yaşam alanlarında da çalışmalarımız sürdürdük. Çok şükür Millet Bahçemiz hizmete açıldı. Kocaali Bahçem Park ve Karaman Engelsiz Millet Bahçesini de hemşehrilerimizin hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.

 

ŞEHRİN ÇEVRESİNE ÖZEL ÖNEM

Çevreye hassasiyetle yaklaştıklarını ifade eden Başkan Yüce, “Katı Atık Aktarma istasyonlarımızı faaliyete aldık. Mavi Bayraklı sahillerimizin yanı sıra Maden Deresi Ekoturizm projesi için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 26 çocuk oyun grubu ile yeni bisiklet yolları inşa ettik. Sakarya Nehri kıyısında ve Ormanpark’ta rekreasyon projelerimiz devam ediyor.”

 

TARIMSAL GELİŞİM İVME KAZANDI

Şehrin tarımsal gelişimine 2 yılda büyük bir ivme kazandırdıklarını dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “Endüstriyel kenevir üretimine başladık. Melen Botanik Cennet Vadisi’ni şehrimize kazandırıyoruz. 54 Katılımcılı Arıcılık projesi ile arıcılığı yaygınlaştırıyoruz. Doğal Ürünler Köy Pazarını tamamladık, hizmete açıyoruz. Kültür ortamında salep yetiştiriciliği ve Safran için ekimlerimizi yaptık. Pamukova’ya Çilek Üretim ve Eğitim Merkezi kazandırıyoruz. Geyve Ürün Toplama Merkezi ve Seracılık Mükemmeliyet Merkezi için ihaleyi yaptık, çalışmalarımız başlıyor. Yine Manda Çiftliğini de oluşturuyoruz.”

 

TİCARET MERKEZİNİN İNŞASI BAŞLIYOR

Üstyapıda ihtiyaç olan yapıları için gerekli adımları attıklarını ifade eden Başkan Yüce, “Hendek İtfaiye binamız tamamlanıyor. Geyve ve Unkapanı Meydanında çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. 48 derslikli yeni eğitim külliyemizi de inşallah şehrimize kazandırıyoruz. Daha önce de Karasu SGM’yi tamamlamış, Çocuk Akademisi projemizi hayata geçirmiştik. İnşallah Sakarya Ticaret Merkezi için de ilk kazmayı yakında vuruyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.”

 

SPORA YATIRIM VE DESTEKLERİMİZ SÜRECEK

Sakarya’nın spor geleceğine yönelik attıkları adımlara da yer veren Başkan Ekrem Yüce, “Sakaryamız bir spor şehri. Spor alanında da yatırımlarımızı ihmal etmedik. Bu kapsamda 2020 Dağ Bisikleti Dünya Maraton Şampiyonasına ev sahipliği yaptık. Hacımercan Spor Tesislerini hayata geçirdik. Bocce sahalarımızla spora yeni bir alternatif sunduk. İnşallah BMX Dünya Şampiyonası da şehrimizde olacak. Bisiklet Dostu 13’üncü Şehir unvanına sahip Sakarya’mızda Bisiklet Müze ve Kafe projesini de hayata geçiriyoruz. İnşallah spora ve sporcuya yönelik yatırım ve desteklerimiz devam edecek” dedi.

 

BELPAŞ’IN FAALİYET ALANI GENİŞLEDİ

BELPAŞ’ın faaliyet alanını genişlettiklerini ve aktif bir şekilde hizmet sunan bir noktaya taşıdıklarını söyleyen Başkan Ekrem Yüce, “HAVASAK’la Sabiha Gökçen Havalimanına ulaşımları başlattık. Bal54, Süt54, Et54, Yumurta54, Fındık54 gibi markalarımızı oluşturduk. Çay Satış ofisinin yanı sıra marka ürünümüz kabağın tanıtımı için Kabak Evi’ni hayata geçirdik. Uçak Kıraathanemiz ve Kafeteryamız tamamlandı” dedi. Yüce, Yağcıbedir Halısının üretimine başladıklarını, Karaca Ahmet Türbe ve Cami Restorasyonunu tamamlayarak bölgeye kazandırdıklarnı dile getirdi.

 

ALTYAPIYA GÜÇLÜ ADIMLAR

2 yıl boyunca yoğun bir çalışma ile şehrin altyapı ağını genişlettiklerini ifade eden Başkan Yüce, “Sakarya’nın sokak ve mahallelerini güçlü altyapı ağımızla buluşturduk. Aynı zamanda enerji alanında attığımız adımları da hız kesmeden devam ettirdik. Bu kapsamda altyapı ve enerji yatırımlarında Akçay Barajı, Sapanca İçmesuyu, Karapürçek İçmesuyu, Kanalizasyon ve Yağmursuyu, Eskibıçkı ve Bıçkıatik İçmesuyu, Yazlık Yağmursuyu, Bağlar, Süleymanbey ve Köprübaşı Kanalizasyon, Karaman GES, Taraklı ve Geyve İçmesuyu, Akyazı Atıksu Arıtma Tesisi Kapasite Artırma, Serdivan Yağmursuyu, Erenler Yağmursuyu, Ferizli ve Söğütlü Kanalizasyon, Karasu İçmesuyu, Arifiye Kemaliye Grubu İçmesuyu, Taraklı Atıksu Arıtma, Adapazarı-Erenler-Serdivan Su Kayıplarını Önleme, SCADA, Muhtelif Yerlerde İçmesuyu ve Kanalizasyon Yenileme, Adapazarı Yağmursuyu, Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisinde Ultraviyole ile Dezenfeksiyon, Kuraklık ile mücadele projelerini Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdik. Hizmetlerimiz tüm hızıyla devam ederken tüm dünyayı etkisi altına alan hastalık ülkemizde de etkisini gösterdi. Bu süreçte de tüm hizmetlerimizle vatandaşlarımızın yanında olduk. Mücadelemizi sürdürürken, Maske İmalatı, Dezenfekte Çalışmaları, Sosyal Destek Çalışmaları, Sokak Hayvanları Besleme Odakları, Esnaf Destek Paketi, Evde Kal Kitapla Kal Projeleri ile esnafımızın, öğrencilerimizin ve tüm vatandaşlarımızın yanında olduk.”

 

50 MİLYONLUK ASFALT

Şehrin merakla beklediği yeni dönem asfalt çalışmaları için de Başkan Yüce müjdeli haberi paylaştı: “Meclisimizden 50 milyonluk yetkiyi aldık. İnşallah şehrimiz grup yollarını asfaltla buluşturacağız. Hayırlı olsun” dedi.

 

64 GÜNDEM KARARA BAĞLANDI

Meclis toplantısında 64 gündem maddesi karara bağlandı. 1. maddeden 18’inci maddeye kadar olan maddeler İmar ve Bayındırlık, 18 ve 19. madde Hukuk, 20. madde ise Plan ve Bütçe komisyonundan geldiği şekliyle kabul edildi. 20’nci maddeden 50’nci maddeye kadar olan maddeler oy birliği ile İmar ve Bayındırlık komisyonuna havale edildi. 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 59 oy birliği ile kabul edildi. 57 ve 58’inci maddeler Hukuk komisyonuna havale edildi. 60’ncı madde iki çekimser oy olmak üzere oy birliği ile kabul edildi. Son 4 maddede ise encümen ve komisyon üyeleri seçildi, 2020 faaliyet raporu görüşüldü.

 

Büyükşehir Belediyesi Nisan Meclis Toplantısı’nda gizli oylamayla belirlenen Meclis Başkanvekilleri, Meclis Divan Katipleri, Encümen Üyeleri ve açık oylamayla belirlenen Komisyon Üyeleri şu isimlerden oluştu:

 

Meclis 1’inci Başkanvekili: Yusuf Alemdar

 

Meclis 2’nci Başkanvekili: Özcan Özen

 

Meclis Divan Katibi

1 – Özgür Özmen (Asil)

2 – İsmet Yavuzyiğit (Asil)

1 – Emre Yılmaz (Yedek)

2 – Cüneyt Şensoy (Yedek)

 

Encümen Üyeleri:

1 – Necmettin Alper

2 – Recep Eroğlu

3 – Enver Çelik

4 – Adem Sefa

5 – Uğur Kılıçoğlu

 

İmar ve Bayındırlık Komisyonu

Necdet Tömekçe

Mustafa Karahasan

Meryem Sağlam

Ömer Susran Hunca

Yakup Ayar

Halim Kılkış

Ercüment Berber

 

Plan ve Bütçe Komisyonu

Murat Özdemir

Mustafa Yıldız

Cemil Kocacık

Seçkin Akcan

Aysun Gözyuman

Emre Yılmaz

Mehmet İr

 

Hukuk Komisyonu

Soner Yıldız

Özgür Özmen

Metin Atalay

Cüneyt Şensoy

Lütfi Tansı

Hasan Çetinkaya

Ahmet Hacıeyüpoğlu

 

Ulaşım Komisyonu

Rahmi Şengül

Sefer Çoruhlu

Ruhi Şenol

Mehmet Akkaş

Mehmet Yılmaz

Rıdvan Elturan

Hüdaverdi Bahadır

 

 

Çevre ve Sağlık Komisyonu

Aysun Gözyuman

Hüseyin Haldızoğlu

Adem Çalışkan

Zeki Kanbur

Recep Boğaz

Fahri Arkan

Fatih Şentürk

 

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu

Mustafa Karahasan

İsmail Yavuzyiğit

Mehmet Yılmaz

Serkan Cerrahoğlu

Behlül Bayrak

Emre Yılmaz

Abdullah Kaşkaş

 

Tarım Komisyonu

Levent Tunç

Muhammet Çakırbaş

Murat Özdemir

Recep Boğaz

Lokman İçöz

Necmettin Alper

Ergün Öztürk

 

Turizm Komisyonu

Meryem Sağlam

Ömer Susran Hunca

Recep Yeşil

Hüseyin Emanet

Mehmet Akkaş

Metin Atalay

Faruk Nalçacı

KAYNARCA mezarlığı kaynarca büyükşehir belediyesi melen botanik vadisi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti