Advert
Advert
Advert

Köy enstitüleri 81 yaşında

Kaynarca Atatürk İlkokulu öğretmeni ve Eğitim Sen Sakarya Şubesi Eğitim Sekreteri Müyesser Metin, Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 81'inci yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı.

Köy enstitüleri 81 yaşında
Köy enstitüleri 81 yaşında Admin
Bu içerik 3287 kez okundu.
Advert

 

Eğitim Sen Sakarya Şubesi Eğitim Sekreteri Müyesser Metin, Köy Enstitüleriyle ilgili açıklama yaptı. Metin açıklamasında, “17 Nisan 1940 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurulmasının ardından Türkiye’nin ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişiminde belirleyici bir rol oynayan Köy Enstitüleri’nin 80. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. Köy Enstitüleri’nin kapatılması, Türkiye’nin çağdaş, laik ve bilimsel değerlerle buluşması ve aydınlanma sürecinin ciddi anlamda kesintiye uğramasına neden olmuştur. Geçmişte Köy Enstitüleri’ni kapatan ve yarattığı tüm olumlu izleri silmeye çalışanlar, bugün laik bilimsel eğitime savaş açarak, karma eğitim uygulamalarını kaldırmak isteyerek eğitim sistemini dinselleştirmeyi ve ticarileştirmeyi hedeflemekte, eğitim sistemini iktidarın ideolojik hedefleri doğrultusunda biçimlendirmek istemektedir.

 

AYDINLANMACI GELENEK

81. yılında Köy Enstitüleri’nin ilerici, demokrat ve aydınlanmacı geleneğine sahip çıktığımızı ifade ediyor, Köy Enstitülerinde olduğu gibi, toplumcu eğitim felsefesinin, aklın, bilimin, demokratik öğrenme ve öğretme ortamlarının tüm eğitim sistemimize egemen olması için mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Aytekin Ertuğrul     2021-04-18 Eğitim sen sekreterinin yaszdıkları tamamen doğrudur. Eksiğini de ben yazıyorum. Köy Enstitülerini kapatanlar dahili ve harici bedhahlardır. Türk milletini 1071 den beri Anadoludan çıkarmak için yeminli Haçlıların uzantılarıdır. Dahildekiler için " Dahili bedhahlar denilir. Sadece basit bir kapatma olayı değildir Türk milletinin Anadolu'daki yaşamına SON verme hereketinin bir devamıdır. Op. Dr. Aytekin Ertuğrul
Onur Akın     2021-04-16 Köy Enstitüleri uygulamış olduğu eğitim metodu ile halen daha günümüzde aşılamayan teorik eğitim sarmalından kırsalda yaşayan nüfusu kurtarmış, geliştirmiş olduğu uygulamalı eğitim müfredatı ile nitelikli ve aydınlanmacı bir kırsal kitle meydana getirmiştir. Genç Cumhuriyetin en başarılı projeleri arasında halen yerini almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti