Reklamı Geç
Advert
Advert

Salgının süt tüketimine etkisi olumsuz

Salgın hastalık sonucu tüketimin azalması ilçemizin en önemli gelir kaynaklarından süt üretimini olumsuz etkiledi. Sakarya'da en çok süt üretimi yapılan ilçe konumundaki Kaynarca'da yaz aylarında süt üretimindeki artışla beraber olumsuzluğun artmasından endişe ediliyor.

Salgının süt tüketimine etkisi olumsuz
Salgının süt tüketimine etkisi olumsuz Admin
Bu içerik 906 kez okundu.
Advert

Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde süt tüketiminin üretiminden az olduğu için üreticilerin sıkıntı yaşadığını söyledi.

Candemir, damızlık hayvanların sektörün geleceği için önemli olduğunu belirterek, Kurban Bayramı'nda damızlık nitelikli dişi hayvanların kesiminin önlenmesine yönelik kontrol ve önlemleri aldıklarını söyledi. Mevsimsel olarak süt üretiminin artış gösterebileceğine işaret ederek, "Şu anda aylık süt üretimimiz, sanayide işlenen 400 ton civarındadır. Fakat tüketim üretimden düşük olduğu için üreticilerimiz biraz sıkıntıya girdi çünkü salgın nedeniyle birçok iş yerinin kapalı olması süt tüketimini düşürmüştür." ifadesini kullandı. Süt üretim maliyetlerinin de fazla olduğuna değinen Candemir, şu an sütün üreticiden 2,5 liraya alındığını ancak yem fiyatları yüksek olduğu için üreticilerin zor duruma düştüğünü aktardı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlk onlar açılacak! İşte kademeli normalleşme planı
İlk onlar açılacak! İşte kademeli normalleşme planı
Yasak geldi: Marketler o ürünleri satamayacak
Yasak geldi: Marketler o ürünleri satamayacak