Advert
Advert
Advert

100 Yıl önce ne olmuştu?

Hemşehrilik bilinci, millet olma bilincinin gereği yerel ve ülke tarihimizi bilmekle mümkün. Ancak ve ancak yerel tarihimizde yaşananları unutmamak, tekrar tekrar hatırlamak, atalarımızı, kahramanlarımızı anmakla biz kalabiliriz. İşte o günlerden bir kesit...

100 Yıl önce ne olmuştu?
100 Yıl önce ne olmuştu? Admin
Bu içerik 914 kez okundu.
Advert

Birinci Dünya Savaşı’nda savaşı kaybeden Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması imzaladı. Türk Ordusu silahlarını bıraktı. O zamanlar Kandıra'ya bağlı Şeyhler Nahiyesinin merkezi olan 60 haneli Hocaköy (Kaynarca) ve çevre köylerin güvenliği işgalciler işbirliği yapan işbirlikçi çeteler ile Rum ve Ermeni azınlık çetelerin insafına terk edildi. 

 

 

AZİZ MOLLA

Kandıra ve çevresi 1918 yılında İngilizler tarafından işgal edildi. 1920 Yılında ise Yunanlılar tarafından işgal edildi.

 1919 Yılında kurulan Müdafai Hukuk Cemiyeti İzmit Cemiyeti işgale karşı Kuvvayi Milliye'yi örgütleme çalışmasına başladı.

Kocaeli Vilayeti Umumu Azası (Kocaeli İli İl Genel Meclisi Üyesi) Kadiroğlu Aziz Molla'da memleketi Şeyhler Nahiyesi'nde Hocaköy'de ve çevre köylerde Kuvvayi Milliyeyi kurmak için halkı bilgilendiren çalışmalar yaptı. 

Kaynarca'nın ilk Belediye Başkanı Hüsnü Aydın kendisiyle yapılan röportajda, "Aziz Molla ve arkadaşı Hüsnü bey bölgeyi Kuvayi Milliye adına örgütlemeye çalışıyor. Köy köy dolaşıp silahlanma çalışması yapıyor." demiştir. 

Yine bir Cuma günü cami de halka bir konuşma yaptı o gün işgalci düşmanın işbirlikçileri tarafından 30 Eylül 1920 günü 55 yaşında sırtından bıçaklanarak şehit edildi. 

Rivayete göre bu olay Yunanlıların Kaynarca'ya gelişlerinden 3 veya 6 ay öncedir. 

 

HALİT MOLLA

Yunanlılara karşı Sıraköy'den Halit Molla ve kardeşleri Aşır Ali ile Zekeriya önderliğinde çete kuruluyor. Kuvayi Milliyeyi destekleyen çete Yunanlılarla Ferizli Seyifler'de yapılan çatışmada Aşır Ali şehit oluyor. 

Kandıra'dan Adapazarı'na kadar olan bölgeyi halkımızı koruyan çete daha sonra Kuvayi Milliyeye geçerek mücadelesine devam etmiştir. 

3 Mayıs 1921 tarihinde Kaynarca bölgesinin kurtulmasından sonra 21 Haziran 1921 tarihinde de Adapazarı'na ilk girenler Kaynarcalılardan oluşan Kuvvayi Milliyeciler olmuştur. 

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü silah arkadaşlarını, ülkemizin ve bölgemizin kurtuluşu için canını feda eden İstiklal Şehidi Kadiroğlu Aziz Molla'yı, Kurtuluş Savaşı Gazisi Halit Molla'yı, İpsiz Recep'i ve ebedi dünyaya göçen tüm şehit ve gazilerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. / Sedat Balta 

sedat balta tarih bilinci bizi biz yapan şeydir 3 mayıs kaynarca'nın kurtuluşu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Kaldırıldığı hastanede vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti
Vali Hüseyin Avni Coş vefat etti